VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9573
EURO18.4343
ALTIN1035.9
reader

FINDIK ÜRETİCİSİ MAĞDUR OLUYOR!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FINDIK ÜRETİCİSİ MAĞDUR OLUYOR!
Abone ol
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan serbest piyasada üreticinin elinden fındığı ucuza almak için oyunlar oynandığını belirterek, “Serbest piyasa fiyatı 23,50 TL. Bu geçen seneki fiyattan daha düşük. TMO fiyatı olan 26,50 TL arasında 3 TL fark var. Bakanlık bu konuya el atarak çözüme kavuşturmalı.” dedi.

 

 

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Soydan

ARSLANTÜRK UFK ADINA BÖYLE KONUŞAMAZ

Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk’e tepki gösteren Soydan, şunları söyledi: “Ulusal Fındık Konseyi’nin (UFK) fındığın ticaretini yapan kişiler ile ziraat odaları temsilcilerinden oluşan bir yönetim yapısı var. UFK başkanın ticaret erbabı fikriyle Türkiye’de 800 bin ton fındık var deyip 25 TL fiyat istemesi kabul edilemez. Bu açıklama UFK adına yapılamaz. UFK’nın böyle resmi bir talebi de yoktur. Ben de bir UFK yönetim kuruyu üyesi olarak bu açıklamayı kabul etmiyorum. Bunu ihracatçı adına söylüyorsa söylesin ancak UFK başkanı sadece ticaret erbabına göre konuşamaz, konuşmamalı.”

ÜRETİCİ MAĞDUR EDİLİYOR DÜZENLEME ŞART

Bu açıklamalar fındık fiyatını düşürmek için bir algı operasyonudur. Gurbetten gelen üreticinin geri dönecek olması, okulların açılmasıyla ihtiyacı olan üreticini pazara ürün getirecek olmasından yararlanarak fındığı ucuza üreticinin elinden alma çabalarıdır. Bu ne yazık ki her yıl yapılıyor. Biz bunlara tepkiliyiz. Maalesef fırsatçılar oyunlar oynayarak fındık fiyatını geçen seneden aşağıya çekmeye çalışıyorlar. Bunu da epeyce başarılı oldular. Bu duruma göz yumulmamalı. Serbest piyasadaki 23,50 TL ile TMO fiyatı 26,50 TL arasında 3 TL fark var. Devletimiz bakanlık bu konuya el atmalı.

BAYRAKTAR’A KONUYU İLETTİK AÇIKLAMA YAPACAK 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar da piyasaları yakından takip ediyor. O aynı zamanda bu bölgenin de insanı. Bu bizim için avantaj. TMO’nun 2006 yılında devreye girmesi ve alan bazlı desteğinin devam etmesinde ciddi katkıları oldu. Biz de sürekli olarak kendisini bilgilendiriyoruz. Yeni bilgiler de verdik. Düşen fiyatlarla ilgili de raporlar sunduk. Gerçekten şu anki fiyatlar çok kötü. Geçen seneki serbest piyasa fiyatları altında. Bu kabul edilemez. Mağdur eden fiyatlar var. Bu sorun devletimizce Tarım Bakanlığınca çözüme kavuşturulmalı.” Kaan Özel                                  


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
1 AY SONRA BULUNDUÖnceki Haber

1 AY SONRA BULUNDU

Kameralı güvenlik sistem kurulumu yaptırılacaktırSonraki Haber

Kameralı güvenlik sistem kurulumu yaptır...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar