Ordu
DOLAR15.9621
EURO16.9176
ALTIN948.37
reader

FINDIK FİLİZ GÜVESİ’NE DİKKAT

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FINDIK FİLİZ GÜVESİ’NE DİKKAT
Abone ol
Ordu Tarım ve Orman Müdürlüğü Fındık Filiz Güvesi’ne karşı üreticileri uyardı.

Ordu Tarım ve Orman Müdürlüğü şu açıklamayı yaptı: Fındık Filiz Güvesi önemli fındık zararlılarından biri olup, fındığa özel bir zararlıdır. Daha çok ilkbaharda gelişen 2,5-3 santimlik taze sürgünlerin içine girip beslenmek suretiyle zarar yapmaktadır. Bulaşmaya bağlı olarak verim kaybı meydana getirdiği için uç kurumalarına neden olmaktadır. Zararlının en belirgin özelliği; zarar gören sürgünler yere düşmeyip bir ağ ile dala yapışmış olarak durmasıdır.

Sonbaharda erkek organ veya kozalak akarlarının meydana getirdiği kozalaklara geçmeye başlar ve kışı burada geçirir. Larva ertesi yıl Mart ayı başlarından itibaren göz ve sürgünlerin özüne girerek galeri açar. Larvaların ilk zararı temmuz ayında yapraklarda görülür. Larvalar, ( kurtçuklar ) yaprak alt yüzünde orta damarla yan damarların birleştiği yerde beslenerek üçgen şeklinde kahverengi lekeler meydana getirirler. Bu lekeler, larvanın ördüğü ağ ve beslenme artıklarından meydana gelir. Yaprağın üst kısmı daima sağlam kalır.

Zararlı ile mücadelede kültürel mücadele olarak; larvaların ördükleri ağlar ile kuruyan sürgünler kesilip bahçeden uzaklaştırılmalıdır.

Bu zararlıya karşı ilaçlamaya karar vermeden önce bulaşık olan bahçelerde bir ön sayım yapılarak mücadeleye gerek olup olmadığına karar vermek için 1-10 da olan bahçelerde 10 Ocak, 11-30 da olan bahçelerde 20 ocak ve 30 da'dan büyük bahçelerde 30 ocak işaretlenir. Her işaretli ocaktan alt, orta ve üst kısımlarından 10'ar olmak üzere toplam 30 yaprak alınıp, zarar belirtisi olanlar sayılır. Zarar görmüş yaprak sayısı % 15 olduğunda kimyasal mücadele yapılır. Larvaların erkek organlara veya kozalaklara göç ettiği yaprak döküm başlangıcına Eylül sonlarına kadar ilaçlama yapılmalıdır.

Fındık filiz güvesine karşı etkili bir mücadele için çiftçilerin İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine müracaat ederek teknik tavsiyelere uygun olarak ilaçlama yapmaları, mücadeledeki başarıyı artıracaktır.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TMO’DA 60 RANDIMAN 30,80 TLÖnceki Haber

TMO’DA 60 RANDIMAN 30,80 TL

DEPAR ATMA HAMLESİNİ TURİZMDE GÖRMEK ŞARTTIRSonraki Haber

DEPAR ATMA HAMLESİNİ TURİZMDE GÖRMEK ŞAR...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar