Ordu
DOLAR15.5489
EURO16.2164
ALTIN897.54
reader

FINDIK İÇİN HÜKÜMETE ACİL ÇAĞRI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FINDIK İÇİN HÜKÜMETE ACİL ÇAĞRI
Abone ol
Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, “Dolar yükseldiğinde her ürünün fiyatı artarken fındık fiyatının düşmesi akıl ve ticaret kurallarıyla izahı olmayan bir hal almıştır. Artık üreticinin dayanacak gücü kalmamıştır. Hükümet edenleri ve yetkilileri acilen göreve davet ediyor, bir an önce çözüm üretmeleri için de sabırsızlanıyoruz.” dedi.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Akça şu açıklamayı yaptı: Çok vahim bir sona doğru sürükleniyoruz. Akıl almaz bir şekilde artan gübre, ilaç ve diğer girdi maliyetleri sonucunda üreticimiz artık bağına, bahçesine bakamayacak duruma gelmiş, akabinde ürününü Allah’a emanet ederek “saldım çayıra Allah gayıra” modeliyle üretime devam etmek zorunda kalmıştır. Birde zıkkım dolar yükseldiğinde her ürünün fiyatı artarken fındık fiyatının düşmesi de akıl ve ticaret kurallarıyla izahı olmayan bir hal almıştır.

SIKINTI ARTIK GÖRÜLMELİ

İki sezondur bağından bahçesinden geri gelmeyen fındık üreticisi adeta küsmüş artık bahçesine gitmekten, bakım ve besleme yapmaktan çekinir hale gelmiştir. Yetkililerin artık bu sıkıntılı durumu görmeleri gerekmekte ve hiç zaman geçirmeden üretim için gerekli olan girdi maliyetlerinin acilen sübvanse edilerek üreticinin alım gücünün sağlanması gerekmektedir.

TEKEL SEKTÖRÜ BOĞUYOR

Ayrıca tekelci firmanın fındık üreticisi, fındık ihracatçısı, fındık sanayicisi ve fındık tüccarı üzerinde oluşturduğu baskıyı ve zulmü görerek bu konuyu acilen çözüme kavuşturması gerekmektedir. Yoksa ne üretici, ne ihracatçı, ne sanayici nede tüccar kalacak; milli ürünümüz tekelcinin tamamen kontrolüne geçecek, sonucunda da kaybeden başta 8 milyon üretici olmak üzere bütün paydaşlar ve ülkemiz olacaktır.

ACİL ÇAĞRI

Artık üreticinin dayanacak gücü kalmamıştır. Hükümet edenleri ve yetkilileri acilen göreve davet ediyor, bir an önce çözüm üretmeleri için de sabırsızlanıyoruz.” ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AĞRI VE YOZGAT’A ORDU SAYACIÖnceki Haber

AĞRI VE YOZGAT’A ORDU SAYACI

HALK GÜNÜNE İSTEMEK İÇİN DEĞİL TEŞEKKÜR ETMEK İÇİN GELDİ Sonraki Haber

HALK GÜNÜNE İSTEMEK İÇİN DEĞİL TEŞEKKÜR...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar