Ordu
DOLAR18.5838
EURO18.3527
ALTIN1020.3
reader

FERRERO İLE MÜCADELE ETMEK İSTİYORSAN EMANETE FINDIK VERME TMO’YA GİT

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FERRERO İLE MÜCADELE ETMEK İSTİYORSAN EMANETE FINDIK VERME TMO’YA GİT
Abone ol
Giresun Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Abdullah Şahin, serbest piyasada tekelci konumunda bulunan Ferrero’nun piyasayı dengede tutup ihtiyacını karşılamak için fiyat açıkladığını belirterek üreticilere TMO ve FİSKOBİRLİK önerisinde bulundu.

Serbest piyasadaki fındık fiyatlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Giresun Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Abdullah Şahin, “Üretici her şeyden önce emanete fındık vermeyerek ve ihtiyacı kadar satarak kendi ürüne sahip çıkmalıdır. Üreticinin emanete fındık bırakmasını ve birden pazara fındık indirmesini Ferrero gibi firmalar da elbette bir fırsat olarak görmektedir ve fiyatların yükselmemesi adına her türlü çalışmayı yapmaktadır. Dolayısıyla bu anlamda serbest piyasada tekelcilik yapmaktadır. Bu anlamda görev üreticiye düşmektedir üretici sabırlı olup beklemesi halinde ihtiyacını karşılayamayan bu firmalar fiyatları serbest piyasada yükseltecektir” dedi.

 

TMO ŞARTLARI ÇOK GÜZEL

Üreticiye TMO ve FİSKOBİRLİK’i öneren Şahin, “Şuan TMO üreticiden fındık alabilmek için her türlü kolaylığı göstermektedir. Fındıkta nem oranını dahi 6.5’a kadar düşürmüştür. Bu bölgemizdeki fındık üreticileri açısından makul bir sınırdır. Yine randevu en fazla bir hafta içerisinde alınabilmektedir. Ödemeler ise en fazla 21 gün içerisinde yapılmaktadır. Giresun kalite için 53, levant kalite için ise 52 TL’den alım yapmakta artı bu fiyatlara bir de randıman farkı vermektedir. Dolayısıyla TMO üretici için önemli bir kurumdur. Bu konuda TMO’nun fındık alımı yapıyor olması üreticilerimiz için bir kazanımdır.

 

FERRERO’NUN ALTERNATİFİ FİSKOBİRLİK OLMALI
 

Şahin sözlerini şöyle bitirdi: Diğer taraftan FİSKOBİRLİK aslında serbest piyasada Ferraro’nun bir alternatifi olmalıdır ancak bunun için bütün şartları ve imkanları ortaya koymalıdır. Şuanda FİSKOBİRLİK serbest piyasanın üzerinde TMO’nun altında bir fiyat vermektedir. FİSKOBİRLİK konumu itibarıyla serbest piyasada Ferrero’nun alternatifi olması gerektiğini düşünüyorum” -İHA-


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TMO ZONGULDAK’TA 427 TON FINDIK ALDIÖnceki Haber

TMO ZONGULDAK’TA 427 TON FINDIK ALDI

İSPANYA FINDIK VE CEVİZ YAĞI ÜRETİMİNİ HEDEFLİYORSonraki Haber

İSPANYA FINDIK VE CEVİZ YAĞI ÜRETİMİNİ H...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar