Ordu
DOLAR18.8383
EURO20.3282
ALTIN1128.4

‘ENFLASYON SEBEP TUTMAYAN BÜTÇE SONUÇTUR’

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
‘ENFLASYON SEBEP TUTMAYAN BÜTÇE SONUÇTUR’
Abone ol
İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, “ Faiz sebep, enflasyon sonuçtur’ diyerek yüksek döviz kuru ve yüksek enflasyonla milleti nefes alamayacak noktaya getiren iktidar ek bütçe kanuna gerekçe yazarken geçmişte söylediklerini unutarak ‘Enflasyon sebep tutmayan bütçe sonuçtur’ diyor. Siz ne yaptığınızın ne söylediğinizin farkında mısınız Allah aşkına?” diye sordu.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) gerçekleştirilen bütçe görüşmelerinde açıklamalarda bulundu. Dervişoğlu şu açıklamayı yaptı: “ Geçtiğimiz yıl bütçe teklifi görüşmelerinde sizi uyardık, bizi dinlemediniz. İstişareyi, uzlaşmayı değil, itaati tercih ettiniz. Sonuç: Yaptığınız 2022 bütçesinin ömrü 6 ay dahi sürmedi, ek bütçe getirmek zorunda kaldınız. Peki ek bütçe için iktidar tarafından belirtilen sebep ne? Türkiye’deki yüksek enflasyon artışı… Biliyoruz ki hesap kitap yapmayı unuttunuz. Biliyoruz ki devlet yönetme ehliyetinizi kaybettiniz. Hiç olmazsa izan ve idrak hasletlerinizi muhafaza etseydiniz.

 

KRİZİN SEBEBİSİNİZ

‘Faiz sebep, enflasyon sonuçtur’ diyerek yüksek döviz kuru ve yüksek enflasyonla milleti nefes alamayacak noktaya getiren iktidar ek bütçe kanuna gerekçe yazarken geçmişte söylediklerini unutarak ‘Enflasyon sebep tutmayan bütçe sonuçtur’ diyor. Siz ne yaptığınızın ne söylediğinizin farkında mısınız Allah aşkına? Sebebi olduğu krizlerin bahanelerine sığınanlar iktidar olsalar da muktedir olamazlar, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni belki idare ederler ama yönetemezler. Siz saray bürokrasisinin noteri değilsiniz, devleti kuran Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin şerefli üyelerisiniz ve buna göre hareket etmek mesuliyetinde ve mecburiyetindesiniz.

SİZİN BÜTÇENİZİN TERCİHİ MİLLET DEĞİL

Bütçe her şeyden önce bir iktidarın ekonomik tercihlerini gösterir. Sizin bütçenizin tercihi millet değil; yandaş ve faiz lobileridir. Ek bütçe ile faiz ödemesini 240 milyar liradan 300 milyar liraya çıkardınız. Neden? Faiz lobilerini daha da ihya edebilmek için. Son bütçenizde de aynı aymazlık içindesiniz. Veda bütçenizdeki faiz harcamaları tam 565 milyar lira. Geçen yıl bütçe açığı ne kadardı? 278 milyar lira. Bu yıl ne kadar; 660 milyar lira. Siz aziz milletimize bu bütçeyle aslında şunu söylüyorsunuz: ‘İktidarımızdaki kötü günler geride kaldı, şimdi önümüzde daha kötü günler var.’

 

YOK VAR VAR YOK

Yapılacak ilk seçime kadar sürecek iktidarınız döneminde neyle karşılayacaksınız bu bütçe açığını? Tabi ki yeni borçlanmayla. Daha fazla borçlanma daha fazla faiz demektir. Meclis Genel Kurulu’na getirdiğiniz şu bütçeye bir bakın, içinde derde derman yok. İstikbale dair bir umut yok, insanımıza vadedilen bir gelecek yok. Bu bütçede arz yönlü politikalar yok, üretim artışına yönelik adımlar yok, yapısal reformlar yok.”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
VONADAKİ KONAKTA HUMMALI ÇALIŞMAÖnceki Haber

VONADAKİ KONAKTA HUMMALI ÇALIŞMA

152 YIL BEKLEYEMEYİZ 6 AY SONRA DEĞİŞTİRECEĞİZ Sonraki Haber

152 YIL BEKLEYEMEYİZ 6 AY SONRA DEĞİŞTİR...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar