Ordu
DOLAR18.6409
EURO19.3001
ALTIN1051.5
reader

ERTUĞRUL FIRKATEYNİ ŞEHİTLERİ TÖRENLE ANILDI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ERTUĞRUL FIRKATEYNİ ŞEHİTLERİ TÖRENLE ANILDI
Abone ol
Ünye’de Türk- Japon Dostluğu Derneği'nin düzenlemiş olduğu Ertuğrul Firkateyni şehitleri, ölümlerinin 132. yılında Topyanı’nda anıldı.

Japonya’nın Oshima Adası açıklarında 16 Eylül 1889 tarihinde dönüş yolundayken, Kumano Denizi'nde, Oshima Kasabası sahilinde fırtınaya tutularak batan ve aralarında 8 Ünyelinin de bulunduğu 500 şehit, ölümlerinin yıl dönümünde unutulmadı.

500 DENİZCİMİZ ŞEHİT DÜŞTÜ
 

Şehitler anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından konuşan Türk Japon Dostluğu ve Ertuğrul Şehitleri Derneği Başkanı Sait Kapıcıoğlu, "Ertuğrul Firkateyni Japonya’da coşku ile karşılandı. Ancak görev dönüşü, içerisinde 8 Ünyelinin de bulunduğu firkateyn fırtınaya yakalanarak battı ve 500 denizcimiz şehit düştü. Ertuğrul Firkateyni Şehitliği Türkiye’de sadece Ünye’de bulunuyor. Tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum" dedi.

ERTUĞRUL FİRKATEYNİ TÜRK-JAPON DOSTLUĞUNUN SİMGESİDİR


Ertuğrul Firkateyni'nin Türk-Japon dostluğunun bir simgesi olduğunu söyleyen Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, “Elim kazada şehit düşen 8 kahramanımız Ünyeliydi. Bu nedenle de bu elim hadisenin Ünye için ayrı bir önemi bulunmaktadır. Bu vesile ile Ünye’mizde bulunan bu şehitlik anıtının bu dostluğun gelişmesine katkı sunmasını diliyor, tüm şehitlerimize rahmet ve minnet duygularımı ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

TÜRK-JAPON DOSTLUĞU AÇISINDAN ÜNYE ÖNEMLİ BİR ŞEHİRDİR


Ertuğrul Firkateynin Türk-Japon dostluğu açısından Ünye'nin önemli bir şehir vurgusu yapan Kaymakam Ayhan Işık, "Japonya ile ülkemiz arasında tüm bu dostluğun yanı sıra hem iş gücü hem de teknolojik yatırımlar açısından birçok işbirliği bulunmaktadır. 2014 yılında açılan bu şehitliğin Türk-Japon dostluğu açısından Ünye önemli bir şehirdir. Bu vesile ile başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu vatan uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum" şeklinde konuştu. Hamza Alp
 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
KIZILAY KABADÜZ TEMSİLCİLİĞİ AÇILDIÖnceki Haber

KIZILAY KABADÜZ TEMSİLCİLİĞİ AÇILDI

STAJINI TAMAMLAYAN MALİ MÜŞAVİR ADAYLARI İLE SON GÖRÜŞMESonraki Haber

STAJINI TAMAMLAYAN MALİ MÜŞAVİR ADAYLARI...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar