Ordu
DOLAR15.8925
EURO16.7803
ALTIN926.99
reader

EN ÇOK SİVİL HALK ZARAR GÖRÜYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
EN ÇOK SİVİL HALK ZARAR GÖRÜYOR
Abone ol

Ukrayna’dan Dönen Ordulular Savaşın 30. Gününde Ordu Olay’a Konuştular

Burak Mağden: Ben Liviv’de çalışıyordum. Savaş hiç bir zaman kabul edilebilir bir olay değil hangi topraklarda olursa olsun. Ben 10 senedir Ukrayna’da yaşıyordum. Adeta kendi vatanımız gibi bilirdik. Şuan yaşananlar çok üzücü ve birçok ülke bu duruma kayıtsız kalıyor bu daha da bizleri üzüyor. Bir saldırı olacağı söylentileri vardı beklendiğini duyuyorduk ama bu kadar büyük ve uzun süreli olacağını tahmin etmiyorduk.  Türkiye’ye gelirken sınırlarda kaçmak üzere bekleyen insanları çocukları gördüm, uzun yıllar beraber çalıştığımız insanların yüzlerinde üzüntüyü yıkılışı gördüm. Hepsi hala hatırımda. Ukrayna kıymetli, sempatik, vatansever ve misafirperver halktan oluşan bir ülke. Düşünülen ve söylenenlerin aksine çalışkan, emektar insanlarla dolu. Türkiye’yi de çok seviyorlar, tatillerini mutlaka Türkiye’de geçirmek istiyorlar. Ukrayna’da kayıtlı 30 bine yakın Türk vatandaşı olduğunu biliyoruz oldukça da önemli bir sayı.

 

KİMSE BÖYLE BİR SAVAŞI BEKLEMİYORDU

Çağrı Yücel: Bu savaştan önce Liviv tarafında güzel bir çalışma düzenimiz vardı. Ukrayna insanı da düzgün bir halk. Kendisinin Ukraynalı olduğunu Rus olmadığını düşünen bir halk. Kimse böyle bir savaşı beklemiyordu. Hatta ben sabaha karşı saat 5’te kalktım ki kontrol etmem gereken taş ocağına gideyim. Uyraynalı çalışanları da toparladım saat 5,30’da ilk bombanın düştüğü haberini aldım. Şok oldum. Uyraynalılar da şok oldu. Sağolsun şirketimiz bizi önce daha güvenli bir yere sevk etti sonra Türkiye’ye gelmemizi sağladı. Orada 1 gün içinde bütün şartlar değişti. Ukrayna şu anda bizim 1923’te verdiğimiz gibi bir kurtuluş savaşı veriyor. Savaş insanlık dışı bir şey. Belki Rusya’nın da haklı gerekçeleri var bilemiyorum.  Savaştan önce de şimdi de Ukrayna’da Türkiye’yi çok seven bir halk var. Ben bu savaşın 2-3 ay içinde biteceğini umuyorum. Eğer böyle olursa yeniden Ukrayna’ya gidip çalışmak isterim.                  

 

 

İNSANLIK SORUNLARINI SAVAŞMADAN ÇÖZEBİLMELİ

İsa Şan: Savaş hiç bir zaman çözüm değil. Maalesef nesiller kuşaklar değişse bile savaşı ortadan kaldırmak pek mümkün değil. Silahların aksine savaşı ticaretle, bilimle, bilişimle rekabete dayalı yapsak dünya çok daha güzel bir hal alır ama… Bu algının değişmesi çok daha uzun sürecek gibi. Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın sürecini belirleyecek olan Putin ve Zelenski’dir. Hamleleriyle bunları göreceğiz ama kısa sürede bitecek gibi durmuyor. Temennimiz tabi ki uzun sürmemesi. Ukrayna’nın batı bölgesi biraz daha sakin. Savaşa asimile olmuş gibiler günlük hayat devam ediyor. Doğu ve özellikle Kiev adeta terkedilmiş bölge gibi. Savaş her sokağında hissediliyor. Ben Lviv’de Onur Grup firması çatısı altında çalışıyordum. Ukraynalılar Türk mutfağına da düşkünler. Türk insanını her zaman sıcak karşılarlar. Şu anda daha da yakınlaştılar Türkiye ile adeta kardeş gibi oldular.

 

Haber: Kaan Özel    


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AŞKIMIZIN ADI FINDIK TADI YİNE TIKA BASA DOLU SALONDA OYNADIÖnceki Haber

AŞKIMIZIN ADI FINDIK TADI YİNE TIKA BASA...

İLK KEZ CİMNASTİK İL BİRİNCİLİĞİ  DÜZENLENDİSonraki Haber

İLK KEZ CİMNASTİK İL BİRİNCİLİĞİ  DÜZENL...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar