Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
reader

FINDIK FİYATI DOLAR-AVRO KARŞISINDA KORUNMALI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FINDIK FİYATI DOLAR-AVRO KARŞISINDA KORUNMALI
Abone ol
CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, fındık üreticisi, artan döviz karşısında ülkenin fındık ihracatında daha fazla kayıp yaşamaması için fındık fiyatlarının Dolar ya da Euro karşısında değerini koruması için önlem alınmasını istedi.

CHP Giresun Milletvekili Tığlı; “İktidarın ekonomik sıkıntıları perdelemek üzere ihracat rekoru kırdık dediği bu süreçte, fiyatı düşen tek ürün olma özelliği gösteren fındık, aslında geçmiş yıllardan bu yana tarımsal ihracatımızda daima en büyük gelir kalemimiz olma özelliği taşımaktadır. O halde pek övündüğünüz rekordan fındık üreticisi hak ettiği payı neden alamıyor?” diye sordu.

KİM MEMNUNSA ONA DANIŞILMIŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Saadet Partisi lideriyle yaptığı görüşmede 26 liralık fındık fiyatından her kesimin memnun olduğunu ifade etmesi üzerine yazılı açıklama yapan Tığlı, “serbest piyasada fındık fiyatlarının her geçen gün düşmesi ve döviz kuru karşısında Türk lirasının değer kaybetmesi elbette birilerine daha ucuza fındık temin etme ve artı servet sağlama imkânı veriyor. Geçtiğimiz aylarda serbest piyasada 1 kilo fındık 26 liradan satılıyorken karşılığı 3,7 dolarken bugün gelinen nokta da 1 kilo fındık 2,3 dolar ediyor. Bu durumdan kim memnunsa, fiyat belirlenirken ona danışılmış” ifadelerini kullandı.

TEKEL DEĞİL İKTİDAR SORUMLU

Tığlı, “Devlet fiyatı belirlerken üreticiyle değil tekel haline gelen firmalarla istişare ettiği için açıklanan fiyatların bir anlamı kalmıyor. Rekabet Kurulu’nu kim atıyor? Serbest piyasa diyerek, fındık piyasasını tekellere devreden iktidar, işin bu noktaya geleceğini bilmiyor muydu? Her halde yandaşına kazandırırken üreticiye dış mihraklar, yabancı tekeller deyip sorumluluktan sıyrılırım diye düşünüyordu. Bir firmanın ismi sürekli zikredilerek, fındık üreticisinin mağduriyetinin temel müsebbibi olarak bir firmayı göstererek AKP’nin üzerindeki yük hafifletilmeye çalışılıyor ve bu iktidarın işine geliyor. Bunun sebebi bahsi geçen 4 firma değil AKP’dir. Hesabı AKP vermelidir. Fındığın fiyatını, arz talep eğrilerinin ötesinde dünyada fındık tekeli haline dönüşen sermaye grupları belirlemekte, serbest piyasa denilen sürecin, üreticiden direkt alıcı durumunda olan irili ufaklı fındık tüccarları ve fabrikalara kadar olan kısmı da uluslararası tekelin kontrolü altında. Fakat bu firma ya da dört firma piyasayı, fiyatı düşük tutmak için ne yapıyorsa sen buna karşılık hangi tedbiri aldın diye sorulmaz mı? Onun düşük fiyat istemesi anormal oluyor da senin destekleme taban fiyatını düşük tutup piyasayı ona teslim etmen normal mi? Rekabet Kurulundan bu tekelleşme karşısında ne beklenebilir ki, balık baştan kokar” açıklamasını yaptı.

 

 

ÜRETİCİ KADAR ÜLKE DE KAYBEDİYOR

 

Eylül ayındaki fiyat dolar paritesine göre şimdi oluşan fiyat arasındaki farkın üretici kadar ülkenin de kaybına olduğunu belirten CHP’li Necati Tığlı “Üreticiden fındığını ucuza alıp emeğini sömürdükçe fındık ihracatı artsa bile ihracat gelirimiz yükselmiyor. Hatırlayın, 2015’te 240 bin 137 ton iç fındığı kilosunu 11 dolar 77 sente ihraç edip 2 milyar 827 milyon dolar döviz girdisi sağlanmıştı. 2018 yılında ise ihracat miktarı bu kez 279 bin 251 tona yükselmiş olmasına rağmen 5 dolar 86 sent karşılığında ihraç edilen fındıktan elde ettiğimiz gelir ise 1 milyar 635 milyon dolara gerilemişti” dedi.

ÜRETİCİYİ ÜRETEMEZ HALE GETİRİLDİ

Tığlı, sözlerini şöyle tamamladı: “Piyasanın sınırlı sayıda firmaya terk edilmemesi ile üreticinin cebine giren kazanç ve ihracat geliri arasında doğrudan bir bağ olduğu görülmektedir. Ülke kaybediyor, üretici daha da yoksullaşıyor. Üretici AKP’nin kararlarıyla üretim yapamayacak hale geldi. Sayın Erdoğan’ın 26 lira fiyattan herkes memnun ifadeleri, bu fiyat için Sayın Cumhurbaşkanına teşekkür edenlere bir açıklama yapma sorumluluğu yüklüyor. Onlara seslenmek istiyorum. Hadi korkmayın ve biraz cesur olun, Sayın Cumhurbaşkanının açıkladığı fiyattan bir tek biz mi memnun değildik, çıkın fındık üreticisinin karşısına göğsünüzü gere gere memnun olan bizdik teşekkür ederiz deyin. Cumhurbaşkanını üreticimize karşı mahcup duruma düşürmeyin.” Yeşilgiresun


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
'YOMRA İLE ÇAKILDAK' AŞILANDI SONUÇ BEKLENİYOR Önceki Haber

'YOMRA İLE ÇAKILDAK' AŞILANDI SONUÇ BEKL...

ÇEVRE YOLU YOK KAZA ÇOK! Sonraki Haber

ÇEVRE YOLU YOK KAZA ÇOK! 

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar