Ordu
DOLAR18.5853
EURO18.414
ALTIN1019.3
reader

FERRERO’NUN KABUKLU FINDIK ALIM RUHSATI İPAL EDİLMELİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FERRERO’NUN KABUKLU FINDIK ALIM RUHSATI İPAL EDİLMELİ
Abone ol
İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, uluslararası çikolata ve fındık tekeli Ferrero firmasının Türkiye’deki faaliyetlerine dikkat çekerek, “Ferrero’nun yapmak isteği belli. Bu firma; kakaoda, kahvede yapıldığı gibi fındık sektörünü de 3-5 firmanın yönettiği tekele dönüştürmek ve orta vadede istediği fiyattan fındık alabilecek ortamı oluşturmak istemektedir.” dedi.

İYİ Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta, yaptığı yazılı açıklamada, uluslararası çikolata ve fındık tekeli Ferrero firmasının Türkiye’deki faaliyetlerine tepki gösterdi. Usta, şunları kaydetti: “Hükümetin uygulamak istediği fındık politikası, yurt içindeki fındık fabrikalarını ve fındık sektöründe çalışanları mağdur edecek, Türkiye fındık sektörü uzun dönemde çok büyük risk altına girecektir. 740 bin hektarlık alanda fındık üretimi yapan 600 bin aile, bin 586 fındık ticareti ile iştigal olan firma, çoğu kadın çalışanı olan 20 bin kişilik istihdam varken Ferrero isimli yabancı bir firma, 2-3 yıldır uygulamaya koyduğu fındık alım politikası ile fındık sektörünü dizayn etmeye çalışıyor.

FERRERO İSTEDİĞİ ORTAMI YARATMAK İSTEMEKTEDİR

Şöyle ki; sadece 160 adet firmadan kabuklu fındık alsalar, geri kalan bin 426 firmayı yok saymış oluyorlar. TMO fiyatı 52 TL, Ferrero fiyatı 48 artı 1 TL, Ferrero’ya fındık verebilenlerin fiyatı 46 TL, veremeyenlerin fiyatı ise 44 TL… Bu nasıl perhiz, bu ne salata turşusu. Ferrero’nun yapmak isteği belli. Bu firma; kakaoda, kahvede yapıldığı gibi fındık sektörünü de 3-5 firmanın yönettiği tekele dönüştürmek ve orta vadede istediği fiyattan fındık alabilecek ortamı oluşturmak istemektedir. İzlediği yol, tam olarak budur. Bunun için ilk adım olarak, fındık ihracatı yapan firmaları saf dışı bıraktı, daha sonrasında da ‘değerli tarım’ adını verdiği sistematik yapıyla doğrudan üreticiye inerek hedefi olan tam tekel yapısını tamamlayacak.

FERRERO’NUN KABUKLU FINDIK ALIM RUHSATI İPAL EDİLMELİ

Tüm bunlar göz önüne alındığında, Ferrero firmasının kabuklu fındık alımını durdurması, sadece kendi ihtiyacı olan iç fındığı alarak gerek içeride gerekse dışarıda haksız rekabetin ortadan kaldırılması sağlanmalıdır.” Samsun

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
‘Çılgın Türkler imar savaşında’Önceki Haber

‘Çılgın Türkler imar savaşında’

YİNE KİMLER DİNLENECEK? KİMLERE KASET KUMPASI KURULACAK?Sonraki Haber

YİNE KİMLER DİNLENECEK? KİMLERE KASET KU...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar