Ordu
DOLAR18.5039
EURO18.1433
ALTIN988.22
reader

EN BÜYÜK ALICI FERRERO OLDUĞU İÇİN ONUN FİYATI BEKLENİYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
EN BÜYÜK ALICI FERRERO OLDUĞU İÇİN ONUN FİYATI BEKLENİYOR
Abone ol
Düzce Ticaret Borsası Başkanı Nurettin Kasrlıoğlu, para sıkışmasından dolayı Eylül ayında fiyatlarda gerileme beklediklerini ifade etti. Şu anda serbest piyasada fındık fiyatı olmadığını ifade eden Karslıoğlu, “En büyük alıcı Ferrero olduğu için, onun fiyatını bütün piyasa bekleyecek.” dedi.

Karslıoğlu şu açıklamayı yaptı: Şu an fındık tam piyasaya inmedi. O yüzden pek fiyat vermiyor herkes. Bir de küçük firmalar, büyük firmaların fiyat lanse etmesini bekliyorlar. Mesela en büyük alıcı daha fiyat anons etmedi. O firma, ‘ay sonu edeceğim’ diyor. Ay sonundan önce normal ortadaki ihracatçılar, fiyat anons etmediler fındık piyasaya inmedi diye. Önümüzdeki pazartesinden itibaren bu netleşecek yani. Şu anda tüccarlar fındık almıyor, emanete alıyor ürünü. Ama üretici illa satacağım derse, fiyat 45 TL falan.
 

FİYATLARDA GERİLEME BEKLENİYOR
 

TMO üreticiye sıra vermeye başladı. Yani TMO’nun 20 gün içerisinde para ödemelerini yapacak ya; Eylül ayında bir para sıkışması olacak. O yüzden fiyatlarda bir gerileme bekliyorlar. Ben rakam olarak söylemek istemiyorum, ama fiyatlarda bir gerileme bekleniyor. Mesela ben geçen gün  bir toplantıda TMO Genel Müdürü ile birlikteydim, dedim ki; ‘Çok hızlı sıra verip, çok hızlı ödeme yaparsanız,  fiyatın gerilemesini engellersiniz.’ O da bana, ’20 gün içinde ödeme yapacağız’ dedi. Yani 21’inci gün içerisinde ödemeler bitmiş olacak. Yani 22’sinde fındık alacaklar, Eylül’ün 10’una doğru en geç 11’ine doğru para ödenmiş olacak. 

 

HIZLI SATIŞ SORUN OLUŞTURUYOR

TMO’daki kota uygulamasını yükselttiler. Orada çok fazla bir sıkıntı yok. Fındık bu sene, her zamanki tarihe göre biraz gecikti. Yani biz 15 Ağustos tarihinde iç fındık çıkartıyorduk, imalattan. Şu anda hiçbir firma ürün alıp, iç fındık çıkartmaya başlamadı daha. Yani piyasa hareketlenmedi. Bu yıllardır hep aynı olan bir şey. Eylül ve Ekim ayında fındığın minimum yüzde 50’si pazara iniyor. Geriye kalan 10 ayda da yüzde 50’si gidiyor. Bu yüzde 50 birden ve toplu indiği için, piyasada her zaman bir sıkışma oluyor. Yani buna ne TMO’nun gücü yetiyor, ne de serbest piyasanın gücü yetiyor.

 

PARA SIKINTISINI BAZILARI FIRSATA ÇEVİRECEKTİR

 

Burada önemli olan çiftçinin ekonomisi güçlü olup da, yüzde 50’yi indirmeyip de, yüzde 20 indirmiş olsa Eylül-Ekim aylarında, bu sıkıntı yaşanmayacak. Ama para yok, çaresizlik var. Zaten fındığın yüzde 20’sini dışarıdan gelen işçi alıp gidecek. Bu yüzden bu para sıkışıklığı, aşılmaz bir vaziyette. Bu sene zaten biliyorsunuz, bu sene öyle uçuk bir kredi yok. Yani para sıkıntısını bazıları fırsata çevirecektir.


FERRERO ESNAF BELİRLEMİYOR

Ferrero’nun asla esnaf belirleme gibi bir şeyi yok. Açıldığı günden beri kayıtlı olan, onlara ürün satmış olan tacirlerin hepsinden mal alıyor. Ama adam hiç ticaret yapmamış, hiç kaydı bulunmayanlar, Ferrero’nun yeni kayıt yapmış olmasına bağlı oluyor. Yani 3 kişiden alayım,  5 kişiden almayayım meselesinin altında böyle bir şey var. Yani adam seçmiyor firma. Diyelim şimdi, bir ilçede 10 tane firma var, bu 10 tüccardan 5 tanesi bunlara ürün veriyor, yani bunlar kayıtlı tüccar.” Düzce

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ENFLASYONİST ORTAM SEBEBİ İLE FINDIK FİYATLARINDA ARTIŞ OLACAKTIRÖnceki Haber

ENFLASYONİST ORTAM SEBEBİ İLE FINDIK FİY...

MESUDİYE ÇİÇEK AÇTISonraki Haber

MESUDİYE ÇİÇEK AÇTI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar