Ordu
DOLAR9.4511
EURO10.9795
ALTIN547.65

‘FATSA’NIN KADERİYLE OYNANIYOR-SUSMAYACAĞIZ’

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
‘FATSA’NIN KADERİYLE OYNANIYOR-SUSMAYACAĞIZ’
Abone ol
Fatsa Doğa ve Çevre Derneği yazılı bir açıklama yaparak Fatsa’da siyanür kullanılarak altın çıkaran madenin ağaç kesimi yaparak alan genişletmesi yapmasına tepki gösterdi. Yapılan işin hukuksuz olduğunun belirtildiği açıklamada ağır metal kirliliğinin bağımsız tahliller sonucu ortaya konduğu belirterek Fatsa’nın bu duruma sessiz kalmayacağı vurgulandı.   

Fatsa Doğa ve Çevre Derneği’nden yapılan açıklama şu şekilde: “Fatsa Doğa ve Çevre Derneği tarafından siyanürlü altın madenciliğinin yarattığı tahribatı ve mevcut Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporlarında yazılan ve taahhüt edilen bilgiler ile ortaya çıkan sonuçların ne kadar uzağında olduğu kamuoyunun takdirine sunulmuş ve bununla ilgili bir çok itiraz ve şikayetler kamu kurum ve kuruluşları ile paylaşılmıştır.

 

 

MADEN ÇEVREYE HİÇBİR ZARAR VERMİYOR MU?

2019 yılında ilgili madenin Çevre Şehircilik Bakanlığına kapasite artım başvurusu yapması sonrası derneğimiz bu  çalışmayı yaparak madencilerin kamuoyuna beyan ettikleri “maden çevreye hiçbir zarar vermiyor” taahüdünün doğruluğunu araştırmak ve Doğal zenginliklerimiz ve tarımımız için son derece önemli olan bu konuda kamuoyuna gerçeğin ne olduğunu açıklamak olmuştur. Maalesef sonuçlar konu ile ilgili öngörülebilir tüm limitlerin dışında Siyanürlü Altın Madenciliğinin bölgemizde tüm canlı yaşamı için bir tehdit oluşturduğu gerçeğini gözler önüne sermiştir.

 

AĞIR METAL KİRLİLİĞİ SINIRLARI AŞTI

Bağımsız kuruluşlarla, Aralık 2019 tarihinde madenin faaliyete geçtiği Bahçeler Köyü/Mahallesi çevresinden, madenin etrafındaki derelerden, bu derelerin kavuştuğu Elekçi Irmağından analiz amaçlı toprak ve su örnekleri alınmış ve bu araştırma sonuçları kamuoyunun dikkatine sunulmuştur. Yapılan sonuçlar göstermektedir ki maden ve çevresinde var olan ağır metal kirliliği kabul edilebilir limitlerin çok üzerinde ve tüm canlı yaşımı için yüzde 50 toksik eşik değerini aştığı yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur.

 

KURUMLAR AÇIKLAMA YAPMADI

Tüm bu çalışmalar sonucu ilgili kurumlara yapılan başvurular ve teşebbüsler sonucu maalesef bırakın doyurucu bir açıklama yapılmasını var olan kirlilik hatta madene yakın köylerde ki içme sularında ki limitin çok üstündeki ağır metal varlığı bile denetimden sorumlu kurumlar tarafından reddedilmektedir.

 

SÜRE BİTTİ ÇALIŞMA BİTMEDİ 

2013 Mart’ında onaylanan 2872 sayılı ÇED raporuna göre şirket Eylül 2018’e kadar yaklaşık 2000 dönümde 3 milyon ton cevher işleyeceğini Eylül 2018’e kadar alanı rehabilite edip madeni kapatacağını taahhüt etmesine rağmen bu güne kadar hala faaliyetlerine devam etmektedir.  İlgili maden şirketinin var olan maden alanını 2 katına çıkarmak için yaptığı başvuru ise onaylanmamıştır. Şirketin taahütlerini yerine getirip alanı terk etmesi gerekirken ; Bakanlığa sorduğumuz sorular da yasal dayanağının ne olduğu bilinmeyen Geçici faaliyet belgesi adı altında bir belge ile şirket çalışmalarına devam etmiştir. Bu Geçici faaliyet belgesinin süresi ise 29 Ocak 2021 tarihinde sona ermiştir. İlgili Geçici faaliyet belgesin de Çevre izin ve Lisans Konusu Olarak; Hava emisyon –Atık su deşarjı Maden atığı Bertaraf- Depolama Kategori A, Maden atığı Bertaraf- Depolama Kategori B İlgili Geçici Faaliyet belgelerinde Saha açımı,  orman kesimi ve alan açmak büyütmek gibi herhangi bir onay yetki ve izin söz konusu bulunmamaktadır.

 

 

ORMAN KESİMİ HUKUKSUZDUR

Tüm bu bilgiler ışığında Tarım Orman Bakanlığı Tarafından Yukarıtepe köyü Maksutlu ve diğer bölgelerdeki hanelere su sağlayan içme suyu kaynaklarının olduğu orman alanında kesim kararı alınmış Yapılan tüm itiraz dilekçelerine köylülerin itirazlarına Ordu Büyükşehir Belediyesi (OBB) ve ilgili bakanlıklara yaptığı başvurular dikkate alınmamış ve akıl almaz bir şekilde bir oldu-bittiye getirilerek orman kesim ihalesi yapılmıştır.  Yukarıda saydığımız gelişmeler ışığında kamuoyuna duyurmak isteriz ki bu orman kesimi hukuksuzdur.

 

‘FATSA YETERİNCE BEDEL ÖDEDİ DAHA FAZLASINI ÖDEMEYECEK’

 

İlgili maden şirketine tahsis edilmek üzere yapılan bu orman kesimi / tıraşlaması  faaliyeti; şirketin çalışma dayanağı olduğu faaliyet belgesine aykırıdır. Maden sadece atık bertaraf işlemi yapabilir. Yeni maden alanları açamaz. Bu belgeye dayanılarak yapılan hiç bir kesim işleminin  yasal dayanağı olamaz  İlgili orman komşu köylerin su kaynağını oluşturmaktadır. Köylülerin su hakkı sabote edilmektedir.  Son bir yılda yağış oranları neredeyse yarı yarıya azalan bölgede ciddi susuzluk ve kuraklık yaşanırken hala orman kesimine ısrar etmek su kaynakları olan ormanları yok etmek; bilime  akla, vicdana sığmaz. Yöre halkının anayasal güvence altında olan sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını ve su hakkı ellerinden alınmaktadır. Bizim nezdimizde ise ormanı yok etmek ise bir insanlık suçudur.  Fatsa siyanürlü altın madenciliği için yeterince bedel ödemiştir. Daha fazlasını ödemeyecektir. Bu yanlışta ısrar edenlere; Fatsa ve fındığın kaderi ile oynayanlara karşı sessiz kalmayacağımızı Sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunulacak ve elbette takipçisi olacağız.” ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
 ’FINDIKTAKİ TARSİM SİGORTA PRİMİNİ DEVLET ÖDESİN’Önceki Haber

 ’FINDIKTAKİ TARSİM SİGORTA PRİMİNİ DEVL...

MADEN İÇİN AĞAÇ KESİMİNE TEPKİ BÜYÜYORSonraki Haber

MADEN İÇİN AĞAÇ KESİMİNE TEPKİ BÜYÜYOR

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar