Ordu
DOLAR18.8094
EURO20.5523
ALTIN1158.6

ESKİ STAT İLE MEYDANLAR BİRLEŞTİRİLMELİ 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ESKİ STAT İLE MEYDANLAR BİRLEŞTİRİLMELİ 
Abone ol
Ordu Olay’a özel açıklamalar yapan hemşehrimiz eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 19 Eylül Stadına yeni cami yapmak yerine Orta Caminin çevresinin açılarak 19 Eylül projesi ile entegre edilmesinin daha isabetli olacağını söyledi.  

ORDU’NUN İÇİ ÇOK KÖTÜ DURUMDA

“Ordu’nun asıl sıkıntısı 1960-70’lerden beri süregelen kent içi yapılaşma.” diyen Günay,  ”Kent içi çok kötü durumda. Kırsalda bile evler birbirinin üzerine yapılmış vaziyette. Yola sıfır, kapıyı açıyorsun yola çıkıyorsun ve evler birbirinin sırtında. Hiç olmazsa bundan sonrasıyla ilgili bir ilke getirme durumu olmalı. Diğer yandan şehir büyüyor. Bu büyüme ırmaklar arasında oluyor. Yamaçlara doğru büyüme olmadı oysaki bu planlanabilirdi.  Belediyeler bunu planlayabilirdi. Şehir biraz daha denizi gören biçimde yamaçlara çıkabilirdi.” şeklinde konuştu.

 

BENZERİ OLMAYAN KENT DUYARSIZLIĞI

Günay sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunlar uzun vadeli işler. Kısa vadeye gelirsek Ordu’nun yeşili tükeniyor. Evet, Karadeniz yeşil ama kent merkezlerinde yeşil kalmıyor. Her yerde de söylüyorum benim içimde derin bir acıdır Ordu benim gözümde nostaljik parkını yok eden bir şehirdir. Eskiden Süleyman Felek’te bir park vardı bunun bir tarafına öğretmen evi diğer tarafına otel yapıldı. Park dörtte üç oranında küçüldü, neredeyse yok oldu. Bu Türkiye’de bile az bulunan bir kent duyarsızlığıdır. Yeşil alan satılıyor ve oraya 8-10 kat imar veriliyor. Olacak şey değil.”

 

ORDU İÇİN İKİ KRİTİK YER

Günay, “Eskiden beri benim üzerinde durduğum iki yer var. Biri Botanik Park arazisi diğeri 19 Eylül Stadı. Botanik Park arazisine arbeteum gibi bir alanın kurulması Ordu’yu Türkiye’ye ve dünyaya çıkarır. 19 Eylül Stadı’nın tarihi ismi Sarı Çiçeklik’tir. 19 Eylül’le beraber liseyi, postanenin yanından vilayete doğru çıkaran bir yeşil alana ihtiyaç var. Şu anda orada durum çok kötü. Lise yıkıldı meydan verimsiz bir otopark vaziyetinde. 19 Eylül Stadı kaldırılırsa buranın kesinlikte yapılaşmaması gerekiyor. Millet Bahçesi olabilir, şehir parkı olabilir ama sadece bundan ibaret değil.” dedi.

 

ORTA CAMİ’NİN ÇEVRESİ AÇILMALI

Günay sözlerini şöyle bitirdi: 19 Eylül’de bildiğim kadarıyla spor alanı olacak diye de bir tahsis var. O nedenle 19 Eylül alanı bir spor parkı olabilir. Böylece tahsise de aykırı olmaz. Cami konusuna gelirsek orada bizim çok tarihi bir camimiz var; Orta Cami. Eskiden beri Orta Cami’nin çevresinin açılmasını çok isteyenlerden birisiyim. Orta Cami’nin çevresi açıldı ama benim istediğim gibi değil. Ben Orta Cami ile Kömür Pazarı arasındaki yapıların da kaldırılmasını istiyorum. Şimdi çok uygun teknoloji var açılır kapanır sistemle Orta Cami estetik bir şekilde cumaya hazır hale getirilebilir.” Kaan Özel                                                       


 • 0
  SEVDİM
 • 4
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
OZON-HACAMAT-MEZOTERAPİ ORDU’DA YAYGINLAŞTIRILACAKÖnceki Haber

OZON-HACAMAT-MEZOTERAPİ ORDU’DA YAYGINLA...

YOLSUZLUĞA USULSÜZLÜĞE KARŞI OLDUĞUM İÇİN GÖREVDEN ALINDIMSonraki Haber

YOLSUZLUĞA USULSÜZLÜĞE KARŞI OLDUĞUM İÇİ...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar