Ordu
DOLAR9.5464
EURO11.1088
ALTIN547.87

FINDIK HASADI BAŞLADI FİYATI NEREDE? 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FINDIK HASADI BAŞLADI FİYATI NEREDE? 
Abone ol
İyi Parti (İYİ) Ordu İl Başkanı Ekrem Şentürk, fındık üreticisinin alın terinin ve emeğinin korunması için fiyatın en az 35 TL olarak belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Fındık hazırlığının ve hasadının başlamasına az bir zaman kalmasına rağmen fiyatın halen açıklanmadığını belirten Şentürk, rekolte üzerinde yeni oyunlar oynandığını da ifade etti. Bir an önce fındık fiyatının açıklamasını isteyen Şentürk, TMO’nun yıl boyu alımlara devam etmesini de istedi.

REKOLTE 650 BİN TONU BULMAYACAK

Giresun ve Ordu’da en az yüzde 50 don zararı olduğunu kaydeden Şentürk, şunları söyledi: “Tarım ve Orman Bakanlığı İl Müdürlükleri koordinasyonunda ziraat odaları, İhracatçı birlikleri, Ticaret ve Sanayi Odaları, Borsalar, Üniversiteler, Fiskobirlik, Ticaret Bakanlığı, Ulusal Fındık Konseyi temsilcilerinden oluşan fındık rekolte tespit heyeti günlerce sahada çalıştı ve 2021 fındık rekolte tahminini 650 bin ton olarak belirledi. Bu veriler bakanlığa ulaştıktan sonra, rekolteyi düşük bulan İhracatçılar ve fındığın en büyük alıcısı ve ihracatçısı Ferrero harekete geçti. Her sene olduğu gibi rekolte oyunu sahneye konuldu. Öncelikle, Karadeniz Fındık ve Mamülleri İhracatçıları Birliği rekolte tahmin heyetinde olmasına rağmen, belirlenen rekolteyi kabul etmeyerek masa başında yeni bir fındık rekoltesi açıkladı. Rekoltenin 815 bin 336 ton olacağı ilan edildi. Bununla da yetinmeyen ihracaatçı birlikleri bakanlığa baskı yaparak yeni bir rekolte tahmini yaptırmak için hareket geçtiler. Bakanlık taşraya gönderdiği yazıda 27 temmuza kadar rekolte tahminlerini bildirmesini istediler. Tüm üreticilerin ifade ettiği  don olayının Ordu ve Giresun’da  bir çok yerde yüzde  Ellibeşin üzerinde zarar verdiği bir gerçektir. TARSİM’in  tespitleri dikkate alındığında da bu gerçeğin ortaya çıkacağı malumdur. Türkiye genelinde olmasa da Giresun ve Ordu’da en az yüzde 50 don zararı var demektir. Bu da rekoltenin ‪650.000 tona bile ulaşamayacağını göstermektedir.

FİYATIN 35 TL OLARAK BELİRLENMESİ ŞARTTIR

Fiyat açıklanması öncesi rekoltenin yüksek tutularak fiyatların düşürülmeye çalıştığı açıktır. Artık millet bu oyunları öğrendi. Lütfen işinizi düzgün yapıp, 3 tane şirketin çıkarlarına alet olmayın. Üreticiyi korumasanız bile en azından doğrusunu yapın. Üreticinin alın terinin ve emeğinin korunması için en az taban fiyatın 35 TL olarak belirlenmesi şarttır. Yaşanılan pandemi  (salgın) sürecinde fındık üretici bölgelerindeki esnafımızın da bir nebze  nefes alması sağlanılmış olacaktır. 

İLÇELERE LİSANSLI DEPOLAR KURULMALI

Bugünden sonra yapılacak olan bir an evvel TMO destekleme fiyatlarını açıklamak ve alıma yıl boyu devam edeceğini belirtmek olmalı. Yeterince depo mevcuttur. Bir yandan alırken bir yandan da ihracaat için satışa devam etmelidir. Fındık için bundan sonra yapılacak olan ilçelere lisanslı depolar yapmak ve sayın genel başkanım Meral Akşener’in geçen hafta grup konuşmasında belirttiği fındık organize sanayii bölgesi kurmak.

FINDIK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ KURACAĞIZ

Fındık, aynı zamanda bir sanayi ürünümüzdür. O nedenle, Ar-Ge çalışmalarının yapılabilmesi, işlenmesi ve mamul haline getirilerek ihraç edilebilmesi için, yani katma değerli ihracat için, Bölgemizde, Fındık Organize Sanayi Bölgesi kuracağız.

İHRACATIN 15 MİLYAR DOLARA ÇIKARILMASI MÜMKÜNDÜR

Fındık gıda sanayii ve fındık makinaları sanayii ile fındığın ihracatının 15 milyar dolara çıkarılması mümkündür. Tüm Ordulu siyasileri ve sanayicilerimizi fındık organize sanayii bölgesi kurulmasına destek olmaya çağırıyorum. Böylece üreticimiz de 3 tane şirkete mahkum olmaktan kurtulacaktır.” ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
4 BİN 100 ORDULU FINDIĞINI OBB’YE TOPLATACAK  Önceki Haber

4 BİN 100 ORDULU FINDIĞINI OBB’YE TOPLAT...

FINDIK ÜRETİCİSİNİ YENİK DÜŞÜRMEYECEĞİZ Sonraki Haber

FINDIK ÜRETİCİSİNİ YENİK DÜŞÜRMEYECEĞİZ 

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar