Ordu
DOLAR9.5499
EURO11.097
ALTIN549.87

FINDIĞI YERDEN TOPLAYIN 1 TONDA 2 BİN LİRA FAZLA KAZANIN 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FINDIĞI YERDEN TOPLAYIN 1 TONDA 2 BİN LİRA FAZLA KAZANIN 
Abone ol
Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Celil Karabinaoğlu, fındık üreticilerine çağrıda bulundu. Karabinaoğlu, “Üreticinin acele ederek toplamaya başlamasının hem kalitede, hem de verim de kaybı neden oluyor. Daldan değil yerden toplayın” ifadelerini kullandı.

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Yönetim Kurulu Üyesi Celil Karabinaoğlu, fındığın olgunlaşma aşamasının en kritik dönemlerinden birinin yaşandığı günlerde bir kısım üreticinin acele ederek toplamaya başlamasının hem kalitede, hem de verim de azımsanmayacak kayba, dolayısıyla ekonomik zarara sebep olduğunu bildirdi.

BİR TONDA 2 BİN LİRA FAZLA KAZANÇ

Celil Karabinaoğlu, erken toplamanın fındıkta buruşuk oranını yükselterek yer yer 2-3 randıman kaybının yanı sıra miktar bazında da azalmaya sebep olduğunu hatırlatarak, üreticilere “Daldan değil, yerden toplayın” çağrısı yaparak şunları söyledi: “Ortalama 1-1.5 randıman düşüklüğü ile birlikte meydana gelen verim kaybının üreticiye zararı kilo başına en az 2 TL civarında olacaktır. Bunu bir ton fındık üzerinden hesapladığınızda 2 bin TL’lik bir ekonomik kayıp demektir. Bu hem üreticinin, hem de bir ihracat ürünü olduğu için ülkenin kaybı demektir.”

 

İŞÇİ 50 YERİNE 120 KİLO TOPLUYOR

Üreticilerin ürün tam olgunlaşmadan acele ederek bahçeye girmelerine bir anlam veremediklerini ifade eden TTB Yönetim Kurulu Üyesi Karabinaoğlu; “Yıllardan beri bu konuda üreticilerimizi sürekli uyarıyoruz. Borsa olarak bunun için kampanyalar bile yaptık. Ancak tüm bunlara üreticilerin önemli bir kısmı kayıtsız kalmaya devam ediyor. Fındığı daldan değil, tam olgunlaşıp döküldüğü için yerden toplama işçilik maliyetini bile azaltıyor. Bir işçi daldan arazi şartlarına göre günde 20-50 kilogram fındık toplayabilir. Ancak toplama işlemi yerden yapıldığında bu miktar 70-120 kilograma kadar çıkabiliyor. Ayrıca tam olgunlaşmış fındık daha erken kuruyor, patoza daha rahat vuruluyor” dedi.  ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Hedefimiz Şampiyonluk!Önceki Haber

Hedefimiz Şampiyonluk!

FİYAT NEDEN GECİKTİ ANLAMIŞ DEĞİLİZ!Sonraki Haber

FİYAT NEDEN GECİKTİ ANLAMIŞ DEĞİLİZ!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar