Ordu
DOLAR18.8383
EURO20.3282
ALTIN1128.4

FINDIK PİYASASINDA RAKAMLAR NE DİYOR?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FINDIK PİYASASINDA RAKAMLAR NE DİYOR?
Abone ol
Fındık Tüccarı Yılmaz Bindaş, iç fındık fiyatlarının geçen yıla göre düşük olduğunu belirterek, “Dünyada her şeyin fiyatı uçuyor bizim fındık değer kaybediyor. Karadeniz’in altın ürünü maalesef tekelcilerin oyununa kurban gidiyor” dedi.

Fındık piyasasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Bindaş Fındık Sahibi Yılmaz Bindaş şunları söyledi; “KİB (Karadeniz İhracatçılar Birliği) verilerine göre 1Eylül 2022-20 Kasım 2022 tarihleri arasında kayıtlara geçen Türkiye fındık ihracatı, 80.5 bin ton iç fındık karşılığı 405 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Yani iç fındığın kilogramı ortalama 5,04 dolardan ihraç edilmiş geçen yıl bu rakamlar 6,5-5,8 dolar aralıklarında seyrediyordu. Dünyada her şeyin fiyatı uçuyor bizim fındık değer kaybediyor. Karadeniz’in altın ürünü maalesef tekelcilerin oyununa kurban gidiyor.

 

FİYAT İSTER İSTEMEZ AYAKLANDI

Fındık hasat sezonu sona erdi. Birtakım oyunlarla arzın fazla olduğu harman döneminde monopol firma kendi belirlediği firmalarla depolarını doldurmaya çalıştı. Fakat TMO’nun piyasada olması rahat hareket etmesini engelledi. Şimdi ise talep konuşuyor piyasa daraldı. Talep var ama arz yok. İster istemez fiyat ayaklandı. Olan acelecilere ve borçluya oldu. Bir süre sonra fındığı TMO’ya verenler de hayıflanmaya başlayacak.

 

BUNLAR KELEPİR FİYATLAR

 

Tarihinde kentali 1200-1400 dolar, kilosu ise 12-14 dolar rakamları gören iç fındık, 5 dolara satılıyor.  Bu fiyatlara fındık satılır mı? İç piyasada kabuklu fındıkta ise bugünkü fiyatlarla 46-47 TL seviyelerinde satılan yüzde 50 randıman fındık, 2,5 dolar seviyelerindedir. 7 dolarlık tarihi sevilerinin üçte bir civarında bu fiyatlar, kelepir bir fiyattır.

 

GRAM FINDIĞA BİLE SAHİP ÇIKIN

Piyasa artık sıkıştı. TMO’nun piyasadan 200 bin tona yakın fındık aldığı söyleniyor ve halen almaya devam ediyor. Haftalık ortalama 7 bin ton iç fındık ihracat için lazım. Bu da yıllık bazda 730 bin ton kabuklu fındık demek rakamları analiz edersek ihracatçı her zaman olduğu gibi TMO’nun kapısına dayanmak zorunda kalacak. Geride kalan fındık TL karşılığı tarihi rakamlara doğru yola çıktı. Gram fındığa bile sahip çıkın, monopol firma ve yandaşlarına malınızı bedavaya vermeyin her şeyin fiyatı uçtu.” ORDU OLAY

 


 • 1
  SEVDİM
 • 2
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
SSK’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA Önceki Haber

SSK’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA 

MESUDİYE’DE DOĞAL YAŞAM KÖYÜ KURULUYORSonraki Haber

MESUDİYE’DE DOĞAL YAŞAM KÖYÜ KURULUYOR

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar