VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.8662
EURO18.3957
ALTIN1025.2
reader

FINDIK FİYATI EN AZ 40 TL OLARAK REVİZE EDİLMELİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FINDIK FİYATI EN AZ 40 TL OLARAK REVİZE EDİLMELİ
Abone ol

FINDIK FİYATININ REVİZE EDİLMESİ GEREKİYOR

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları Koordinosyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan: TMO’nun alım fiyatının güncellenmesi yerinde olacaktır. Dolar üzerinden baktığımızda ilk açıklandığında 26,50 TL 3,1 dolara denk geliyordu. Bugün dolar üzerinden hesapladığımızda 40 liranın da üzerine çıkıyor. Artan girdi maliyetleri karşısında fındık fiyatlarının revize edilmesi gerekiyor.

BU TEKLİF CUMHURBAŞKANINA GÖTÜRÜLMELİ 

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça: Cumhurbaşkanı Erdoğan ağustos ayında fındık fiyatını açıkladığında fiyat 3,1 dolardı. Bu göre göre bile endeksleseler şuanda fiyat 40 TL olmalı. Geçen yıla göre endekslersek fındığın 45-46 lira olması lazım. Dolayısıyla biz aynı şeyi söylüyoruz. TMO tarafından en az 40 TL teklif yapılarak fındık fiyatı revize edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bunu da bekliyoruz. Bu teklif Cumhurbaşkanına götürülmeli.

FİYATIN 40 TL OLARAK REVİZE EDİLMESİ GEREKİR

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan: Fındık fiyatlarının 40 TL olarak revize edilmesini onaylıyoruz. Son günlerde fiyat yükseldi 30 TL’ye çıktı falan diyorlar ama alım-satımı dolar üzerinden yapıldığından dolayı yükselen dolar karşısında çok küçük kalmıştır. Onun için yetkililerin sesimize kulak vererek fiyatı en az 40 TL olarak revize etmeleri gerektiğini düşünüyoruz.

BAŞKA İZAHI YOK GÜNCELLEME ŞART

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman:  Fiyat revize edilmeli çünkü ben geçen sene gübre bin 800 liraya alıyordum gübre 10 bin lira oldu. Fındık fiyatı neden artmıyor. Bu artışlar karşısında fındık fiyatı bana göre en az 50 TL olmalı. Alan bazlı gelir desteğinin bin lira olması lazım. Gübre desteğinin 100 lira olması lazım. Bunun başka bir izahı yok.

3 DOLAR ÜZERİNDEN REVİZE EDİLSİN

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Arsin Ziraat Odası Başkanı Hasan Kozoğlu, Fındık fiyatı 12 Ağustos’ta açıklandığı 3,1 dolar yapan levant kalite fındığın fiyatı, bugün yine 3,1 dolar üzerinden güncellenmeli. Bu da yaklaşık 40 lira yapıyor. Geçen sene 20’ye 20 olan 50 kiloluk gübre 120 lira iken şimdi 400 lira. Yüzde 26 azot amonyum nitrat gübre 115 liraydı kilosu şuanda 350 lira.

GÜNCELLEME MAĞDURİYETİ GİDERİR

Fatsa Ziraat Odası Başkanı Haydar Gürsu: Şuanda girdi maliyetlerinin yüksek olmasından kaynaklanan bir bakım noksanlığı da oluşmaya başladı. Eğer üreticiyi küstürürsek bahçeye girmeyecek. Zaten artan gübre ve ilaç fiyatları sonunda da bakımları çok doğru ve düzgün yapamayacaklar. Fındık fiyatı revize edilirse en azından karşılanır ve üreticimizin de mağduriyeti giderilmiş olur.

Haber: Kaan Özel


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
KOCA: SMA TARAMASI ZORUNLU OLUYOR Önceki Haber

KOCA: SMA TARAMASI ZORUNLU OLUYOR 

11 adet masaüstü bilgisayar alınacaktırSonraki Haber

11 adet masaüstü bilgisayar alınacaktır

Haber Yorumları

 • Mesut04-12-2021 10:20

  Tmo aldığı fındığa fiyat farkı vermeli

 • Üretici03-12-2021 14:02

  Bu ziraat odaları konuşacaklarîna cumhurbaşkanına milletvekilleriyle beraber sunsunlar velevki revize edildi fîndıgını tmo ya verenler bundan pay alacakmî.oda başkanları milletin gazını almak için ancak konuşur.çünkü keyflerinin bozulmasînı istemezler.

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar