Ordu
DOLAR18.6453
EURO19.317
ALTIN1052.0
reader

FINDIK PİYASASI ALLAH’A EMANET

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FINDIK PİYASASI ALLAH’A EMANET
Abone ol
İktidar partisi milletvekilleri ve üretici temsilcisi ziraat odaları fındık taban fiyatının en az 30 TL olmasını beklerken Cumhurbaşkanı Erdoğan fındık fiyatını 26.50 TL olarak açıkladı. Serbest piyasada fındık 23.50 TL’den işlem görüyor.

Açıklanan Taban Fiyat 26.50 TL Piyasa 23.50 TL

BİRİLERİ ‘PATRON BENİM’ DEMEYE ÇALIŞIYOR

Ordu Olay’a serbest piyasa rakamlarını değerlendiren Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, “Tekel konumundaki firma oyunlarını üreticiyi panikletme üzerine kuruyor. Bize göre burada da ekonominin reel gerçeklerine göre değil oyuna göre bir fiyat ilanı var. Görülüyor ki üretici TMO’ya ciddi bir ilgi gösteriyor. Elbette bu tekelci firma tarafından hoş karşılanmayacak bir durum. Çünkü İtalya’da, İspanya’da kısaca Avrupa’da  yok. Türkiye’de de 650 bin ton rekolte yok. Tekelci firma bu fiyat oyunu ile ‘fındıkta patron biziz’ algısını üreticinin zihnine yerleştirmeye çalışıyor.” dedi.

28 TL ÖNGÖRÜSÜ DOĞRU HATTA…

Zonguldak’ta bir fındık tüccarının bir ay sonra serbest piyasada fındık fiyatının 28 TL’yi görebileceği açıklamasını değerlendiren Akça, “ Öyle görülüyor ki bu piyasayı iyi koklayabilen ya da doğruları söyleyebilen bir arkadaşımız. İşini düzgün yapmayan bir çok tüccar ve sanayici fındıkta tekel konumundaki firmanın söylediklerini söylemeyi yeğliyor. Arada böyle vatansever diyebileceğimiz birileri de çıkıyor.  Bize göre de bu öngörü doğru. Bunun teyitleri de var. İtalya’da İspanya’da 150 bin ton fındık eksik. Bu Uluslararası Kabuklu Kuruyemiş Konseyi’ne (INC) göre de böyle.  Ayrıca Türkiye rekoltesi 650 bin tonun üzerinde değil altında olacak.” diye konuştu.

EMANETE FINDIK VERİLMEZSE DAHA DA ÇIKAR

“Hata benim daha farklı öngörülerim de var.” diyerek sözlerini sürdüren Akça şunları kaydetti: “Üretici biraz direnç gösterirse her şey başka olacaktır. Üretici ihtiyacı kadar ürünü piyasaya indirirse ve emanete asla ve asla fındık vermezse fındık serbest piyasada 28 TL’nin üzerinde olacaktır. Ayrıca üretici tarafından bu oranda TMO’ya yöneliş devam ederse şu olacaktır. Bu benim iddiamdır. Biliyorsunuz TMO iki sene önce 16,50 TL’ye aldığı fındığı 26 TL’ye sanayici ihracatçıya satmıştı. Bu senede TMO 26,50 TL’ye aldığı fındığı 35-40 TL’ye satacaktır.” Kaan Özel            


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BALIKÇILAR ‘VİRA BİSMİLLAH’ DEDİ İSTAVRİT FIŞKIRDI PALAMUT YOKLARDAÖnceki Haber

BALIKÇILAR ‘VİRA BİSMİLLAH’ DEDİ İSTAVR...

Atıksu arıtma tesisi projesi yaptırılacakSonraki Haber

Atıksu arıtma tesisi projesi yaptırılaca...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar