Ordu
DOLAR13.6669
EURO15.5196
ALTIN784.71

FINDIK FİYATI 25 TL AÇIKLANIRSA MEYDANLARA ÇIKARIM 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FINDIK FİYATI 25 TL AÇIKLANIRSA MEYDANLARA ÇIKARIM 
Abone ol
Demokrat Parti (DP) Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, “ Fındık fiyatı eğer Ak Partili Milletvekillerinin kendi aralarında söylediği 25-26 TL ilan edilirse bizi kimi susturamaz. Biz o gün mitingler, toplantılar yaparak ve halka giderek Ak Partiyi ve Cumhurbaşkanı’nı halka şikâyet etmeye hazırız.“ dedi.

Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, DP İl Başkanlığında, fındıkla ilgili basın açıklaması yaptı. Enginyurt’un açıklamalarının satır başları şu şekilde; Bugün dördüncü gün. Fındık hasadı devam ediyor. Fındık harmana inmeye başladı ama fındık üreticisi endişeli ve ne yapacağını bilmiyor. Valilik, amele ücretleri 120 TL diyor fakat 180 TL’nin altında amele yok. Benzin, mazot, gübre, ilaç ve bahçedeki amele için hazırlanacak yemeğin maliyetleri geçen seneye göre yüzde yüz artmış ama hala iktidar fındık fiyatını açıklamadı.

 

YEDİYILDIZ NE DEDİĞİNİ BİLMİYOR

İktidar partisi milletvekilleri ortalıkta yoklar. İyi ki yoklar. Çünkü ortalıkta olan da ne dediğini bilmiyor. Önceki akşam yerel televizyon kanalında konuşan Milletvekili Şenel Yediyıldız diyor ki: ‘Fındığın maliyeti 5 lira’. Şenel Bey, doktorsun, matematik ilmini bilirsin. Neye göre bu sözü söyledin. Hiç mi vicdanın sızlamadı. Hiç mi toplama, çarpma bilmiyorsun. Batıda ki fındık üreticisine, 5 TL maliyet diyerek o insanları adeta devleti soyan mı demek istiyorsun. Devletin sırtından geçinen mi demek istiyorsun. 5 TL maliyet diyen Şenel Yediyıldız’ı, Batıda ki fındık üreticisine havale ediyorum.

 

FINDIK FİYATI 35 TL OLMALI

Demokrat Parti olarak, Cumhurbaşkanı’nın fındığa vereceği para, bizim için en az 35 TL olmalıdır. Bunu da neye göre söylüyoruz. Geçen sene 22,5 TL olarak açıklanan fındık fiyatı 3,5 dolardı. Bugün de 3,5 dolar olarak açıklansa, 35-33 TL’ye gelir. 2 TL’de verilen destekler ile gelse 35 TL eder. Biz herhangi bir artış talep etmiyoruz. Diyoruz ki, geçen sene fındığa ne verdiyseniz, bu sene de aynısını verin. Ama iktidar partisi milletvekilleri ses çıkarmıyor, konuşmuyor, basına demeç vermiyor. Muhtemelen Ak Parti milletvekilleri şunu bekliyor. Sayın Cumhurbaşkanı iyi bir fiyat verirse gazetelere teşekkür ilanı verecekler. Televizyonlara çıkıp, fındığın fiyatını biz yükselttik, biz bu hale getirdik, çok çalıştık, Tarım Bakanı ile görüştük, Cumhurbaşkanı ile görüştük diyecekler. İnşallah fındık fiyatı yüksek verilirde bunlarda sevinirler, teşekkür ederler.

 

FINDIK 35 TL’Yİ HAK EDİYOR

Bizim herhangi bir kompleksimiz yok. Biz üreticimiz adına diyoruz ki, fındık taban fiyatı 35 TL olmalıdır. Bazıları sosyal medyada yazıp çiziyor. Fındık 35 TL olur mu biz nasıl alıp yiyeceğiz. Değerli basın mensupları, bu fındık patates, soğan, domates gibi her gün alınıp evde yemek yapıp yenilen bir şey değil. Bu fındık endüstri, sanayi ürünü. Her akşam yiyebileceğiniz bir ürün değil. Badem, ceviz fiyatı artarken, fındık üreticisinin de maliyetlerinin yüzde yüz arttığını göz önüne aldığımızda, fındık 35 TL’yi hak ediyor. Sayın Cumhurbaşkanım, 35 TL fiyat Ordu, Giresun, Düzce, Kocaeli, Bolu halkının yani 8 milyonun sizden beklediği fiyat. Artık bunu açıklayınız. Millet dalda fındık topluyor, gözü televizyon ekranında fındık fiyatının açıklanmasını bekliyor. Buna son verilmelidir. Fındık üreticisine sahip çıkılmalıdır.

 

GEÇİM SIKINTISI TAVAN YAPTI

Son olarak şunu söylemek istiyorum. Türkiye zaten gerilmiş bir durumda. Son 6 aydır pandemi (salgın) sebebi ile esnaf etti. Ticaret dibe vurdu. Ekonomi çok kötü gidiyor. Geçim sıkıntısı hat safhada. Ordu’da istemiyoruz ama intihar eden kardeşlerimizin sayısında artış var. Milletin kafasına çay atarak millet doymuyor. Bu millet iş, aş ve fındık üreticisi fiyat bekliyor. Eğer Ak Partili Milletvekillerinin kendi aralarında söylediği 25-26 TL burada basının önünde ilan ediyorum, bizi kimi susturamaz. Biz o gün mitingler, toplantılar yaparak ve halka giderek Ak Partiyi ve Sayın Cumhurbaşkanı’nı halka şikâyet etmeye hazırız.“ Kaan Özel  

 

Kutu…

 

KARADENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİNE TEPKİ

 

Kendisine ihracatçı diyen ancak birilerinin tetikçiliğini yaparak siyasetçiyi suçlayanları da buradan şiddetle protesto ediyorum. Kendisine ihracatçı diyen bazıları, siyasetçilere laf yetiştirmeye çalışıyor, korkutmaya, sindirmeye çalışıyor. O ihracatçılara tavsiyem şu, sizden korkan sizin gibi olsun. Lafınızı bilerek konuşun.  Ben üretici için her şeyi göze almış, bir milletvekiliyim. Ordu halkına ben söz verdim. Seçildiğim gün hakkınızı, hukukunuzu korumak için söz verdim. Dolayısıyla sözümün gereğini yerine getirmeye devam edeceğim. Beni satın alamazsınız, korkutamazsınız, sindiremezsiniz.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ÇAMAŞ’IN DA DEVA’SI HAZIRÖnceki Haber

ÇAMAŞ’IN DA DEVA’SI HAZIR

AŞI OLMAYAN AŞI, DIŞARIDAN GELEN İZOLE OLSUNSonraki Haber

AŞI OLMAYAN AŞI, DIŞARIDAN GELEN İZOLE O...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar