Ordu
DOLAR13.1175
EURO14.9402
ALTIN753.19

FATSA’DA ADLİ DESTEK VE MAĞDUR HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ KURULDU

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FATSA’DA ADLİ DESTEK VE MAĞDUR HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ KURULDU
Abone ol
Fatsa Cumhuriyet Başsavcılığına bağlı Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü (ADM) faaliyetlerine başladı.

Bir süre önce müstakil bir Ağır Ceza Mahkemesine kavuşan Fatsa Adliyesi; bu girişimin neticesinde vatandaşa hizmet verecek yeni birimlere de kavuşuyor. Fatsa Cumhuriyet Başsavcılığına bağlı Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü (ADM), Fatsa Adliyesi ana binada faaliyetlerine başladı. ADM kurulması ile birlikte Fatsa Adliyesinde ilk defa bir Psikolog hizmet vermeye başladı. Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğüne Psikolog Betül Güneş müdür olarak görevlendirildi. Yakın zamanda Adalet Bakanlığı tarafından bir psikolog ve bir sosyal çalışmacının daha atamasının yapılacağı öğrenildi. Böylece müdürlüğün kısa bir sürede mağdur odaklı faaliyetlerini arttıracağı anlaşıldı.

 

NELER YAPACAK?

 

ADM öncelikli olarak cinsel suç mağdurları, çocuklar ve şiddete maruz kalan kadınlar olmak üzere tüm mağdurları ihtiyaçlarını değerlendirecek. Mağdur kişi adli süreç hakkında ve kendisine sağlanabilecek imkanlar konusunda bilgilendirilecek. Böylece adli süreçte suçun cezalandırılmasının yanında mağdurların maruz kaldıkları olayın etki ve izlerine karşı telafi edici, ikincil mağduriyetlerin önleyici onarıcı adalet hizmeti sağlanacak.

 

 Müdürlük bünyesinde Bilgilendirme ve Yönlendirme Bürosu, Kırılgan Grup Destek Bürosu, Ceza Yargılanması Destek Bürosu, Hukuk Yargılanması Destek Bürosu ve Adli Yardım Hizmetleri Bürosu yer almakta.

 

 Bu birimlerde adli sürece dahil olan mağdurlara hakları anlatılacak. Mağdurlar ifade verme sürecinde tekrar tekrar mağduriyet yaşamayacak. İhtiyaç duyduğu değerlendirilen mağdurlara psiko-sosyal destek hizmetleri verilecek.

 

NASIL BAŞVURU YAPILIR?

 

 Mağdur kişiler müdürlüğe bireysel başvuruda bulunabilecek. Adli süreçte mağdur olan kişiler 15 Temmuz Özgürlük Meydanında bulunan Fatsa Adliyesi ana binası giriş katında yer alan Bilgilendirme ve Yönlendirme Bürosuna başvurarak bilgi ve hizmet almaya başladı.

 

ADLİ GÖRÜŞME ODALARI NE ZAMAN AÇILACAK?

 

 Adli Görüşme Odalarının da kısa bir süre sonra Adli Destek ve Mağdur Hizmetlerine bağlı olarak faaliyete geçeceği öğrenildi. Adli Görüşme Odalarının faaliyete geçmesi ile mağdurların ifadelerinin onlara özel ortamlarda, adli görüşmeci aracılığıyla, fail ile yüz yüze gelmeden alınması sağlanacak. Muharrem Göç


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
KONTROLDEN ÇIKTI DEVRİLDİÖnceki Haber

KONTROLDEN ÇIKTI DEVRİLDİ

BELEDİYELER KARADENİZ’İ DÜŞÜNÜYORSA BİYOLOJİK ARITMA SİSTEMİNE GEÇMELİSonraki Haber

BELEDİYELER KARADENİZ’İ DÜŞÜNÜYORSA BİYO...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar