Ordu
DOLAR19.1743
EURO20.952
ALTIN1221.5
NATURİMMUN

FINDIĞIN YÜKSELMESİ ÜRETİCİYE VE ÜLKEYE FAYDA SAĞLAMAZ-MIŞ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FINDIĞIN YÜKSELMESİ ÜRETİCİYE VE ÜLKEYE FAYDA SAĞLAMAZ-MIŞ
Abone ol
Karadeniz Fındık İhracatçıları Birliği eski başkanı Edip Sevinç, “TMO'nun piyasaların önünü açmak ve stokçuların spekülasyon heveslerine fırsat vermemek için yaptığı satış uygulaması, ülkemiz açısından tamamen doğrudur.” dedi.

Karadeniz Fındık İhracatçıları Birliği eski başkanı Edip Sevinç, TMO’nun satış uygulamasının tamamen doğru olduğunu ifade etti. Sevinç, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Fiyat ilanından sonra piyasada fiyatların bu derecede geri gelmesi, stokta bekletilen aşırı miktarda fındık olduğunu ve bu çevrelerin TMO'nun piyasaya fındık sürmesi karşısında ellerindeki ürünü satamayacakları endişesine kapıldıklarını net olarak gösteriyor. Çünkü daha kimse TMO’dan fındık almamışken, piyasa fiyatlarının bu şekilde gerilemesinin başka türlü izahı olamaz.

 

FINDIĞIN YÜKSELMESİ ÜRETİCİYE VE ÜLKEYE FAYDA SAĞLAMAZ

Elbette, serbest piyasada herkes istediği şekilde davranabilir ve bu onların doğal hakkıdır. Ancak, devlet nasıl ki üreticiyi korumak için taban fiyat vererek alım yapıyor ve belli bir miktarda ürünü piyasadan çekiyorsa, aynı devletin bu defa ihracatın önünü açmak ve fındığın spekülatif stok ürünü haline gelmesini engellemek de görevidir. Bu da o görevin bir ifasıdır. Devletimiz ihracata dayalı bir kalkınma hedefini benimsemişken, spekülatif hareketlerle fındık ihraç fiyatının Amerikan Bademinin neredeyse 2 katına kadar yükselmesi birilerine menfaat sağlayabilir ancak ülkemize ve üreticiye fayda sağlamaz.

 

ÜRETİCİ MEMNUN MEMNUN OLMAYAN STOKÇULARDIR

Esasen, Sayın Cumhurbaşkanı zaten sezon başında ilan ettiği destekleme fiyatı ile ve daha sonra da serbest piyasada belli bir yere yükselen fiyatlarla üretici memnun edilmiştir. Memnun olmayan kesim, stokçulardır. Sonuçta bu bir ticari tavırdır. Herkes aldığı riskin bedelini öder ya da ödemez. Bunlar piyasanın gerekleridir. TMO doğru yapmıştır. Bugüne kadar yaptığı büyük yanlışları söylerken, doğruyu da söylemek görevimizdir. Bundan sonra da özellikle dünya piyasalarını bilen uzmanların görüşlerine başvurulması devletimizin menfaati gereğidir.” ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
61 TL KABUL EDİLEMEZ BU HATADAN DÖNÜLMELİÖnceki Haber

61 TL KABUL EDİLEMEZ BU HATADAN DÖNÜLMEL...

İŞTE FINDIK İHRAÇ RAKAMLARISonraki Haber

İŞTE FINDIK İHRAÇ RAKAMLARI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar