Ordu
DOLAR9.262
EURO10.7921
ALTIN526.39

FATSA İÇİN MECLİS ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULMALI     

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FATSA İÇİN MECLİS ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULMALI     
Abone ol
İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Ordu ziyaretinin ardından Fatsa’daki siyanür kullanılan altın madeninin fındık ve çevreye verdiği zararların tüm boyutlarıyla ortaya konabilmesi için Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.   

Bu nedenle Meclis’e yazılı bir başvuruda bulunan İyi Parti Samsun Milletvekili Yaşar şu ifadelere yer verdi: “Fındık tüm Türkiye'nin tarımsal ihracatında tek kalemde en fazla gelir elde ettiği tarımsal ürünler arasında yer almaktadır. Fındık, çay ve zeytin gibi özel iklim ve toprak ihtiyacı bulunan bu bitkiler Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu kapsamında tanımlanmaktadır. Türkiye, Dünya fındık üretiminin yüzde 70-75'lik bölümünü tek başına karşılamaktadır. Ordu, ortalama 200 bin tonun üzerindeki fındık üretimi ile Türkiye fındık üretiminin yüzde 30'unu tüm dünya fındık üretiminin ise yaklaşık yüzde 20'lik bölümünü karşılamaktadır.

 

FINDIK ÜRETİMİ TEHLİKEDE  

Ordu'nun 200 bin tonluk fındık üretiminin 100 bin tonluk bölümü Ordu-Fatsa Havzası ve 100 bin tonluk bölümü Fatsa-Ünye Havzası'nda yapılmaktadır. Buradan da anlaşılacağı gibi fındık ordu için en önemli geçim kaynaklarından birisidir. Fındık hem Ordu hem de Türkiye açısından çok önemli bir üründür. Buna rağmen, 2013 yılından itibaren Fatsa Ünye Kumru Korgan Havzası'nın tam ortasında, tamamı fındık bahçeleri ve kestane ormanlarını keserek yaklaşık 2000 dönüm (2 milyon metrekare) alanda tüm itirazlara rağmen 5 yıllık ÇED izini ile siyanürlü altın madenciliği yapılmaya başlanmıştır.

 

KİRLİLİK SINIRLARIN ÜZERİNDE

Fatsa Doğa ve Çevre Derneği'nin Siyanürlü altın madenciliğinin yarattığı tahribat ile ilgili Aralık 2019 tarihinde Maden Kaynaklı Ağır Metal Kirliliği çalışması yapılmış, madenin faaliyete geçtiği Bahçeler Köyü/Mahallesi çevresinden, madenin etrafındaki derelerden, bu derelerin birleştiği Elekçi Irmağından toprak ve su numuneleri alınarak incelenmiştir. Sonuçlar, madencilik faaliyeti çevre ve insan sağlığı için tehlikeli boyutlara ulaştığını göstermiştir. Maden ve çevresinde var olan ağır metal kirliliği kabul edilebilir limitlerin çok üzerinde ve tüm canlı yaşımı için yüzde 50 toksik eşik değerini aştığı yapılan çalışmalarla ortaya çıkmıştır. Kestane ormanlarının yakınında yer alan maden, toprağı ve suları kirletmeye başlamıştır. Ordu'da kestane ormanları, fındık üretiminin yanı sıra bal üretimi de etkilemeye başlamıştır.

420 MİLYON TL’LİK GELİR TEHLİKEDE

Böyle devam etmesi halinde, yok olan doğal güzelliklerin yanı sıra 200 bin ton fındık üretimi ve buna bağlı olarak 317 milyon dolar yıllık ekonomik kazanç yok olacaktır. Bunun yanın da yine yaklaşık 15 milyon ton bal üretimi ve bunun yanında 187 milyon dolar kazanç kaybolacaktır. Kirlenen temiz su kaynakları, kesilen ormanlar ve kaybedilen fındık ve bal gibi ürünlerin bedeli Ordu ilimiz için ağır olacaktır. Bunların dışında, Ordu'nun, üretim, istihdam, eğitim, sağlık ve ulaşım başta olmak üzere çeşitli alanlarda da sorunlar yaşamaktadır.

ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULMALI

 

Bu nedenle, Ordu İlimizde yaşanan sorunların araştırılarak, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Anayasa'nın 98. ve TBMM içtüzüğünün 104 ve 105. maddesi uyarınca bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulması yerinde olacaktır.” ORDU OLAY

 

Kutu

 

ORDU’NUN SORUNLARINI MECLİS’E TAŞIYORUZ

 

Konu ile ilgili İYİ Parti Ordu İl Başkanı Ekrem Şentürk şunları ifade etti; “Samsun Milletvekilimiz Bedri Yaşar’ın siyanür ile altın aranmasına dikkat çekerek Ordu ilimizin büyük bir geçim kaynağı olan fındığımızın akıbetinin iyi olmadığının ve sahip çıkılması gerektiğini bir kez daha vermiş olduğu soru önergesi ile dile getirdi. Bu durum bizi oldukça memnun etti. Her ne kadar iktidar olmasak ta vatandaşlarımızın sorunlarını dinleyerek yılmadan, yorulmadan, bıkmadan meclisin gündemine taşımaya kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz. Halkımızın dertlerini ve çözümlerini dillendirmekte kararlıyız. Öte yandan vekilimizin vermiş olduğu soru önergesine partimizin 21 milletvekilinin imza vererek katkıda bulunması bizleri ziyadesi ile memnun ve mutlu etmiştir. İnanıyoruz ki Ordu İYİ olacak, Türkiye İYİ olacak.”

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
SANAYİ ESNAFI 23’E KADAR ÇALIŞMAK İSTİYORÖnceki Haber

SANAYİ ESNAFI 23’E KADAR ÇALIŞMAK İSTİYO...

TGC: Gazeteciye saldırmak da insanlık suçudurSonraki Haber

TGC: Gazeteciye saldırmak da insanlık su...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar