Ordu
DOLAR18.8101
EURO20.4712
ALTIN1164.6

Fatsa Doğa ve Çevre Derneği: ORDU’NUN YÜZDE 74’Ü MADENLERE RUHSATLI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Fatsa Doğa ve Çevre Derneği: ORDU’NUN YÜZDE 74’Ü MADENLERE RUHSATLI
Abone ol
Dernekten yapılan yazılı açıklamada, “TEMA Vakfı Ordu İli madencilik raporuna göre Ordu’nun t’ü madenlere ruhsatlıdır. IV. Grup madenlere ilişkin hazırlanan çalışmanın ilk bulguları bölgenin 435 maden ruhsatına bölündüğünü ortaya çıkarmıştır” denildi.

Rapora göre ayrıca;

“Ordu’nun %74’ü IV. Grup maden ruhsatları ile ruhsatlandırılmıştır.

·   8 ilçede ruhsatlılık oranı %90’ın üzerindedir. Fatsa, Çatalpınar, Çamaş, Gülyalı, Gürgentepe, Kabadüz, Karataş, Ulubey ruhsat oranlarının % 100’e yaklaştığı ilçelerdir.

·   Ordu’da bulunan uluslararası koruma kriterlerine göre belirlenen ve nadir flora ile fauna barındıran, dünya ölçeğinde önemli ekosistemler olan Önemli Doğa Alanlarının %80’i madenler için ruhsatlandırılmıştır.

·  Önemli doğa alanlarından biri olan Giresun Dağları’nın tamamı madenlere ruhsatlıdır.

·  Orman alanlarının %65’i madenler için ruhsatlandırılmıştır.

·  Tarım alanlarının %76’sı madenler için ruhsatlandırılmıştır.

·  Meralarının %64’ü madenler için ruhsatlandırılmıştır.

Buna göre Ordu’nun zengin canlı tür çeşitliliği, su varlığı, doğası, tarım alanlarıyla öne çıkan ve Türkiye fındık ihracatının merkezi olduğu bir kez daha vurgulanmıştır. Fatsa ve çevresinde yapılan altın madenciliği ile yaşanan olumsuz etkiler düşünüldüğün de; tüm Ordu’nun nasıl bir tehdit ile karşı karşıya kaldığı gerçeğini tekrar ve tekrar gözler önüne serilmektedir” denildi.

Madencilik faaliyetleri ilk olarak kesilen orman ve tarım arazilerini yok etmektedir

Fatsa Doğa ve Çevre Derneği açıklamasının devamında: “Yegane temiz su üreticisi olan ormanlar yok edilmekte sonrasında yapılan sondaj çalışmaları yeraltı sularına zarar vermekte ve tatlı su havzalarını kirletmektedir. Ek olarak Altın madenciliği işletmelerinde  kullanılan siyanür ise zehirleyici özelliği dışında bilinen en etkili çözücü madde olarak  tüm metalik madenleri altın ile birlikte  sıvılaştırır içinden altın ve gümüş alınan toprağın içinde kararlı halde bulunan diğer ağır metaller de çözünerek  aktif hale gelmektedir.  Arsenik, Cıva ve  Kurşun gibi ağır metaller atık/çöp olarak açık liç alanlarında bırakılmaktadır. Liç alanında işlenilmiş toprakta kalan siyanür ve ağır metaller daha sonra asit maden drenajı denilen felaketlere neden olabilmektedir. Bu alanlardan kaynaklı ağır metal kirliliği yapmış olduğumuz çalışmalarla tespit edilmiş ve kamuoyu ile defalarca paylaşılmıştır”

Vazgeçmeyeceğiz...

Dernek son olarak, “Kaybetmek üzere olduğumuz doğal zenginlikler, tarımsal üretim ve temiz su kaynakları ile  toplumsal zenginliklerimiz ve sosyal etkiler düşünüldüğünde Ordu ili bir yıkımla karşı karşıya kalmaktadır.

Unutulmamalaıdır ki en büyük gücümüz hafızamızdır ve bizler doğduğumuz, büyüdüğümüz bu topraklardan vazgeçmeyeceğiz” dedi. ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BİNLERCE VATANDAŞA HİTAP EDEN YOLDA ÇALIŞMALAR TAM GAZÖnceki Haber

BİNLERCE VATANDAŞA HİTAP EDEN YOLDA ÇALI...

51 YIL SONRA BULUŞTULARSonraki Haber

51 YIL SONRA BULUŞTULAR

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar