Ordu
DOLAR18.5058
EURO17.7394
ALTIN963.98
reader

FINDIK FİYATI DOLAR ÜZERİNDEN GÜNCELLENMELİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FINDIK FİYATI DOLAR ÜZERİNDEN GÜNCELLENMELİ
Abone ol

FINDIK FİYATI 3,5 DOLAR ÜZERİNDEN GÜNCELLENMELİ 

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin: "Piyasada çok ciddi sorunlar yaşanıyor. Bu durum üretenimiz için de tüketenimiz için de bir mağduriyet oluşturuyor. Bu şartlar karşısında fındık fiyatının 3,5 dolar üzerinden güncellenmesi gerekir. TMO bu sene 26,50 TL fiyat açıkladığında bu 3,5 dolara yakın bir rakam yapıyordu."

FİYAT REVİZE EDİLEREK ÜRETİCİNİN SORUNU ÇÖZÜLMELİ 

Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman: "Fındık bir ihraç ürünüdür ve fiyatının uluslararası geçerliliği olan döviz cinsi para birimleriyle birlikte anılması da son derece doğaldır. Piyasa gerçekleri doğrultusunda, sektördeki herkesin aynı gemide olduğu gerçeği dikkate alınarak fiyat revize edilip üreticinin refahı sağlanmalıdır. "

FINDIK FİYATININ REVİZE EDİLMESİ BİR ZORUNLULUK

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan: "TMO’nun alım fiyatının güncellenmesi yerinde olacaktır. Dolar üzerinden baktığımızda ilk açıklandığında 26,50 TL 3,1 dolara denk geliyordu. Bugün dolar üzerinden hesapladığımızda 40 liranın da üzerine çıkıyor."

ÜRETİCİNİN ÜRÜNE KÜSMEMESİ ÇİN FİYAT REVİZESİ GEREKİYOR 

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan: Bugüne kadar fındık fiyatı ortalama hep 3 dolardan işlem görmüştür. Ama bugün dolar kuru karşısında fındık fiyatı 1.90 dolara kadar gerilemiş durumda. Fındık fiyatını 3 dolardan baz alacak olursak bugün bir kilogram fındık fiyatı en az 42 lira olmalıdır.  

TMO ÜRETİCİNİN KAYBI KARŞISINDA SEYİRCİ KALMAMALI 

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça: "Cumhurbaşkanı Erdoğan ağustos ayında fındık fiyatını açıkladığında fiyat 3,1 dolardı. Buna göre bile endeksleseler şuanda fiyat 40 TL olmalı. Geçen yıla göre endekslersek fındığın 45-46 lira olması lazım. TMO tarafından en az 40 TL teklif yapılarak fındık fiyatı revize edilmeli."

GÜBRE FİYATLARINA GÖRE EN AZ 50 TL OLMALI

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman:  "Fiyat revize edilmeli çünkü ben geçen sene gübreyi bin 800 liraya alıyordum gübre 10 bin lira oldu. Fındık fiyatı neden artmıyor. Bu artışlar karşısında fındık fiyatı bana göre en az 50 TL olmalı. Alan bazlı gelir desteğinin bin lira olması lazım. Gübre desteğinin 100 lira olması lazım."


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
 SAİM GÜNAY ANILDIÖnceki Haber

 SAİM GÜNAY ANILDI

ORDU EN YAŞANILABİLİR 44. İL!Sonraki Haber

ORDU EN YAŞANILABİLİR 44. İL!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar