Ordu
DOLAR9.5251
EURO11.0566
ALTIN546.91

FINDIK FİYATI GEÇEN SENEYE GÖRE YÜZDE 7 GERİ GELDİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FINDIK FİYATI GEÇEN SENEYE GÖRE YÜZDE 7 GERİ GELDİ
Abone ol
CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı fındık alım fiyatına tepki gösterdi. Torun, “Üretim maliyeti zaten 26 lirayı bulan fındığa 26,5 lira vermek, üretici düşmanlığı yapmaktır. Biz 35 lira istedik, Erdoğan 26,5 lirayı layık gördü. Soruyoruz: üreticinin hakkı olan aradaki 8 lirayı yine kimin cebine aktaracaksınız” diye sordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün yaptığı açıklamada, bu yıl Giresin kalite fındığın kilosunun 27 liradan, levant kalite fındığın kilosunun ise 26,5 liradan alınacağını duyurmuştu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise daha önce yaptığı açıklamalarda fındık fiyatının 35 lira olması gerektiğini söylemişti.

CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, Cumhurbaşkanı’nın açıkladığı fındık alım fiyatına tepki gösterdi. Torun, şöyle konuştu:

 TEKELLERE ÇALIŞIYORLAR 

“Bu iktidar, fındık üreticisine değil uluslararası tekellere çalıştığını bir kez daha ispat etmiştir Erdoğan’ın 26,5 ve 27 lira olarak açıkladığı fiyat, üretici açısından tam bir fiyaskodur. Son 15 yılın ortalaması alındığında 4 dolar olan fındık fiyatı, bu yıl 3 dolar 7 sent olarak açıklanmıştır. Fındık fiyatı geçen yıla göre de yaklaşık yüzde 7 gerilemiştir. Yani yabancılara geçen yıldan daha ucuza fındık satmanın hesabı yapılmıştır.

KARTELLER KAZANDI 

Üretim maliyeti zaten 26 lirayı bulan fındığa 26,5 lira vermek, üretici düşmanlığı yapmaktır. Bu fiyatla üretici değil, yabancı karteller kazanmıştır. Bu fiyatı da zaten Erdoğan değil, iktidarın teslim olduğu gizli eller belirlemiştir. Mazota yüzde 30, gübreye yüzde 60, zirai ilaca yüzde 70 zam yapıp, fındık fiyatını sadece yüzde 20 artırmak, üreticinin alın terine ihanettir.

8 LİRAYI KİMİN CEBİNE AKTARACAKSINIZ?

Biz 35 lira istedik, Erdoğan 26,5 lirayı layık gördü. Şimdi soruyoruz: Üreticinin hakkı olan aradaki 8 lirayı yine kimin cebine aktaracaksınız? Fındık üreticisinin emeğini Kanal İstanbul’a mı, dolar bazlı ihalelere mi, yoksa Somali’ye göndereceğiniz 30 milyon dolarlık hibelere mi pay edeceksiniz? Unutmayın; fındık üreticisinin sorulacak hesabı var. Sandık gelecek ve üretici de bu iktidara layığını verecek.”

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
26, 50-27 TL ÜRETİCİYİ TATMİN EDER DİYE DÜŞÜNÜYORUM  Önceki Haber

26, 50-27 TL ÜRETİCİYİ TATMİN EDER DİYE...

BU ÜRETİCİNİN HAK ETTİĞİ BİR FİYAT ASLA DEĞİLDİRSonraki Haber

BU ÜRETİCİNİN HAK ETTİĞİ BİR FİYAT ASLA...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar