Ordu
DOLAR18.5524
EURO18.2425
ALTIN1008.2
reader

ENİŞTEMİZ MİLLETVEKİLİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ENİŞTEMİZ MİLLETVEKİLİ
Abone ol
Almanya Bremen Sosyal Demokrat (SPD) Partisi Milletvekili Muhammet Mehmet Tokmak  (49)Perşembe Yumrutaş mahallesinden eniştemiz çıktı. Aslen Kırşehir Kamanlı olan Milletvekili eniştemiz merhum Tümgeneral Emin Ersan paşanın kardeşi merhum İlyas Ersan’ın damadıymış. İlçemizin değerli Milletvekili eniştemiz tatilini çok sevdiği hanım köyünde geçirmek için Perşembeye gelmiş. Geçtiğimiz günlerde gazetemiz Vona Bürosunu ziyaret ederek bizi ve gazetemizi gururlandırdı.

Almanya Bremen Milletvekili eniştemiz kendini şöyle tanıttı; ”Şaziment-Yusuf Tokmak’ın üç çocuğundan biriyim.Evet Bremen Sosyal Demokrat partisi (SPD)’nin Milletvekiliyim. Aynı zamanda 19 bin işçisinin çalıştığı bir firmanın işçi temsilciliğinin başkanlığını yapıyorum.2018’den bu yana onların başkanıyım. Ben insanları hiç ayırt etmeden seviyorum ve bunu her fırsatta gösteriyorum. Onun için çalıştığım iş yerinde seviliyor ve sayılıyorum. Bunu da onlardan aldığım oy ispatlıyor” dedi.

“Bizim iş kolumuz Demir Çelikaynı Erdemir gibi,çalışma arkadaşlarım bana o zamanlar bizim hakkımızı savunacak temiz bir adam lazım o da sensin dediler. Benim siyasi hayatım 2010 yılında öyle başladı. Milletvekiliyim ama önce onların temsilcisiyim.Kırşehir Kaman doğumluyum ama ağırlıklı olarak Almanya’da büyüdüm ve orada yetiştim. Alman vatandaşıyım babam Yusuf Tokmak Türkiye’den, Almanya’ya çalışmak için giden ilk işçilerden” ifadelerini kullandı.

“Üç kardeşiz,  23 yıllık Perşembe damadıyım eşim Filiz Ersan Tokmakla evliyim. Mutlu bir evliliğim var. 13 yaşında bir kız, 19 yaşında da bir erkek çocuk babasıyım.  Diğer bir konu ise işçi temsilciliğim. Orada sosyal demokratlara dayandığından bir süre önce teklif geldi. Adayımız olur musun? Diye. 2019 seçimlerinde adaylığımı koydum.  Sıram çok iyi değildi.  78 aday vardı. 38.sıradan 11. sıraya geldim.  Kişisel oy çok aldım ve şu an iki yıldır milletvekiliyim. Birinci etken arkadaşlarım arasında çok sevilmem ve ailemin çevresi ve dostunun çok olması benim Bremen’de milletvekili olmamı sağladı. Şu an çalışmalarım devam ediyor. Eşim Filiz ile tesadüfen oturduğumuz bir mekanda tanıştık. Mutlu bir evliliğimiz var” şeklinde konuştu.

“Ben liseden ayrıldım. Şu an çalıştığım fabrikaya 1990 yılında başvurdum ve halen orada çalışıyorum. Orada “Meslek Eğitim Sistemi var “keşke Türkiye’de de olsa zaten bunu uygulayan iki ülke var. Birisi Almanya öteki ülke yanılmıyorsam Avusturya uyguluyor.  Bu sistem kişinin isteğine göre meslek seçmesine yarıyor. Almanya bu konuda çok başarılı burada da olmasını çok isterim. Bu eğitimi tamamı üç buçuk sene çıraklık eğitimi. Ben 17 yaşında iken babama söyledim ben üniversite okumak istiyorum dedim. Çok dedi sen önce bir meslek eğitimi al diye. B arada ablam Avukat ağabeyim üniversite mezunu. Okudu ama fırıncılığa başvurdu. Fırıncılık yapıyor şu an emekli. Bende babamı kırmadım onu dinledim. Nasip kısmet şu an benim mesleğim ağır sanayi makine teknisyeniyim,yani biz radyo falan tamir etmiyoruz.  31 senedir aynı yerde büyük iş makinalarını tamir ediyoruz. Emekliliğime daha on sene var” dedi.

“Ben bir Almanya Bremen Milletvekili olarak Türkiye’de sayın Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı fındık fiyatını çok yetersiz buluyorum. Fındık çok aşırı emek isteyen bir ürün. Ben Anadolu da birçok arazilerde yapılan tarımı görüyorum, izliyorum. Oraların yüz ölçümleri de çok büyüktür ama İç Anadolu’nun çiftçileri bütün tarım işlerini iş makinalarıyla görüyorlar. Onunla ekerler, biçerlerbizimde Kamanda arazimiz var. Bizde orada arpa, buğday, nohut ekiyoruz.  Onlar işlerini hep tarım makinalarıyla hallettikleri için şikayetlerini bilemiyorum. Şüphesiz onlarında emeğini göz ardı edemem. Ancak fındık işçisi kadar emek vermiyorlar.  24 yıldır Yumrutaş’tan takip ediyorum. Bana da bu fiyat biraz az oldu gibi geliyor.Ben Perşembeyi çok sevdim.Burada emekliliğimi geçirmek istiyorum” şeklinde konuştu.

İnşallah on sene sonra sizinle burada yine otururuz. Dünyayı konuşuruz, yine siyaset konuşuruz.İnşallah seneye yine buradayım yine görüşeceğiz, seni özleyeceğiz, sana sağlıklı mutlu bir yaşam diliyoruz. Sayın vekil eniştemiz, buradan Vona’dan Bremen’e selam ve sevgiler. ARİF KALAFAT ÖZEL HABER


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
PİŞİĞE KARŞI SAÇ KURUTMA MAKİNESİ ÖNERİSİÖnceki Haber

PİŞİĞE KARŞI SAÇ KURUTMA MAKİNESİ ÖNERİS...

ALTINORDU VAR ENGEL YOKSonraki Haber

ALTINORDU VAR ENGEL YOK

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar