Ordu
DOLAR9.5459
EURO11.0645
ALTIN549.43

FINDIK HARMANDA FİYAT HAVADA

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FINDIK HARMANDA FİYAT HAVADA
Abone ol
Fındık hasadı başladı harmanlar da doldu. Yakında fındık pazara da inecek ancak henüz resmi alım fiyatının açıklanmamış oluşu belirsizliğe neden oluyor.

GECİKME ÜRETİCİYİ TEKELİN KUCAĞINA İTER

 

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça: Bu sene alım fiyatını açıklanması geçen seneye göre gecikti. Bunda birilerini itirazı üzerine ikinci kez rekolte tespit çalışmasının yapılması ve Türkiye’yi derinden etkileyen çok büyük orman yangınlarının da yaşanması etkili oldu. Ancak bu 8 milyon insanın beklediği Karadeniz bölgesini en önemli geçim kaynağı fındık fiyatının daha da fazla geç açıklanmasına neden olmamalı. Bilindiği üzere resmi toplama tarihi 7 Ağustos olarak açıklanmıştı. Ben bu Cumartesi ya da en geç Pazartesi fındık fiyatının açıklanacağını düşünüyorum. Çünkü her geçen gün sıkıntılara neden olmakta ve fındık üreticisini tekel ve onun işbirlikçilerinin kucağına itmekte.

 

 

BAŞINDA 3 OLAN BİR RAKAMLA FİYAT AÇIKLANMALI

Fatsa Ziraat Odası Başkanı Haydar Gürsü: Bu sene son iki sene ile kıyaslandığında fındık alım fiyatının açıklanması biraz gecikti. Bu belirsizliğe ve bir dizi sıkıntıya neden oluyor. Fındık fiyatının daha fazla gecikme olmadan bir an önce açıklanmasını bekliyoruz. Bunu söylerken de iyi bir fiyatla TMO alım fiyatının açıklanmasını bekliyoruz. Türkiye’de 640-650 bin ton civarında rekolte olduğu artık görülmüştür. Bu normal rekolteden eksik bir rekoltedir. Buna göre de artık başında 3 rakamı olan bir fiyatın açıklanmasının önünde herhangi bir engel kalmamıştır. Biz de zaten iyi bir fiyat açıklanmalı derken başında 3 olan bir rakamdan bahsediyoruz.

 

DAHA FAZLA GECİKMENİN CİDDİ SONUÇLARI OLUR

 

  
 

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarkahraman: Fındık fiyatının hasat öncesi açıklanması olmazsa olmaz bir gerçeğimiz. Hasat başlar başlamaz yeni ürün birkaç gün içinde pazara iner. İner ama fiyat belli olmazsa pazar nasıl oluşur? Fiyat verilmesi ve verilen fiyat üzerinden pazar oluşması çok önemli. Başta fındık üreticisi olmak üzere, manavı, tüccarı, imalatçısı, ihracatçısı, ithalatçısıyla koskoca bir sektör şu anda fiyat bekliyor. Ancak hala fiyat neden açıklanmadı anlamış değiliz. Bütün tarafların memnun olacağı bir fiyatın açıklanmasından geçtiğini özellikle vurgulamak istiyoruz. Daha fazla gecikme olmasının bazı zararlara neden olacağını ifade ediyoruz.

 

Hasan Cem Özel              

 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İYİ Kİ DOĞDUN MİRZAÖnceki Haber

İYİ Kİ DOĞDUN MİRZA

200 adet piknik masası satın alınacaktırSonraki Haber

200 adet piknik masası satın alınacaktır

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar