VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
reader

FATSA ADASI DOĞAL KALMALIDIR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FATSA ADASI DOĞAL KALMALIDIR
Abone ol
TEMA Vakfı Fatsa Sorumlusu ve Ordu Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Aydın, Karadeniz Bölgesi’nin sayılı adalarından Fatsa Adası’na yapılmak istenen projeye ilişkin bir rapor hazırlayarak, adaya yapılacak herhangi bir yapının denizel ekosisteme olumsuz etkilerinin inanılmaz boyutta olacağını vurguladı. Raporda, “Adaya hiçbir şekilde müdahale edilmemelidir. Rıhtım yapılmamalıdır, insanlar adaya çıkmamalıdır” şeklinde açıklama yapıldı. Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi haziran ayı olağan toplantısında, yapımı planlanan “Fatsa Fener Adası” projesi tanıtılmıştı.

Raporda, adalar ekosistemi açısından Karadeniz’in çok fakir bir yapıya sahip olduğu ve yalnızca Kefken, Giresun ve Fatsa adalarının yer aldığı hatırlatılarak, “Fatsa Adası diğer adalara rağmen 1 dönüm büyüklüğünde olup, diğerlerine oranla çok daha küçük bir alana sahiptir. Denizel ekosistemler için adalar çok önemli yapılardır. Özellikle Karadeniz gibi sert zemin yapısı ve kayalık bölgeleri çok az olan denizel yapılarda, kayalık bölgeleri yaşam alanı olarak seçen eşkina, kötek, karagöz, levrek, iskorpit gibi balıkların başka alanlarda yaşama şansı yoktur. Karadeniz’in zemin yapısının büyük bölümü çamur ve biyoçeşitliliği çok azdır. Canlıların bulunduğu alanlar ise sadece taşlık ve sert zemin yapısındaki alanlardır. Kumluk ve çamurluk alanlarda neredeyse yaşam belirtisi yoktur. Hatta Fatsa İlçesinin denizel kısmında 500-600 metre derinliğinde bir çukur vardır ve ölü alandır’’ ifadelerine yer verildi.

 

BÖLGENİN NEREDEYSE TEK CANLI BARINDIRAN NOKTASI

 

Fatsa Adası’nın bu nedenle bölgenin neredeyse tek canlı barındıran noktası olduğunun altının çizildiği raporda, balıkçılık faaliyetlerine ilişkin olası tehlikelere dikkat çekilerek, “Fatsa bölgesindeki balıkçılar bu ada ve çevresi sayesinde balıkçılık faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Bölgedeki deniz canlıları bu ada çevresindeki kayalık bölgelerde çoğalmakta ve genç bireyleri bu kayalık alanlara sığınarak yaşama şansı bulmaktadırlar. Büyüdükçe de ada bölgesinden çevredeki istihsal alanlarına yayılmaktadırlar” dendi.

 

KUŞLARA CİDDİ ORANDA ZARAR VERECEK

 

Prof. Dr. Aydın tarafından hazırlanan raporda, Fatsa Adası’nın deniz kuşlarının fırtınalı havalarda ve gecelerde konaklayabilecekleri tek alan olduğuna da vurgu yapılarak, şu tespitlere yer verildi: “Ada bazı kuşların ise yumurtlama alanıdır. Kıyısal alanlar yapılaşmadan dolayı neredeyse tamamı tahrip edilmiş ve deniz kuşlarının konaklayabileceği alan niteliğini ve sakinliğini yitirmiştir. Fatsa Adası gibi sessiz ve sakin yerler bu canlıların tek konaklama alanlarıdır. Adada yapılacak herhangi bir yapılaşma bu kuşlara ciddi oranda zarar verecek ve adadan uzaklaşmasına neden olacaktır. Hatta adaya belediye tarafından bayrak dikilmiş, yapılan gözlemlerimde bunun bile kuşların adaya daha az gelmesinin nedeni olduğu belirlenmiştir.”

 

OLUMSUZ ETKİLERİ İNANILMAZ BOYUTTA OLACAK

 

“Fatsa Adası’na teknelerin yanaşabileceği ve insanların dolaşabileceği rıhtım şeklinde bir yapı planlanmaktadır. Bölgeye bu şekilde teknelerin yanaşması ve insanların bu alanlara çıkması, adanın biyoçeşitliliği çok zengin denizel ekosistemine çok büyük zararlar verecek, onlarca kuş türünün adaya gelmemesine, teknelerin çıkaracağı gürültüden dolayı balık popülasyonlarının adadan uzaklaşmasına neden olacaktır. Ayrıca adaya gelecek insanlar bu insan eli değmemiş alanı kısa zamanda, her yerde olduğu gibi, çöplük alanına çevireceği de bir gerçektir. Binlerce yıldır kurulu ada ekosistemin üzerine rıhtım yapmak amaçlı binlerce ton beton blok ve demir kullanılacaktır. Burada kullanılacak malzemeden ada ekosistemine çok fazla kimyasal saçılacaktır. Ayrıca, adaya yapılacak herhangi bir yapının denizel ekosisteme nasıl olumsuz bir etkisinin olacağı bilinmemekte ve öngörülmemektedir.

 

 

İLK FIRTINADA YIKILIR

 

Dünyada kapalı koy ve körfezlerde, bir çok adanın olduğu alanlarda benzer yapılar mevcuttur. Fatsa Adası bölgedeki tek adadır ve her yönden fırtınaya açıktır. Dolayısıyla yapılacak yapının denizel ekosisteme vereceği zararın yanı sıra, orta şiddette olacak bir fırtınada ada üzerindeki tüm üst yapının tahrip olması kaçınılmazdır.  Şu an adada rıhtım inşaatı çalışmaları başlamıştır. Fatsa limanında inşa edilen tonlarca beton blok römork yardımıyla adaya transfer edilmekte ve denizel biyoçeşitliliğinin çok zengin olduğu bu alanlara, balıklar yuvalarının üzerine, yavru ve anaç balıkların saklandığı oyukların tepesine, yengeçlerin ve karideslerin yaşam alanlarını üzerine, binlerce canlının habitat olarak kullandığı deliklerin ve oyukların çıkışlarına yerleştirilmektedir.

 

FATSA ADASI DOĞAL KALMALI

Fatsa’daki tüm turizm destinasyonları aktif olarak kullanılmakta ve yeni destinasyonlara ihtiyaç duyulmakta olsa bile, Fatsa Adası doğal kalmalıdır. Doğaya karşı değil, doğayla birlikte yaşama zamanımız geldi ve çoktan geçti bile. Her şey insanlık ve insanlar için değildir.  Biz insanoğlu olarak doğadaki milyonlarca türden sadece biri olduğumuzu ve binlerce yıl sonra da bu coğrafyada insanların yaşayacağını unutmamalıyız. Dolayısıyla gelecek nesillerimizi düşünerek doğayı tahrip etmekten uzak durmalı ve gelecek nesillerimize doğal bir şeyler bırakmalıyız.  Sonuç olarak: “Adaya hiçbir şekilde müdahale edilmemelidir. Rıhtım yapılmamalıdır, bu ısrardan vazgeçilmelidir, insanlar adaya çıkmamalıdır, kuşların korkmasına neden olacak yapılar yapılmamalıdır. Ekosistemi ayakta tutan ve besleyen böyle alanlara dokunmak, gelecekte beklenmedik felaketlere neden olabileceği göz ardı edilmemelidir.” ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 2
  ALKIŞ
 • 1
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ŞAMPİYON ALTINORDU ZABITAÖnceki Haber

ŞAMPİYON ALTINORDU ZABITA

ÇAMBAŞI YAYLASI’NIN CAZİBESİ ARTTISonraki Haber

ÇAMBAŞI YAYLASI’NIN CAZİBESİ ARTTI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar