Ordu
DOLAR19.1714
EURO20.9389
ALTIN1221.9
NATURİMMUN

FINDIĞIN 65 TL OLMASINI BEKLİYORUZ 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FINDIĞIN 65 TL OLMASINI BEKLİYORUZ 
Abone ol
Ünyeli Fındık Tüccarı Cihan Ok, fındık fiyatında 65 TL’lerin konuşulduğunu ve önümüzdeki günlerde bu fiyatların görülmesini beklediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Temmuz 2022 Haziran tarihinde  fındık fiyatı için alan bazlı destekle birlikte açıkladığı 54 TL fındık fiyatının ardından, serbest piyasada 50 randıman kabuklu fındık fiyatı 45 TL’den açılmış ve uzun bir süre bu fiyatta seyretmişti. TMO ile serbest piyasa arasındaki yaklaşık 7-8 TL fiyat farkı olmasından dolayı üreticilerin büyük çoğunluğu ürününü TMO’ya götürürken, bazı üreticiler ise ürünün hak ettiği değeri bulacağını düşünerek evlerinde ve depolarında bekletti.

 

Uzun süre  45 TL bandında kalan fındık fiyatı Aralık ayında 50 TL’ye yükselirken; 2022 yılının son günlerinde 53-54 TL’yi görmüş, yeni yıla yükselişle başlayarak serbest piyasada 57,5 TL’den işlem gördü. Yeni yılın ikinci haftasında tekrar 55 TL bandına gerileyen fındık fiyatı, gelinen süreçte 59-60 TL bandına yükseldi. 

FINDIK FİYATINDA BEKLENTİ 65 TL

Fındık Tüccarı Cihan Ok, şu anda Ünye’de 50 randıman kabuklu fındık fiyatının 59-60 TL bandından işlem gördüğünü söyleyerek,  “Fındık fiyatında 65 TL’lik rakamlar konuşuluyor. Önümüzdeki süreçte fındık fiyatını hava şartları, fındıkta yeni sezon işaretleri ki; işaretler rekolteyi düşük gösterirse fiyatın daha da yukarı çıkma durumu yüksek.” dedi.

ÜRETİCİNİN ELİNDE AZ MİKTARDA FINDIK KALDI

Fındık fiyatı yükselse de üreticinin elinde fındık yok denecek kadar az olduğunu belirten Ok, “Şuanda fındık fiyatı 60 TL bandına geldi ama üreticinin elinde çok miktarda fındık kalmadı, çok az miktarda fındık var. Bu da yüksek kesimdeki üreticilerde… Sahil kesiminde elde fındık çok nadir. Varsa şuanda tüccarların elinde fındık vardır.” diye konuştu. 

TMO SATSA DAHİ FINDIK FİYATI GERİ GELMEZ

TMO’nun piyasaya fındık sürse dahi fındık fiyatının geri gelmeyeceğini vurgulayan Ok, yeni sezonda fındığın başına bir iş gelmezse fiyatın 65 TL civarında açılacağını, eğer fındığın başına bir iş gelirse bu fiyatın daha da yukarı çıkabileceğinin altını çizerek, şunları söyledi: “Şuan ki duyumlarımıza göre TMO’nun piyasaya yakın bir dönemde fındık süreceği söylenmiyor. TMO piyasaya fındık sürse bile 65-70 TL bandında bir fiyattan sürer ki; bu da serbest piyasada fındık fiyatını düşürmez. Fındıkta bir aksilik olmazsa, şu şartlarda fındık yeni sezonda 65 TL’nin altına düşmez. Yeni fındık sezonuna 6-7 ay daha var. Bu zaman diliminde çok şey değişebilir; iklim şartları, fındığın yeni sezon için işaret durumları. Bunlar fındık fiyatındaki dengeyi değiştirir. Olur da rekoltede bir düşüş olur veya yanma, dökülme gibi bir durum olursa bu fiyatlar daha da yükselir. Ama inşallah fındığın başına bir şey gelmez. Tüm üreticilerimizin beklediği miktarlarda fındığı olur. Bölgemizin temel geçim kaynağı fındık ve bunun başına bir iş gelirse bu tüm ilçenin ekonomisini olumsuz yönde etkiliyor.” Ünyekent

ORDU'DA FINDIK 62 TL

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Ordu'da fındığın kilogramının serbest piyasada 62 liradan işlem gördüğünü söyledi. Soydan, serbest piyasada geçen haftalarda 60 lira seviyelerindeki fındığın kilogram fiyatında 2 liralık artış olduğunu belirtti. Fındık fiyatının yeni haftaya 62 liradan başladığını ifade eden Soydan, fiyatın daha da artmasını beklediklerini kaydetti. AA

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BÜYÜKŞEHİR ZABITASINDAN DENETİMÖnceki Haber

BÜYÜKŞEHİR ZABITASINDAN DENETİM

AMASYA’YA GİTTİ ELİNİ ÖPTÜSonraki Haber

AMASYA’YA GİTTİ ELİNİ ÖPTÜ

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar