Ordu
DOLAR15.9714
EURO16.8011
ALTIN931.95
reader

FINDIK FİYATI 3 DOLARIN ALTINA İNMEZ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FINDIK FİYATI 3 DOLARIN ALTINA İNMEZ
Abone ol
Fındık fiyatında ilginç günler yaşanıyor. Doların artmasıyla birlikte fındık fiyatında da yukarı doğru bir yükseliş görülürken Fatsa’da kimi tüccarlar 41 TL alım fiyatı açıklamıştı. Bu arada yaygın olarak Altınordu’da tabelalarda 35 TL fiyat yazılsa da bazı tüccarlar 40 TL’den alım yapıyordu.   

FİYAT VEREN VERMEYEN DE VAR

Doların inişli çıkışlı bir seyre girmesi sonrası serbest piyasada fındık fiyatındaki hareket değişti. Kimi tüccarlar tabelalarına yazı yazmazken kimileri ise 30 TL fiyatı açıkladı. Bu arada 50 randıman kabuklu fındığı 37.50 TL’ye alınlar da oldu.

FINDIK 3 DOLAR RAKAMINI GÖRECEKTİR

Son zamanlarda fındık konusunda isabetli analizleriyle piyasayı değerlendiren Bindaş fındık sahibi Yılmaz Bindaş, “Şu anda doların inişli çıkışlı seyir izlediği bir günde bir şeyler söylemek için çok erken. Piyasa birkaç güne şekillenir. Ancak tarihi seviyede bir ihracatın olduğu sezon yaşıyoruz. Önceki sezonlarda haftalık 4-5 bin ton iç fındık ihracatı yaparken bu rakam İhracatçılar Birliğinin açıkladığı verilere göre günlük 1.300 tonlara kadar çıkmış. Dolar 12-13 TL seviyelerinde kalsa bile bence fındık 40 TL rakamlarını görecektir. Ancak dolar 8-9 rakamlarını görürse o zaman 30 TL’de kalabilir. Nihayetinde fındık 3 dolar seviyelerinden fiyatı oluşacaktır. Bunu geçebilir de. Herkes sakin olmalı.” dedi.

BU SENENİN FINDIĞI BU SENEKİ TALEBE YETMEYECEKTİR

Dünyadan fındık talebinin yoğun olduğunu aktaran Bindaş, “Bana bile yurt dışından birileri ulaşıyor fındık ihracatı yapalım diyor. Bu işin öncülüğünü sen yap diyor. Ben sonuçta bir fındık manavıyım. Bana bile böyle talepler ulaşıyorsa ben ihracatçılara gelen fındık talebinin daha fazla olduğunu düşünüyorum. O nedenle bu sene talebin olduğu bir sene. Arz az talep de yoğun olduğunda bu fiyatlara yansıyacaktır. Bu sene Tarım Bakanlığı 660 bin ton ihracatçılar 800 bin ton rekolte açıkladı. Hangisi doğru bilemiyorum ama hangisi doğru olursa olsun bu seneki talebe yetmeyecektir.” diye konuştu.

İhracat Birlikleri Tarım Bakanlığı’yla görüşerek TMO’nun elindeki fındığın kendilerine verilmesini istediklerini duyumunu aldıklarını aktaran Bindaş, “TMO’nun elindeki fındık büyük önem taşıyor. TMO bu sezon ilk alım fiyatını açıkladığında fındığı 3,1 dolardan aldığına göre bunun maliyeti var şusu busu var 4,1 dolardan aşağıda bir fiyattan satmamalı. Piyasa fındığa ihtiyaç duyduğu her an da satabilir. Ancak hepsini birden yapmamalı. Elinde 100-120 bin ton fındık olduğu belirtiliyor. Bunun hepsini bir anda mayısta satışa sunmamalı. 10’ar bin ton 10’ar bin ton ihtiyaca göre kademeli olarak satışa sunmalı. Elde ettiğini de gelecek sene fındık alımında ya da üreticiyi desteklemek için kullanmalı.” şeklinde konuştu.

BEDAVAYA FINDIK SATILMAMALI

Bindaş sözlerini şöyle tamamladı: “Bence gelecek sezonun fındığının durumu ne olursa olsun bu senenin fındığı bu sezona yetmeyecektir. Belki de biz marketlerden fındık toplayıp dışarıya satacağız. Böyle de yapalım. Biz yemeyelim dünyaya satalım ama fındığı yok pahasına satmayalım. Bana göre fındığın kentali (100 kilosu) 800 dolardan aşağıda satılmamalı. 800-1200 dolar arası bir fiyattan satılmalı. 600 dolardan fındık satılıyor. Ben bu kadar yoğun talebin olduğu yerde 600-635 dolardan ihracat yapanı da başarısız bulurum.” Kaan Özel                  

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 3
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
150 FIRIN DENETLENDİ 55 FIRINA CEZA YAZILDIÖnceki Haber

150 FIRIN DENETLENDİ 55 FIRINA CEZA YAZI...

DENİZE ÇIKMAMA KARARISonraki Haber

DENİZE ÇIKMAMA KARARI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar