Ordu
DOLAR12.6933
EURO14.3615
ALTIN733.07

FINDIK PAZARINI TÜRKİYE DEĞİL TEKELLEŞEN KARTEL BELİRLİYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FINDIK PAZARINI TÜRKİYE DEĞİL TEKELLEŞEN KARTEL BELİRLİYOR
Abone ol
Uludüz Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Emin Uludüz, “Fındıkta pazarı tekelleşen kartel belirliyor. Kartel istediğinden fındık alıyor, istediğinde almıyor. Fiyatı kendi belirliyor, onun belirlediği zamanda arzu ettiği fiyattan satış yapmazsan fındığı geri iade ediyor. Kendisi ile işbirliği yapmayan tüccarı, sanayiciyi cezalandırıyor.” dedi.

Trabzon Vakfıkebir firmalarından Uludüz Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Emin Uludüz, “Dünya fındığının yüzde yetmiş beşini Türkiye tek başına üretmektedir. Ancak fındıkta egemen güç ve söz sahibi ne yazık ki yabancılar. Tamamen Türk malı yerli ve milli olan ürünümüzü maalesef ranta bile şekilde değerlendiremiyoruz. Fındıkta pazarı tekelleşen kartel belirliyor. Kartel istediğinden fındık alıyor, istediğinde almıyor. Fiyatı kendi belirliyor, onun belirlediği zamanda arzu ettiği fiyattan satış yapmazsan fındığı geri iade ediyor. Kendisi ile işbirliği yapmayan tüccarı, sanayiciyi cezalandırıyor. Ya benimle beraber davranırsınız ya da size yaşama hakkı vermem diyor. Ülkemizi yönetenler ve özellikle rekabet kurumu bu duruma acil müdahale etmeli. Çünkü hem fındık tüccarları ve hem de asıl fındığın sahibi üreticimiz eziliyor. Köylü müstahsilimiz hak ettiği değerden ürününü satamıyor.” dedi.

 

ACIMASIZ DÜZEN VAR

Uludüz; “Gelinen nokta fındıkta yasal olmayan bir düzen kurulmuştur. Bu acımasız simsar düzeninin başını yabancı uyruklu bir şirket işbirlikçileri vasıtasıyla yürütmektedir. Yerli alıcılar bu simsar düzeninin kıskacı altında değerince ve yeterince fındık alamıyor. Bu durum fiyatların düşmesine neden oluyor. Olan hem üreticiye hem de alıcı konumundaki ulusal yerli firmalarımıza oluyor. Tarım Bakanımız, hükümetimiz ve Rekabet Kurumu fındıkta gelinen durumu değerlendirmelidir.” diye konuştu.

LİSANSLI DEPOCULUĞA GEÇİLMELİ

Uludüz, sözlerini şöyle tamamladı: “Dünya fındığının yaklaşık yüzde 75’ni oluşturan ürünümüzün daha kıymetli hale gelmesi için yapılması gerekenler vardır. Öncelikle bölgemizde fındık borsası kurularak lisanslı depoculuğa geçilmelidir. Küçük üreticinin ürünün ucuz fiyattan elinden çıkmaması için faizsiz kredi verilmeli, özellikle ürünün bol olduğu yıllarda kamu otoritesi müstahsili desteklenmeli, iç ve dış ticaret için fındık satın almak isteyenlerin hasat mevsimi dışında da istenilen kalite ve fiyattan ürünü internet ortamında alıp satabilmeli, fındık üretimini artırmak ve fındığın besleyici özelliğini tüm yurttaşlara ve yurt dışına anlatmak, fındığın doğal ekolojisi dışına yayılmasını önlemek, fındık üretimi ve ticaretinden aracıları değil, Karadeniz üreticisi ve ülke ekonomisinin yararlanması sağlanmalıdır. Fındık sanayi teşvik edilmeli ve çok yönlü ihracat yapılmalıdır.” Büyükliman

 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ADIGÜZEL: İÇİŞLERİ BAKANINDAN EVLERE ŞENLİK CEVAPÖnceki Haber

ADIGÜZEL: İÇİŞLERİ BAKANINDAN EVLERE ŞEN...

FINDIKTAN SONRA EVLERE DADANDISonraki Haber

FINDIKTAN SONRA EVLERE DADANDI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar