Ordu
DOLAR13.5728
EURO15.1321
ALTIN778.5
reader

FINDIK FİYATI DOLAR ÜZERİNDEN GÜNCELLENMELİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FINDIK FİYATI DOLAR ÜZERİNDEN GÜNCELLENMELİ
Abone ol
Ordu ve Giresun’un iş dünyası ve üretici temsilcileri ilk açıklandığında 3,5 dolar seviyesinde olan TMO fiyatının 2,5 dolara gerilediğini belirterek ortak çağrı yaptı, doların artışı karşısında eriyen fındık fiyatının güncellenmesini istedi.     

ARADAKİ KAZANIYOR TÜKETİCİ KAYBEDİYOR

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin: Böyle olmaz. Gübre fiyatları aldı başını gitti. Dolar da uçtu. Fındıkta TMO ilk olarak 26,50 TL fiyat açıkladığında 3 doların üzerindeydi şimdi 3 doların altında 2,5 dolar seviyesinde. Buna göre güncelleme yapılmalı. Fındık fiyatının dolar üzerinden güncellenmesi gerekir. Ülkemiz de üreticimiz de kaybediyor. Aradaki kazanıyor üretici ve tüketen kayıp içinde.

FİYAT DÜNYA ŞARTLARINA GÖRE BELİRLENMELİ

Ordu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Erdoğan Akyürek: Gübre fiyatları yüzde 100 arttı fındık fiyatı yaklaşık 3,5 dolardan 2,5 dolara düştü. Fındığın fiyatı dolar kuru ile olmalı. Biz bunu dünyaya satıyoruz Türkiye’nin parası ile de satmıyoruz. O yüzden fiyatı da Türkiye değil dünya şartlarına göre belirlenmeli. Üretici de esnaf da şehir de bir çıkmaz içinde. Bu çıkmazı güncelleme bitirir.

FINDIK FİYATININ GÜNCELLENMESİ YERİNDE OLUR

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan: Dolar ile aldığımız gübre fiyatları ileri gitti. Dolar ile sattığımız fındık fiyatı geri geldi. Fındık fiyatının güncellenmesi yerinde bir adım olur. Daha doğrusu dolar üzerinden bir fiyat belirlenmesi daha uygun olur. Bu üreticimiz ve ülkemizin de kazancına olacaktır. Böylece her şey daha iyi olacaktır.

 

GÜNCELLEME OLMAZSA ÜRETİCİ BAHÇESİNE KÜSECEK

Giresun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ali Kara: Gübreydi doğalgazdı elektrikti her şeyin fiyatı arttı. Bu bir ihraç ürünü. Bunun fiyatını bizim dünyaya göre olacak şekilde belirlememiz lazım. Şu anki fiyatlar ile üreticimiz bir çıkmaz içine girdi. Bu sene ilk fiyat açıklandığında fındık fiyatı 3 doların üzerindeydi. Şimdi dolar 9,5 TL. Buna göre fındıkta fiyat güncellenmesi yapılmalı. Yoksa üretici bahçesine küsecek. 

DOLARDAKİ YÜKSELİŞ AVRUPALI ALICININ İŞİNE YARIYOR

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan: Üreticinin kullandığı kışlık ve yazlık gübre fiyatları aşırı derecede yükseldi. 100 kiloluk yazlık ve kışlık gübre 600 lira oldu. Üretici bu fiyatlardan gübre aldığı taktirde ürününün büyük bölümünü gübreye vermiş olacak. Dolardaki yükseliş Avrupalı alıcıların işine yarıyor. Fındık üreticisi ise bu durumda kaybeden taraf oluyor.          


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
DENİZDEN SANAT ÇIKARIYORÖnceki Haber

DENİZDEN SANAT ÇIKARIYOR

Yazılım ve destek hizmeti alınacaktırSonraki Haber

Yazılım ve destek hizmeti alınacaktır

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar