Ordu
DOLAR18.8174
EURO20.5345
ALTIN1165.9

FINDIK PAZARININ 10 YIL İÇİNDE BÜYÜK BİR HIZLA BÜYÜMESİ BEKLENİYOR 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FINDIK PAZARININ 10 YIL İÇİNDE BÜYÜK BİR HIZLA BÜYÜMESİ BEKLENİYOR 
Abone ol
Fındık pazarı üzerine yapılan bir çalışmada fındık pazarının önümüzdeki 10 yıl boyunca yıllık ortalama yüzde 5 büyümesinin ön görüldüğü açıklandı.    

EINPresswire’de yer alan özet rapor şu şekilde: Gıda sektörü, süt aromaları, ağızda bıraktığı his ve süt içermeyen ürünler açısından türbülans yaşıyor. Bakkallar da geride değil. Nostaljik lezzetler geri getiriliyor, yani özellikle laktoza alerjisi olanlar için, süt ürünlerini tüketmeden de gerçek süt ürünleri hissedilebiliyor. Tahmin döneminde gıda endüstrisinde olan şey bu olurdu.

 

DÜNYA FINDIK PAZARI BÜYÜYECEK

Küresel fındık pazarı yakın geçmişte önemli bir büyüme yaşamıştır ve bu büyüme önümüzdeki yıllarda da umut verici bir hızla devam edecektir. Fındık için yaklaşık 6 milyar ABD Doları tutarındaki pazar, 2019–2029 döneminde sağlıklı bir yüzde 5 CAGR ( Bileşik Yıllık Büyüme Hızı) sergileyecek şekilde ayarlanmıştır.

 

Yeni bir Kalıcılık Pazar Araştırması (PMR) araştırma çalışmasına göre, fındık tüketiminin yüzde 80'inden fazlası şekerleme sektörü tarafından karşılanmaktadır. 2018 yılında fındık tüketiminin yüzde 80'inden fazlasını unlu mamuller ve şekerlemeler oluşturdu. Özellikle şekerlemeciler fındığı çikolata, şekerleme, kurabiye, kek ve hamur işlerinde yoğun bir şekilde kullanıyor ve bu da küresel düzeyde fındık tüketimini destekleyen güçlü bir faktör olacaktır. 

Fındıklı ürünleri Ferrero, Nestlé, Mondelez ve Hershey gibi önemli çikolatacılar en çok satanlar olmuştur. Ferrero, fındıklı şekerleme ürünleri pazarında önemli bir paydaştır. Nutella Spread, Ferrero Rocher çikolata ve Kinder Merendo şeker gibi popüler ürünleri, tek bir şirketin en çok satan çeşitlerinden bazılarıdır.

 

FINDIK İÇECEK SEKTÖRÜNDE DE KULLANILIYOR

 

Fındığın gıda endüstrisinde kullanım çeşitliliği birçok bölge ve ülkede açıkça görülmektedir. İtalya, İspanya ve Türkiye gibi ülkelerde fındık çeşitli yemeklerde bir bileşen olarak kullanılırken, Hindistan ve BAE gibi ülkelerde fındık öncelikle çikolatalarda ve sürülmelerde kullanılan bir bileşen olarak tanımlanıyor. Tüketicilerin kahve, çay ve sert içecekler gibi fındık aromalı içeceklere artan talebi nedeniyle içecek endüstrisinin fındık pazarındaki üreticiler için kazançlı fırsatlar yaratması bekleniyor . Örneğin, bir bitki olan Frangelico ile birlikte fındık aromalı likör, Frangelico Colada ve Hazelnut Martini gibi çeşitli kokteyllerin yapımında kullanılır.

Gıda ve içecek sektörünün yanı sıra kozmetik ve kişisel bakım sektöründen gelen artan talep nedeniyle, gelişmekte olan ekonomilerin fındık pazarında önemli bir büyümeye tanık olacağı öngörülmektedir. Güney Asya ve Doğu Asya bölgelerinde gelişen yiyecek ve içecek endüstrisi nedeniyle Hindistan ve Çin'in önemli bir büyüme göstermesi bekleniyor.

Küresel fındık pazarındaki kilit üreticiler, stratejilerini fındık pazarındaki güncel eğilimlere göre değiştiriyor. Önde gelen üreticiler, çeşitli bölgelerde pazar penetrasyonunu artırmak için ürün portföylerini geliştirmeye ve yeni perakende kanalları keşfetmeye odaklanıyor.

 

YENİ ÜRÜNLER DE FINDIK PAZARINI BÜYÜTECEK

Önde gelen bir fındık üreticisi olan Oregon Hazelnut, fındık ürünlerinin yanı sıra farklı formlarda çok çeşitli fındık sunumları sunmayı hedefliyor. Şirket ayrıca, fındık kabuğu, çiğ veya doğal fındık dahil olmak üzere çok çeşitli fındık ürünlerinin yanı sıra çeşitli işlenmiş fındık, fındık biraları, fındıklı şekerleme sosu ve fındık da dahil olmak üzere çok çeşitli fındık ürünlerini sunan özel bir mağaza konseptiyle ortaya çıktı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 1
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
FINDIK KAPSÜLÜ ÖĞÜTME MAKİNESİ ÜRETİCİNİN HİZMETİNDEÖnceki Haber

FINDIK KAPSÜLÜ ÖĞÜTME MAKİNESİ ÜRETİCİNİ...

ÜNYE-AKKUŞ-NİKSAR YOLU 665 MİLYON TL’YE YAPILACAKSonraki Haber

ÜNYE-AKKUŞ-NİKSAR YOLU 665 MİLYON TL’YE...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar