VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
reader

FINDIĞI PAZARA İNDİRMEYİN!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
0
Abone ol
Ordulu fındık üreticileri, bu kez üreticilere çağrıda bulundu. Üreticiler, “Lütfen fındığınız pazara indirmeyin. Fındığı ihtiyacınız kadar satarsanız fındık fiyatları yükselecek” dediler.

Gelinlik kızların çeyizi, okul öğrencilerinin kitabı defteri, üreticinin tüm ihtiyaçları, fındığın bahçeden harmana inmesi ve patoza verilmesiyle karşılanacak. Fakat üretici kavurucu sıcaklara rağmen, fındığını topladı toplamasına ama şimdi de düşündüren tek bir soru var, o da, fındık fiyatı ne olacak?

Ordulu fındık üreticileri, fındık fiyatlarının yükselmesi gerektiğini belirterek, devletin fındığa sahip çıkmasını istediler. Fındık fiyatlarının masrafları karşılamadığını ifade eden üreticiler, diğer üreticilere seslenerek, fındıklarını pazara ihtiyaçları kadar indirmesini istediler.

İşte o üreticilerin, çağrısı…

TEMEL ÖZİŞ: İHTİYACINIZ KADAR SATIN

Biz üretici olarak yapabileceğimiz şeyler sınırlıdır. Ya miting yaparız ya da fındığımızı pazara indirmeyiz. Buradan diğer fındık üreticisi arkadaşlarımıza sesleniyorum; lütfen fındığını pazara indirmeyin. İhtiyacınız kadarını satın ve borçlarınızı ödeyin. Bu şekilde birlik yaparak fındık fiyatına üreticiler hak ettiği değeri verecekti.  Ziraat Odaları buna öncülük ederek, üreticinin hakkını koruması gerekiyor. Çünkü fındık masrafını karşılamıyor.

ALİ VARLIK: AZAR AZAR SATIN

Üreticilerin yapacağı tek bir iş var; fındığını ihtiyacı kadar satıp fındık fiyatını yükseltmek. Şu anki fiyatın kimseye faydası yok. Bugün 10 lira 75 kuruş olan fındık fiyatları, üreticilerin yaptığı masraflarını karşılamaz.

NAZİF TEMUR: ÜRETİCİNİN HAKKI YENİYOR

Borsanın açıkladığı fiyat, kimseyi memnun etmiyor. Üreticiyi bahçeye bakmaya çağırıyorlar ama masrafını alamadığı ürüne neden üretici baksın. Geçen sene 20 liraları gören fındık, bu sene 10 liraya düştü. Üreticinin hakkını yiyorlar. Fındığı hak ettiği fiyata yani 15 liraya çıkarsınlar.

SELAATTİN KARAAĞAÇ: FINDIKTA FIRSATÇILIK YAPILIYOR

Ordu’nun borsası 2-3 tüccarın elinde. Bu adamlar fırsatçılık yapıyorlar. Tüccarlar, Kurban Bayramı ve okulların açılışını fırsat bilerek, üreticilerin fındığını satmak zorunda olduğunu biliyorlar ve fındığın fiyatını düşürüyorlar. Şu an için fındık fiyatı düşük ama üreticiler fındığını ihtiyacı kadar satarlarsa fındık fiyatlarını yukarılara çıkartacaktır.

 

MEHMET YEŞİLALAN: ÜRETİCİ FINDIĞINA SAHİP ÇIKMALI

Üreticiler geçen yıldan borçluğu olduğu için fındığını satmak zorunda. Bu yüzden pazara yoğun fındık inişi olması nedeniyle, fındık fiyatları 10 liraya kadar geriledi. Fakat üreticilerin yapacağı işbirliği ile fındık fiyatları yüksele bilir. Bunu nasıl sağlarız, fındığımızı ihtiyacımız kadar satarak. Vatandaş kendi fındığına sahip çıkmalı, vatandaş sahip çıkmazsa kimse sahip çıkmaz bu fındığa.

BAYRAM ENGİNYURT:  STOKTA FINDIK YOK FİYAT YÜKSELİR

Geçen sezon yaşanan afet sonucunda bu yıl depolarda stok fındık kalmadı. Üreticiler bunu bilmiyorlar. 10-15 gün fındığını pazara indirmese fiyata 15 liraya çıkacak. Fakat gurbetçiler ve fındığı emanete veren üreticiler yüzünden, fındık para etmiyor.

MUSTAFA KIRLAK-ÖZEL HABER


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
DAĞLAR DİZE GELDİ!Önceki Haber

DAĞLAR DİZE GELDİ!

CEZAEVİNDEN MEKTUP VARSonraki Haber

CEZAEVİNDEN MEKTUP VAR

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar