Ordu
DOLAR15.5436
EURO16.2607
ALTIN911.35
reader

FINDIK FİYATINDAN KİMSE MEMNUN DEĞİL

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FINDIK FİYATINDAN KİMSE MEMNUN DEĞİL
Abone ol
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Trabzon-Arsin Ziraat Odası Başkanı Hasan Kozoğlu ile TZOB Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu-Perşembe Ziraat Odası Başkanı Arslan Soydan ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarla serbest piyasadaki fındık fiyatına tepki gösterdi.

2020’DE FINDIK 25 TL 2021’DE 23,50 TL 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Trabzon-Arsin Ziraat Odası Başkanı Kozoğlu, şu açıklamayı yaptı: “2020 Yılı ürünü fındık taban fiyatları TMO tarafından 22 ve 22,50 Lira açıklandıktan sonra fındık sezonunu bu fiyatın üzerinde açıklayan hatta 25 Lira’nın üzerine çıkaran ve fındık alan tüccarlar, 2021 yılı ürünü için TMO tarafından 26,50 ve 27 Lira fındık taban fiyatı açıklanmasına rağmen bu yıl geçen yılın serbest piyasa fiyatları ile fındık üreticisinin emeğini elinden alıyor.

ÜRETİCİ DEĞİL PARA BABALARI KORUNUYOR

2020 sezonu fındık toplama ücreti 140-150 lira iken 2021 fındık toplama işçi günlük yevmiyeleri 180-200 Lira’dan işlem görmüştür. Bu halde üretici 2021 yılı ürününden eksi yönde iyi para kazanmıştır. Demek ki fındıkta enflasyon değil deflasyon oldu. Yani enflasyon fındığı olumlu etkiledi. Zaten 2021 yılı fındık fiyatı açıklanmadan ihracatçılar fındık fiyatının 26-27 lira olacağını söylüyorlardı. Demek oluyor ki fındıkta üretici değil ihracatçı yani para babaları korunmuştur.

FINDIK ÜRETİCİSİ SÜRÜNSÜN MÜ İSTENİYOR

Zaten böyle olacağı haziran sonunda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yaptırılan fındık rekoltesini beğenmeyen ihracatçının baskısı sonucu 26 Temmuz’dan sonra yeniden fındık rekoltesi yaptırılması bu işlerin meğer işaret fişeğiydi. Zaten çiftçiyi dinleyen, düşünen var mı ki çiftçinin parası olmasın her zaman borçlu olsun. Tüylenmesin. Köyde sürünsün. Bu işlerin başka bir izahı ya da açıklaması ister aşağıdan ister yukarıdan nereden bakarsanız bakın olamaz.” 

KABUL EDİLEMEZ BİR DURUM VAR

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu-Perşembe Ziraat Odası Başkanı Arslan Soydan, ise şunları söyledi: “Serbest piyasada fiyatları, TMO olmasına rağmen 23,50 TL seviyelerine doğru düştü. Üreticilerimiz, serbest piyasada düşen fiyattan memnun değiller. Serbest piyasada böyle bir fiyatın oluşmasını da kabul etmiyoruz. Çünkü geçen sene TMO’nun üzerinde seyreden serbest piyasa fiyatları, bu sene yaklaşık 3 lira daha düşük. Bu da üreticilerimiz ve bizler tarafından kabul edilemez.” ORDU OLAY- AJANSLAR


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TBMM BAŞKANI’NIN EŞİ GÜRGENTEPE NOTERİÖnceki Haber

TBMM BAŞKANI’NIN EŞİ GÜRGENTEPE NOTERİ

YENİ STADIN NE ZAMAN AÇILACAĞI BELLİ DEĞİLSonraki Haber

YENİ STADIN NE ZAMAN AÇILACAĞI BELLİ DEĞ...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar