Ordu
DOLAR17.0974
EURO17.5041
ALTIN968.78
reader

FANTASTİK SERGİ-FESTİVAL SİZİ BEKLİYOR: KARADENİZ MASALLARI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FANTASTİK SERGİ-FESTİVAL SİZİ BEKLİYOR: KARADENİZ MASALLARI
Abone ol
Dr. Hilayda Karakök, dedesi Yılmaz Bahadır’la 2000-2008 tarihleri arasında Karadeniz'i köy köy dolaşarak derledikleri yerel masallar, efsaneler ve söylenceleri ‘Karadeniz Masalları’ adı altında yeni baştan yazdı. Türkiye’nin pek çok yazar ve çizerin masalları çizime dönüştürdüğü görsel sergisi ise yoğun bir katılımla birlikte kapılarını ziyaretçilerine açtı. Sergi, 22 Mayıs’ta kapanış-kutlama etkinliği ile son bulacak.

DEDESİYLE KÖY KÖY DOLAŞTI

 

18-22 Mayıs tarihleri arasında Düz Mahalle Kilisesi - OBBKT Fuaye alanında gerçekleşecek olan sergide Karadeniz'den derlenmiş ardından tekrar yazılmış onlarca fantastik hikaye ve masaldan kesitler bulunuyor. Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Hilayda Karakök'ün Halk Müzikleri ve Halk Hikaye ve söylenceleri derleyicisi olan dedesi Yılmaz Bahadır ile 2000-2008 tarihleri arasında Karadeniz'i köy köy dolaşarak derledikleri yerel masallar, efsaneler ve söylenceler Dr. Hilayda Karakök tarafından 'Karadeniz Masalları' ismi ile yeni baştan yazıldı. 

 

SÖZÜNÜ TUTTU

 

Dr. Hilayda Karakök yaptığı açıklamada, "Rahmetli dedemin bana vasiyeti ve en büyük hayali, Karadeniz'in sözlü geleneğinin yaşatılması ve aktarılmasıydı. Onunla masalları ve efsaneleri Karadeniz'in yaşlılarından dinledik, ben dinlediklerimi yazdım. Seneler sonra sözümü yerine getirmek için metinlerin başına geçtiğimde, olduğu hali ile sunamayacağımı düşündüm. Senelerce hafızamda, yüreğimde mayalanan bu efsaneleri dönüştürmeye karar verdim. Pandeminin başından beri yazdığım masalları web sitemde (www.hilaydakarakok.com) yayınlıyordum” dedi.

 

ÇİZİMLERLE BÜTÜNLEŞTİ

 

Sözlü tarihin yaşatılması, masalların çizimlere dönüştürülmesi ve  sürecinin sponsorluğunu tarihçi İbrahim Kışla üstleniyor diyen Karakök,Aynı zamanda Türkiye'nin pek çok farklı şehrinden çizerler, masalları çizimlere dönüştürüyordu. Dedeme verdiğim sözü tutuyor, sözlü hafızamızı, efsanevi karakterlerimizi benim yazılarım ve çizer arkadaşlarımın çizimleri ile birlikte Ordulu masal - sözlü tarih severlerle buluşturabiliyoruz" diye konuştu.

 

Öte yandan , OBBKT tiyatrocuları ve Ordulu sanatçıların çeşitli etkinliklerinin de yer alacağı sergi takvimine @karacongales isimli instagram hesabından ulaşabilirsiniz. ORDU OLAY

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
KARADENİZ’DEKİ CANLIDAN CANLIYA İLK KARACİĞER NAKLİ ORDULULARDANÖnceki Haber

KARADENİZ’DEKİ CANLIDAN CANLIYA İLK KARA...

ÖĞRENCİLERİNDEN ESİNLENDİ ROMAN YAZDISonraki Haber

ÖĞRENCİLERİNDEN ESİNLENDİ ROMAN YAZDI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar