VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9201
EURO18.2844
ALTIN1023.5
reader

EN BÜYÜK PROGRAM DÜŞÜNÜLÜRKEN İPTAL EDİLMESİ HAYAL KIRIKLIĞI OLDU

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
EN BÜYÜK PROGRAM DÜŞÜNÜLÜRKEN İPTAL EDİLMESİ HAYAL KIRIKLIĞI OLDU
Abone ol
Dünyada UNESCO tarafından 2021 yılının Yunus Emre Yılı ilan edilmesi ve Türkiye'de de Cumhurbaşkanlığı tarafından Yunus Emre ve Türk Dili Yılı ilan edilmesinin ardından Ordu çapında ve Ünye'de yapılması planlanan Yunus Emre Anma Programının iptal edilmesine tepkiler artıyor. Programın yapılması için yeniden kampanya başlatıldı.

 

Programın Yapılması İçin Yeni Kampanya Başlatıldı

Ünye'de yapılması planlanan Yunus Emre Anma Programı önce katılması kararlaştırılan Numan Kurtulmuş'un programının iptali sebebi ile ertelenmişti. Numan Kurtulmuş'un katılmasının iptali ise Cumhurbaşkanının Ordu'ya yapmayı planladığı ziyaret sebebi ile olmuştu. Ordu Valisi Tuncay Sonel, Numan Kurtulmuş'un katılacağı tüm programları Cumhurbaşkanının geleceği gerekçesi ile iptal etmiş ve Cumhurbaşkanının geleceği tarih belli olunca bu programların yeni belirlenecek tarihlerle yapılacağını belirtmişti.

Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar Argan, Cumhurbaşkanının yoğun programı içerisinde Yunus Emre Programına katılamaması söz konusu ise anma programını önceden planlanan tarihte yapılması teklifi de kabul görmemişti. Cumhurbaşkanının Ordu programı da gerçekleşmeyince planlanan Yunus Emre Anma Programı yapılamadı.

HANİ NEREDE EN BÜYÜK ANMA PROGRAMI

Bu yıl Ünye'de yapılacak Yunus Emre Anma Programlarının, bu yıla kadar yapılan programlardan daha büyük yapılması, üst düzey katılımlarla ülkeye ve dünyaya duyurulması düşünülürken, bu konuda büyük bir kampanya başlatılmışken ve kampanya büyük destek görürken iptal edilmesi çok büyük bir hayal kırıklığına sebep oldu. Yeniden başlatılan kampanyaya Ünye'de bulunan bütün sivil toplum kuruluşları, medya kuruluşları destek veriyor.

YUNUS EMRE ANMA PROGRAMI YAPILSIN

"Yunus Emre Anma Programı Yapılsın" sloganı ile başlatılan kampanyaya vatandaşların da destek vermesini isteyen STK ve medya temsilcileri, Valilik, OBB, Kaymakamlık ve Ünye Belediye Başkanlığına taleplerin yoğunlaştırılmasını bekliyor.

2040 KİTABINDA YUNUS EMRE

Eski Ordu Milletvekili Hasan Öz tarafından yazılan 2040 Kitabında da Yunus Emre'nin makamının Ünye'de olduğu işlenmiş ve 2021 yılında büyük anma programı öngörülmüştü. Kitapta ayrıca önemli gelişmelere de yer verilmişti. "Ünyeliler Yazdı, 2040, Kar Tanelerinden Gökkuşağına, Yeni Bir Dünya, Başarıların Romanı" adlı kitapta Yunus Emre Ünye'de başlıklı bölüm şu şekilde yer aldı.

 

"YUNUS EMRE ÜNYE’DE, DERNEK FAALİYETLERİ, VAKIF VE YUNUS EMRE ÜNİVERSİTESİ

Dünya çapında meşhur olan Ünlü Türk düşünürü ve şairi Yunus Emre’nin makamı, kabri Ünye’dedir. Bu konuda uzun yıllar çalışmalar yapılmıştı. Ünyeli Kılıç Kökten bir kısım Ünyelilerin talebi ve girişimi ile çalışmalar başlatmıştı. Yılmaz Sanioğlu da bazı girişimlerde bulundu.

En ciddi çalışmayı Çağrı Gazetesi sahipleri yürüttü ve dönemin Belediye Başkanı İsmail Cerrahoğlu’nun da desteğini alarak çalışmaları resmileştirmeye başladı. Önce meşhur Şehnuz Evliyası denilen kabri başında heyetlerle çalışmalar, toplantılar programlar düzenlendi. Basın yayın faaliyetleri yapıldı. Adı tüm ülkeye duyuruldu. Belgeler ve bilgiler toplandı. Şehrin bir çok yerine Yunus Emre ismi verildi. Programlar sıklaştırılınca Yaşar Argan başkanlığında dernek kuruldu. Çalışmalar ve projeler kurumsallaştı, yayınlar yapıldı. Bölge tamamen projelendirildi, türbe, çevre düzenlemesi, cami ve etkinlik alanları oluşturuldu.

Çalışmalar devam ederken vakıf ta kuruldu ve sonunda Yunus Emre Üniversitesi kuruldu. Bölge de adeta dünyanın merkezi oldu.

Yunus Emre’nin türbesi, etrafındaki tesisler ve alan bir başka mekâna dönüştü ilave yatırımlarla. Her yıl uluslararası Yunus Emre Sempozyumları düzenlendi ve büyük bir kültür faaliyeti olarak kentin adını farklı bir açıdan da dünyaya duyurmuş oldu.

2021 yılı Yunus Emre’nin yüzüncü vefat yıldönümü idi. O yıl görülmemiş programlar yapıldı. Sonunda tüm şehir halkı Yunus Emre gibi bir sevgi toplumu olmuştu."


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AKKUŞ’UN GELECEĞİ EKOTURİZMLE CANLANACAKÖnceki Haber

AKKUŞ’UN GELECEĞİ EKOTURİZMLE CANLANACAK

BU NASIL İNSANLIK!Sonraki Haber

BU NASIL İNSANLIK!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar