Ordu
DOLAR12.4052
EURO13.9967
ALTIN715.68

FINDIK ÜRETİCİSİ ULUSLARARASI KÖLE DÜZENİNİN MAĞDURU 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FINDIK ÜRETİCİSİ ULUSLARARASI KÖLE DÜZENİNİN MAĞDURU 
Abone ol
Fındık fiyatı son yılların en kötü dönemini yaşıyor. Yakın zamana kadar 3 doların üzerinde seyreden fiyat 3 doların altına düştü. Üretici bahçesine küsme noktasına geldi. Uluslararası kartel düzeni bir yol tutturmuş gidiyor. Üretici ise buna dur diyecek bir kurum arıyor.          

FINDIKTA FİYAT REVİZE EDİLMELİ

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan: TMO taban fiyat açıkladığında bu 3 dolar 15 sente geliyordu.  O zaman da bu zaman da biz fındığı dolar üzerinden satıyoruz. Ancak şu anda TMO fiyatı 3 doların çok altında. Güncellenmesi güzel ve yerinde olur.   

ÜRETİCİ BAHÇESİNE KÜSME NOKTASINDA

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Şahin Başaran: Üretici bu haliyle bahçesine ne gübre ne ilaç atabilecek durumda değil. Yaklaşık 5 yıldır fındık fiyatının 3,5 dolar üzerinden bir seyri vardı. Şimdi bu 2,5 dolar seviyesinde. Bu duruma seyirci kalınmaması gerekir.

 

FİYAT 3,5 DOLAR ÜZERİNDEN GÜNCELLENSİN

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan: Fındıkta girdi maliyetleri çok arttı. Hem yazlık hem de kışlık gübrede yüzde 100’den fazla artış var. Bugün üreticinin 26-27 liradan ürününü satıp gübre alarak bunu bahçesine satması mümkün değil. Maliyetler kurtarmıyor. Fındık fiyatının 3,5 dolar üzerinden güncellenmesi yerinde olur.         

DOLAR ÜZERİNDEN SATIYORSAK GÜNCELLENMELİ

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça: Fındığı Avrupalı alıcı dolar üzerinden alıyor. Eylül ayında 3 dolar üzerinden aldığı ürün şimdi 2,5 dolar. Dünyada böyle bir şey var mı? Her şeyin fiyatı ileri fındık fiyatı geri. Gübre fiyatlarındaki artış ortada. Üretici bahçesine küsme noktasında. O yüzden fındık fiyatı güncellenmeli.              

GÜBRE FİYATINDA YÜZDE 100-150 ARTIŞ VAR

Fatsa Ziraat Odası Başkanı Haydar Gürsu: Büyük mağduriyet var. Her şey ileri giderken fındık fiyatı geri geldi. Gübre fiyatlarındaki artış ortada. Yüzde 100 yüzde 150 artan gübre var. Üretici gübre alamaz bir noktada. Açıklandığında 3,5 dolara yakın olan ancak bugün 2,5 dolara düşen fiyatın 3,5 dolar üzerinden güncellenmesi gerekir.

Haber: Hasan Cem Özel           


 • 0
  SEVDİM
 • 2
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
GÜNEŞİN TADINI ÇIKARDILARÖnceki Haber

GÜNEŞİN TADINI ÇIKARDILAR

Çankaya Belediyesi Araç kiralama hizmeti için ihale düzenleyecekSonraki Haber

Çankaya Belediyesi Araç kiralama hizmeti...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar