Ordu
DOLAR15.5489
EURO16.2164
ALTIN897.54
reader

FINDIK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNİ KURALIM ESARETTEN KURTULALIM

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FINDIK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNİ KURALIM ESARETTEN KURTULALIM
Abone ol
Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, yıllardır süren kısır döngünün kırılması ve fındığın hak ettiği değeri bulabilmesi için fındık organize sanayi bölgelerinin kurulması gerektiğini belirterek bu konuda öncülük yapması için Ordu Büyükşehir Belediye (OBB) Başkanı Mehmet Hilmi Güler’e çağrıda bulundu.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Akça, oda binasında düzenlediği basın toplantısında, fındığın yüzde 90'ının ihraç edilen bir tarım ürünü olduğunu belirtti. Fındığın çikolata sanayinin çok önemli bir mamul ürünü olduğuna işaret eden Akça, " Buna tarım ürünü demeye bile artık dilim varmıyor. Fındık çikolata sanayi için çok önemli bir ürün.  Dolayısıyla artık fındıkta oyun kurucu olmamız gerektiğini düşünüyorum ve fındık piyasasını bizim yönlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum." dedi.

 

DOLAR ÜZERİNDEN SABİT FINDIK FİYATI BELİRLENMELİ 

Üreticinin bahçesine girdiği, gübresini ve ilacını attığı, fındığını topladığı zaman "Bu ürünü kaç liraya satabileceğim?" endişesi taşımaması gerektiğini vurgulayan Akça, “ Bunun için fındıkta bir sabit fiyat belirlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu dolar cinsinden olabilir. Böylece üretici de sanayici de fiyatın ne olduğunu bilir. Böylece üreticinin fiyatın ne olacağını bildiği için ona göre fındığın verimini ve kalitesini arttırabilmek için neler yapması gerekiyorsa ona yönelir.” diye konuştu.

 

FINDIK ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ KURULMALI

Akça, fındığın hak ettiği değeri bulabilecek fındık organize sanayi bölgelerinin kurulması gerektiğini düşündüğünü aktararak, "Fındık organize sanayiyi kurarken buraya yatırım yapacak yatırımcıların tek şartının şu olması gerektiğini düşünüyorum. AR-GE'lerini oluşturmuş, fındıktan mamul madde üretecek, fındıktan katma değeri yüksek ürünler üretebilecek firmaların ve girişimcilerin o organize sanayide olması gerektiğini düşünüyorum." şeklinde konuştu.

2 DEĞİL 10 MİLYAR DOLAR KAZANIRIZ

Aldıkları TÜİK verilerine göre, 500 bin ile 600 bin ton arasında her sene fındık ihraç ettiklerini belirten Akça, şunları kaydetti: "Buradan da ortalama 2 milyar dolar gibi bir gelir elde ediyoruz ve tabiri caizse şapkamızı da göğe atıyoruz, çok para getirdik diye. Ama biz bir yanılgının içindeyiz. Eğer fındık organize sanayi bölgelerini kurabilirsek, biz fındığı hammadde olarak satmak yerine mamul madde olarak satmanın hesaplarını yapacak, onun organizasyonunu yapacak ve fındıktan 15-20 milyar dolar gibi bir gelir, döviz elde edeceğiz. Artı bu bölgelerde hakikaten istihdamı arttırarak işsizliğin de önüne geçmiş olacağız."

 

ERDOĞAN VE GÜLER’E ÇAĞRI

Bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili bakanlara TMO, FİSKOBİRLİK ve fındık bölgesindeki ilgili herkese çağrıda bulunan Akça, "Gelin hep beraber el ele verelim. Fındığı artık hammadde olarak ihraç etme yerine mamul maddeler üretecek, katma değerli ürünler üretecek bir konuma getirelim. Burada bir parantez de açmak istiyorum. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’in devlet tecrübesi var. Nasıl ki dedesi Süleyman Felek Ordu’ya hizmetleriyle mührünü vurduysa o da fındık organize sanayi bölgesini kurarak Ordu’ya tarihi bir hizmet yaparak tarihe geçebilir. O nedenle bu çağrımı özelikle kendisine de yapmak istiyorum. " şeklinde konuştu. Ajanslar

 

DON ETKİLİ OLDU

Sorular üzerine Akça, “Fındıkta donun etkisi üzerinde Altınordu’da çok fazla bir durum söz konusu değil. Bize gelen ihbarlar düşük seviyede. Biz de sahaya çıkarak inceleme yapacağız. Aldığımız bilgilere göre Fatsa ve Ünye’nin arka tarafında daha yoğun bir etki söz konusu. Donun Batı Karadeniz tarafından daha da fazla etkili olduğu haberlerini alıyoruz. Kesin ve rakamlara dayalı bir şey söylemek için tespitleri beklemek gerekiyor. Bu da bir iki gün alır.” dedi.

 

ACİLEN DESTEK ARTIRILMALI

Gübre konusuna da değinen Akça, “Gübre fiyatları bildiğiniz üzere 4 bin 600 lira seviyelerine düştükten sonra yeniden 7 bin 500 lira seviyelerine çıktı. 26 azotlu gübreyi kastediyorum. Üretici gübre alarak bahçesine atmakta ciddi manada zorlanıyor. Burada şu konu çok önemli. Acilen alan bazlı destek ödemelerinin artırılması gerekiyor. Aksi durumda ürün ve verim kaybı bizi bekliyor olacak ki bu üreticini ve ülkenin kaybı olur.” diye konuştu.                             


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 1
  KOMİK
 • 1
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
19. YÜZYILDA YAPILDI 21. YÜZYILDA DA YAŞAYACAK Önceki Haber

19. YÜZYILDA YAPILDI 21. YÜZYILDA DA YAŞ...

BAHARA MERHABA KONSERİ SÜPERDİSonraki Haber

BAHARA MERHABA KONSERİ SÜPERDİ

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar