Ordu
DOLAR18.5813
EURO18.3718
ALTIN1020.6
reader

FİLE İLE İŞÇİ YOK ARTI 2 RANDIMAN VAR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FİLE İLE İŞÇİ YOK ARTI 2 RANDIMAN VAR
Abone ol
Fatsa'da fındık hasadında file örtü kullanılması sayesinde işçi maliyeti düşerken ürününün kalitesi de arttı.

Fatsa’nın Kabakdağı Mahallesi'nde Yaşar Varan, yaklaşık 3 yıl önce 30 dönüm fındık bahçesinde file örtü kullanmak için çalışma başlattı. Varan, tasarladığı sistem için İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden hibe desteği aldı.  Yaşar Varan, hasat için işçi bulmada yaşanan zorluklar nedeniyle file sistemine geçtiğini söyledi.

 

İŞÇİ MALİYETİ YOK


Fileyle hasadın pek çok faydasını gördüğünü dile getiren Varan, "Daha önceki yıllarda hasattan önce bahçedeki yabancı otları birkaç kez temizlemek gerekiyordu. Bu sistem sayesinde bir defa temizlemek yetiyor. Normal şartlarda bu otların temizliği için 6-7 işçi yevmiyesi vermek zorunda kalıyorduk. Ayrıca benzin masrafları var, epey maliyet tutuyordu. Şimdi bunu tek seferde yaparak işçi sayısını düşürdük." dedi.
 

1 KİLODA 2 TL FAZLA KAZANDIRIYOR

Varan, file örtüye geçtikten sonra fındığın yerden toplanması gerektiğine dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Tam olgunlaşmış fındık ya kendiliğinden ya da dalları silkeleme yoluyla yere düşüyor. Böylece fındık tamamen iç doldurmuş oluyor. Uzmanların her zaman önerdiği gibi bu sayede fındığın randımanı oldukça yüksek oluyor. Fındığı yerden toplamamız en az artı 2 randıman avantaj sağlıyor. Bu da kilogramda 2 lira demek. 10 ton fındıkta en az 20 bin lira daha fazla kazanmış oluyorsunuz."


1 GÜNDE 400 KİLO FINDIK TOPLANIYOR

Sistemin hasatta işçi maliyeti noktasında avantaj sağladığını ifade eden Varan, "Daldan ya da toprağa düşmüş fındıklardan bir işçi günde ortalama 50-60 kilogram topluyor. Biz işçi almadan, tamamen kendi imkanlarımızla bu rakamı günlük 400-500 kilograma kadar çıkarttık. Şu anda hasadını yaptığımız bu bahçede bir kişi ortalama 400 kilogram fındık toplayabiliyor. Bu sistem sayesinde 4 kişilik bir aile olarak işçi almadan bahçemizi 4-5 günde kendimiz toplayabiliyoruz." diye konuştu. AA
 

MALİYETLERİ DÜŞÜRÜCÜ TEDBİRLER ALMAYA ÇALIŞIYORUZ
 

Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz da bahçesinde ziyaret ettiği Yaşar Varan'ı, örnek uygulamadan dolayı kutladı. Üreticilerin daha fazla kazanmasının yolunun maliyetlerin düşürülmesinden geçtiğini kaydeden Yılmaz, "Fındıkta maliyetleri düşürücü tedbirler almaya çalışıyoruz. Bunlardan biri de file ile hasat. Bu sistemi kullanan üreticilerimiz hem işçi maliyeti hem de randıman yönünden avantajlar elde ediyor." dedi.
 

Yılmaz, fındığın tam olgunlaştıktan sonra yerden toplanmasının üreticiye ek kazanç getirdiğine işaret ederek, file hasadı yapan üreticilerin randımanın artmasıyla kilogram başı fazladan para kazanma imkanı bulabildiğini söyledi. Son yıllarda uygun bahçelerde file hasadının yaygınlaşmaya başladığını belirten Yılmaz, talep eden üreticilere desteğe hazır olduklarını sözlerine ekledi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
SANKİ FINDIK ALIMIYLA TMO DEĞİL FERRERO GÖREVLENDİRİLMİŞ Önceki Haber

SANKİ FINDIK ALIMIYLA TMO DEĞİL FERRERO...

ELMA TOPLAYAN DRONELAR FINDIK DA TOPLASINSonraki Haber

ELMA TOPLAYAN DRONELAR FINDIK DA TOPLASI...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar