Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53

FINDIK ÜRETİCİSİ TARSİM MAĞDURU! 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FINDIK ÜRETİCİSİ TARSİM MAĞDURU! 
Abone ol
Dondan zarar gören fındık bahçelerine TARSİM eksperlerinin geç geldiğini belirten ziraat odası başkanları bu durumun üreticinin mağdur olmasına ve hak kaybına yol açtığını söyleyerek tepki gösterdi.  

GEÇ KALAN TARSİM HAK KAYBINA NEDEN OLUR

Türkiye Ziraat Odaları (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan: Bu sene TARSİM’e yapılan zarar başvurusu sayısı yüksek oldu. Ordu ve Giresun’da yaklaşık 40 bin başvuru var. Don zararının ortadan kalkmaması için belli bir süre içinde gelinerek tespit yapılması önemli. Bize de artan oranda üreticilerden bu konuda şikayetler geliyor. Biz bunları TARSİM Bölge Müdürlüğüne illettik. Onlar bize ekip sayısını 220’ye kadar çıkardıklarını bildirdiler. Ancak bu sayının da artırılması hele hele gelecek seneye böyle bir sorunun yaşanmaması gerekiyor. Aksi durum üreticinin mağduriyetine ve hak kaybına yol açıyor.                     

 

 

TARSİM ZAMANINDA GELMEZ İSE TESPİT EKSİK OLUR

Fatsa Ziraat Odası Başkanı Haydar Gürsu: TARSİM ekiplerinin zamanında bahçelere gelerek tespit yapması önemli bir konu. Çünkü dondan dolayı oluşan yanıklar geç gelindiğinde çeşitli etkilerle kayboluyor. Bu da ekiplerin eksik ve noksan tespit yapmasına neden oluyor. Bu da üreticinin hak kaybına neden oluyor. Diyelim ki bir kişinin bahçesinde zarar oranı yüzde 70 çıkacak iken 50 çıkıyor. Bu işin elbette üreticimizin mağdur olmaması için düzeltilmesi gerekiyor. Hatta yan yana bahçelerde farklı tarihlerde gelindiği için farklı zarar tespit oranları var.     

 

MAĞDUR ÜRETİCİ TARSİM’İ MAHKEMEYE VERMELİ 

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman:  TARSİM ekipleri sahada, ancak sıkıntılar var, art arda şikayetler gelmeye başladı. Örneğin TARSİM’in yüzde 85-90 oran verdiği benim bahçemin hemen bitişiğindeki senin bahçene TARSİM bir ay gecikmeli geldi. Oraya da yüzde 20 verdi. Sebep; dalda yanık fındık görünmedi de ondan. Görünmez tabi ki, zaman geçti, rüzgâr oldu, fırtına oldu, dallardaki yanıklar dibe düştü. Fatura kime çıkarıldı? Üreticiye. Biz mağdur olan üreticilere TARSİM’i mahkemeye vermelerini tavsiye ettik edeceğiz.

 

KAAN ÖZEL


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TANDOĞAN İKİNCİ KEZ KORONA OLDUÖnceki Haber

TANDOĞAN İKİNCİ KEZ KORONA OLDU

ÇALDIRAN BELEDİYE BAŞKANLIĞI TARAFINDAN BİLİŞİM ÜRÜNLERİ SATIN ALINACAKTIRSonraki Haber

ÇALDIRAN BELEDİYE BAŞKANLIĞI TARAFINDAN...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar