Ordu
DOLAR19.054
EURO20.5095
ALTIN1211.9
NATURİMMUN

FINDIK KAPSÜLÜ ÖĞÜTME MAKİNESİ ÜRETİCİNİN HİZMETİNDE

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FINDIK KAPSÜLÜ ÖĞÜTME MAKİNESİ ÜRETİCİNİN HİZMETİNDE
Abone ol
Türkiye’nin en fazla fındık üreten ili Ordu’da fındığın kapsülü de üretim zincirine dahil edildi.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in Başkan Güler’in talimatıyla maliyetlerin yüzde 70’ini oluşturan kaba yem konusunda harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, ham protein ve enerji değeri birçok samandan daha yüksek olan fındık kapsülünden hayvan yemi, ardından ise fındık kapsülünden yem elde etmek için makine üretti. ORYAZ şirketi tarafından fındığın kapsülünü verimli alanlarda değerlendirmek ve ekonomiye kazandırmak için üretilen makine şimdi ise üreticilerin kullanımına sunuluyor.

 

YEM ÜRETİM MAKİNASI ÜRETİCİLERİN KULLANIMINA SUNULUYOR

Ziyan edilen fındık kapsülünü yeme dönüştüreceği gibi üreticilerin yem konusunda maliyetini de düşürecek olan çalışma kapsamında üretilen makine, gelen talep doğrultusunda ücretsiz olarak üreticilerin ayağına götürülmeye başlandı. Gölköy’de hayvancılık yapan Yiğit Yürür, bu hizmet için Başkan Güler’e teşekkür etti.

 

 

BEN YAPTIM SİZ DE YAPABİLİRSİNİZ

Yürür sözlerine şöyle devam etti: “Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından üretilen fındık kapsülünden hayvan yemi üretim makinasından haberdar olduktan sonra fındık kapsüllerini yeme çevirmek adına Tarım Dairesi Başkanlığına talep ilettim. Onlar da bize yardımcı oldular ve fındık kapsüllerimizi hayvanlarımıza yem olarak vereceğiz. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımıza bu hizmet için çok teşekkür ediyorum. Umarım bu çalışma il ekonomisine katkı sunar ve ziyan olan fındık kapsüllerimiz geri dönüşüm olmuş olur. Burada önemli olan nokta fındık kapsülünün tam kuru ve temiz olması. Bu durumda olan fındık kapsüllerini Belediyeye başvuru yaparak yeme çevirebilirsiniz.”

 

BAŞVURULAR TARIM HİZMETLERİ DAİRESİ BAŞKANLIĞINA YAPILACAK

 

Diğer kaba yemlerle karıştırılarak hayvanlara verilecek olan fındık kapsülünden hayvan yemi elde etmek isteyen üreticilerin Ordu Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Başkanlığına başvuru yapması gerekiyor. Yem haline dönüştürülecek olan fındık kapsüllerinin kuru olması ise büyük önem arz ediyor. 

 

Öte yandan fındık kapsüllerinin yeme dönüştürülmesi halinde Ordu ekonomisine ilk aşamada 150 milyon lira katkı sağlanması bekleniyor. ORDU OLAY

 


 • 2
  SEVDİM
 • 14
  ALKIŞ
 • 3
  KOMİK
 • 1
  İNANILMAZ
 • 1
  ÜZGÜN
 • 4
  KIZGIN
OBB’NİN ÇÖP TESİSİNDE RESMEN DOĞA CİNAYETİ VAR!Önceki Haber

OBB’NİN ÇÖP TESİSİNDE RESMEN DOĞA CİNAYE...

FINDIK PAZARININ 10 YIL İÇİNDE BÜYÜK BİR HIZLA BÜYÜMESİ BEKLENİYOR Sonraki Haber

FINDIK PAZARININ 10 YIL İÇİNDE BÜYÜK BİR...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar