Ordu
DOLAR18.5786
EURO18.4161
ALTIN1021.7
reader

FINDIĞI FIRSATÇILARA KAPTIRMAYALIM

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FINDIĞI FIRSATÇILARA KAPTIRMAYALIM
Abone ol
Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, fındığın serbest piyasada 43-45 lira arasında işlem göstermesine sert tepki göstererek, ‘üreticimiz uyanık olmalı, fırsatçılık yapıyorlar bu fırsatçılara üretici fırsat verilmemeli’ çağrısında bulundu. TMO’nun dönüm başına 140 kilo fındık aldığını aktaran Akça, bu imkanın iyi değerlendirilmesini istedi.    

 ÜRETİCİ KENDİ FINDIĞINA KENDİSİ SAHİP ÇIKMALI

Serbest piyasada TMO fiyatı altında rakamların gündeme gelmesine tepki gösteren Altınordu Ziraat Odası Başkanı Akça, “Açıklanan bir taban fiyat var. O da bizim fındığımız için 52 TL. Demek ki bu fiyat onlar için hiçbir şey ifade etmiyor. Pazartesi itibariyle TMO randevu sistemlerini açtı. Dönüm başına da 140 kilo ürün alıyor. Onlar böyle yapıyorsa bu saatten sonra üretici kendi fındığına kendisi sahip çıkacak. Fırsatçıya fındık vermeyecek, kendi ürününe kendisi sahip çıkacak.” dedi.

 

KURUMLARIMIZ DA FIRSATÇILARA KARŞI UYANIK OLMALI

Üretici dışında kurumların da üzerine düşen görevler olduğunu dile getiren Altınordu Ziraat Odası Başkanı Akça, “Açıklanan bir taban fiyat var. Demek ki bunlar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı taban fiyatı dikkate almıyorlar. Cumhurbaşkanını da dikkate almıyorlar. Bu doğru bir ticaret şekli değil. Ben bu anlayışı kınıyorum. Dolayısıyla yetkililerin piyasayı iyi izleyerek serbest piyasa adı altında başka yönlere gidenlere de gereken yaptırımları uygulaması gerektiğini ifade ediyorum.” şeklinde konuştu. Yasin Çanakçı

 

 

CUMHURBAŞKANIM DÜŞÜK FİYAT VERİRSE TEKELİ TÜRKİYE’DEN ÇIKARTIN

 

Fatsa Ticaret Borsası Başkanı Ali Feyzi, “Cumhurbaşkanım; fındığa düşük fiyat verilirse tekel firmayı Türkiye’den çıkartın. Sadece ithalat yapabilsin.” dedi.

 

FINDIK ÜRETİCİSİNİ MAĞDUR ETMEYECEK FİYAT AÇIKLAYIN

Fatsa Ticaret Borsası Başkanı Ali Feyzi, serbest piyasada açıklanacak olan fındık fiyatı öncesi açıklamalarda bulundu. "Fındık ihracatçılarına sesleniyorum” diyen Feyzi, “Serbest piyasada fındık fiyatlarını açıklamadan önce, iki kere düşünmenizi, TMO’nun fiyatına çok yakın bir fiyat açıklamanızı, Karadeniz üreticisini mağdur etmemenizi sizden şahsım,  şehrim, kurumum ve Yüce Türk Milleti adına  talep ediyorum.” diye konuştu.

FINDIĞA DÜŞÜK FİYAT VERİRSE TEKEL FİRMAYI TÜRKİYE’DEN ÇIKARTIN


“Açıkladığınız fiyat, tüccar ile vatandaşımızı karşı karşıya getirmemelidir.” diyerek sözlerini sürdüren Fatsa Ticaret Borsası Başkanı Feyzi, “Bilinmelidir ki; fındığın fiyatı tüccarlar değil, fındık ihracatçısı tekel firma tarafından verilmektedir. Sayın Cumhurbaşkanım; fındığa düşük fiyat verilirse tekel firmayı Türkiye’den çıkartın. Sadece ithalat yapabilsin. Üreticimize ve ülkemize bol ve bereketli bir sezon geçirmemizi diliyorum.” şeklinde konuştu. 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
DESTEKLEME VE FİYATLANDIRMA SİSTEMİ DEĞİŞMELİÖnceki Haber

DESTEKLEME VE FİYATLANDIRMA SİSTEMİ DEĞİ...

ORDULU TARIM KREDİ İNDİRİMİNDEN MEMNUNSonraki Haber

ORDULU TARIM KREDİ İNDİRİMİNDEN MEMNUN

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar