Ordu
DOLAR12.369
EURO14.0093
ALTIN713.05

FATSALI KADINLARDAN FINDIKLI SABUN

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FATSALI KADINLARDAN FINDIKLI SABUN
Abone ol
Ordu Kadın Emeği Kooperatifi ve Fatsa Ziraat Odası işbirliğiyle Fatsa’nın kilinden ve fındığından organik sabun üretildi.

Kilden, fındık yağından ve çeşitli bitkilerden üretilen sabunlar Fatsa Ziraat Odası Toprak Analiz Laboratuvarı'nda basına tanıtıldı. Ordu’nun geçim kaynağı olan fındık Fatsa Ziraat Odası Toprak Analiz Laboratuvarı'nda Ordu Kadın Emeği Kooperatifi tarafından  işlenerek sabuna dönüştürülüyor.

 

FINDIK SABUNU SONUÇLARI İYİ

Fındıktan üretilen sabunlar hakkında bilgiler veren Ordu Kadın Emeği Girişimci Kooperatifi Başkanı Nurcan Kocamanoğlu, "Sabun yıllar boyunca hayatımızda temizlik malzemesi olarak kullanılıyor. Yöremizin en önemli geçim kaynağı fındığın gıda tüketimi dışında temizlik malzemesi olarak kullanılabileceğinin önünü açmıştır.  Bunun dışında yine kıymetli olan madenimiz kil. Yoğun minareller içeren insan sağlığına olumlu katkısı olan kilinde içine girmesi, çevre dostu ve insan sağlığı açısından da önemli sonuçlar vermiştir. İnsan sağlığına hiçbir zararını görmediğimiz kilden de sabun üretimi düşündük. Zeytin gıdada, kozmetikte kullanılıyor iken fındık da neden kullanılmasın dedik. Fındık bölgemiz için en önemli ürün. Fındığında çeşitlerimi artırmamız gerekiyor. Sabun çalışmamızla ile de Ordu'muzun fındığı değerine kavuşmuş olur. Fındıktan elde edilen sabunlar Zeytin yağından daha iyi sonuç veriyor. Asit oranından dolayı soğuk sıkım ve organik olan sıvı akışkanlığı diğer yağlara göre daha sıvı olduğu için deri altına emilimi çok yüksek ve hızlı. Antioksidan özelliği olduğu için çok verimli oluyor" dedi.

 

KOOPERATİFİMİZDE BİRÇOK ÇALIŞMA VAR

Sabunun hikayesinin kişisel bir merakla başladığını ifade eden Kocamanoğlu, "Sabun çalışmasını kooperatifimizle birlikte ileri bir boyuta taşımak istedik. Sabun içerisinde ham madde olarak kullandığımız yöremizin popüler ürünü fındık ve kestane balı karışımı bileşenler olduğundan dolayı çalışmalarını Ziraat Odası Başkanımıza sunduk. Kimyager arkadaşımız Ömer Bey’in katkısı ve öğretim görevlisi Melike hanımın katkılarıyla sabunun ARGE çalışmalarında güzel sonuçlar aldık. Kooperatifimiz de farklı çalışmalarda var. Bunlardan ilki sabundu. Diğer çalışmalarımız devam ediyor. Avrupa Birliği’nin hibe çağrısını bekliyoruz. Kooperatifimizin amacı kadın çiftiler yada üretim yapmak isteyen ekonomiye katkıda bulunmak isteyen kadınları bu tip projelere ekleyerek beraber çalışmalar yapmaktır" diye konuştu.

 

SABUNLAR FUARDA SERGİLENECEK

Fındık sabunlarının fuarda görücüye çıkacağını ifade eden Fatsa Ziraat Odası Başkanı Haydar Gürsu, "Kooperatifimizin yapmış olduğu ARGE çalışmalarından özellikle de fındıklı sabunun olması bizi çok etkiledi. Girişimci arkadaşlarımızın Laboratuar ortamında sabun yapmaları gerektiği için bizden istedikleri desteği sağladık. Fatsa Ziraat Odası olarak ve Fatsa Belediyesinin katkılarıyla bu sabunlar 15 Eylül'de Samsun'da yapılan fuarda sergileyecek" dedi. Muharrem Göç


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
OBB 671 HEYELANI KALDIRDIÖnceki Haber

OBB 671 HEYELANI KALDIRDI

ÖĞRETMEN NESLİ TÜKENEN KARALEYLEĞİN HAYATINI KURTARDI Sonraki Haber

ÖĞRETMEN NESLİ TÜKENEN KARALEYLEĞİN HAYA...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar