Ordu
DOLAR18.8096
EURO20.5353
ALTIN1165.3

FINDIK BAŞTAN SONA YENİDEN PLANLANMALI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FINDIK BAŞTAN SONA YENİDEN PLANLANMALI
Abone ol
İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Muzaffer Taviloğlu, fındıkta üretimden ihracata tüm süreçlerin sürdürülebilirlik ilkelerine göre yeniden tasarlamak gerektiğini ifade etti.

İhracat Geçen Yıla Göre Düşük Çünkü Avrupa’da Hem Stok Var Hem De Enerji Krizi 

İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Muzaffer Taviloğlu, Türk fındığının ihracatını artırmak için daha rekabetçi politikalar oluşması gerektiğini ifade etti. Fındıkta maliyetleri düşürürken, verimliliği ve kaliteyi artırmak zorunda olduklarını dile getiren Taviloğlu, aynı zamanda sektörün köklü ve lider firmalarından, dünyanın önde gelen fındık sanayi ve ihracat şirketi BALSU Gıda’nın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini de yürütüyor. İFMİB Başkanı Tavlioğlu, bu yıl Avrupa’da yaşanan enerjinin yanı sıra Avrupalı sanayinin stokunda ürün bulundurması nedeniyle fındık ihracatının geçen yıla göre iç fındıkta 55 bin ton daha az olduğunu belirtti.

 

FINDIKTA ÜRETİM MALİYETLERİ DÜŞMELİ

 “2022 fındık ihracatımızın 290 bin ton iç fındık olarak gerçekleşeceğini düşünüyorum. Fındıkta hedef göstermek yerine rekabetçi ülke olmamız için dünya gerçeklerini görerek politikalarımızı üretmeliyiz” diyen Muzaffer Taviloğlu, İFMİB yönetimi olarak üretimden ihracata uçtan uca tüm süreçlerin sürdürülebilirlik ilkelerine göre yeniden tasarlamak gerektiğini ifade etti. Taviloğlu, fındıkta geleneksel pazarlar haricinde yeni pazarlar bulmanın ve ülkeye giren dövizin artması için katma değerli ürünler üreterek, ihracat yapmanın büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Türkiye’nin, dünyanın en fazla fındık üreten ülkesi olma özelliğini korumak için kazanımlarını koruması gerektiğinin altını çizen Taviloğlu, bunun yolunun fındıkta üretim maliyetlerini düşürmek ve makineli tarıma geçmek olduğunu ifade etti. Dünya


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
BİR YILDA YÜZDE 300’DEN FAZLA ARTIŞ İNANAMADIM!Önceki Haber

BİR YILDA YÜZDE 300’DEN FAZLA ARTIŞ İNAN...

BÜYÜKŞEHİRDEN ÇORBA İKRAMISonraki Haber

BÜYÜKŞEHİRDEN ÇORBA İKRAMI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar