Ordu
DOLAR9.4885
EURO11.0337
ALTIN546.24

FINDIK ÜRETİCİSİYLE DALGA GEÇİYORLAR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FINDIK ÜRETİCİSİYLE DALGA GEÇİYORLAR
Abone ol

DEVLETİMİZ BU DURUMA GÖZ YUMMAMALI

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan: Gurbetten gelen üreticinin geri dönecek olması, okulların-üniversitelerin açılmasıyla ihtiyacı olan üreticini pazara ürün getirecek olmasından yararlanarak fındığı ucuza üreticinin elinden alma çabası var. Biz bunlara tepkiliyiz. Maalesef fırsatçılar oyunlar oynayarak fındık fiyatını geçen seneden aşağıya çekmeye çalışıyorlar. Bu duruma göz yumulmamalı. Serbest piyasadaki 23,50 TL ile TMO fiyatı 26,50 TL arasında 3 TL fark var. Devletimiz, bakanlık bu konuya el atmalı.

ÜRETİCİ MALİYETİNİN ALTINDA SATIŞA ZORLANIYOR

Türkiye Ziraat odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Trabzon Arsin Ziraat Odası Başkanı Hasan Kozoğlu: Her şey yüzde 100 artarken fındık fiyatı geri geldi. Üretici maliyetinin altında fındık satmaya zorlanıyor. Üreticinin cebine para girebilmesi için fındık fiyatının en az 30 TL açıklanması gerekirdi. Ne yazık ki bu olmadı. Doğu bölgesinde fındık üreticisi maliyetine dahi fındık satamıyor. Maliyetinin altında fındık satmak durumunda kalıyor. Batıda ise maliyetine ancak fındık satıyor. Her şey yüzde 100 artarken fındık fiyatı geri geldi.

ÜRETİCİNİN TONDA 2 BİN TL KAYBI VAR

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan: Fındık piyasası devlet adına müdahil alım yapan Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alım fiyatından değil, Ferrero’nun açıklanmış olduğu fiyattan şekilleniyor. Bize göre fındıkta tekel olarak tabir edilen Ferrero, Türk fındığı üzerinde baskı oluşturarak piyasayı dizayn ediyor. Tekelci firma tarafından serbest piyasada oluşturulmak istenilen düşük fiyat karşısında Rekabet Kurumu harekete geçmeli.  Göz göre göre üreticinin hakkının gasp edilmesine müsaade edilmemeli. Burada 1 tonda üreticinin 2 bin lira kaybı var.

REKABET KURUMU ACİLEN DEVREYE GİRMELİ

Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi ve Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Şahin Başaran: Rekabet Kurumu’nun acil müdahale etmesi lazım. Rekabet Kurumu’nun işi ne illa bir yolsuzluk mu olacak. Sonuçta serbest piyasa düzeni içerisinde fiyat gören bir ürünün böyle manipüle edilmesine Rekabet Kurumu nasıl müsaade eder. Müdahale edecek bir şekilde biz etmeyiz diye bir şey yok. Serbest piyasa istediğini kafa kafaya verip istediği fiyattan almak mı? Bunu yapma gibi bir lüksü yok. Buna seyirci kalmak suça ortak olmaktır müdahale etmeli ve mağduriyet giderilmeli.

MİLLİ ÜRÜNDE MİLLİ KAYIP VAR

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça: Gurbetçilerin dönüş zamanı ile okulların açılma zamanında tekelci firmanın talimatıyla işbirlikçileri fındık fiyatını aşağıya çekerek bir şekilde tekelci firmaya hizmet ediyorlar. TMO’nun alıma başladığı 1 Eylül’de serbest piyasada 25-25,50 TL olan fiyatı 24 TL’ye çektiler. Bu bir oyundur. Bu durumda Rekabet Kurumu’nun görevde olması ve bu duruma müdahale etmesi lazım. Bu bir milli üründür, milli kayıptır. Dolayısıyla buna acil bir şekilde çözüm bulması lazımdır. Burada resmen bir gasp vardır. Bana göre bunun çözümü milli fındık politikasının oluşturulmasıdır.       

HİÇ Mİ VİCDAN YOK

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı:  Fındık fiyatı Cumhurbaşkanımız tarafından 26 lira 50 kuruş olarak açıklansa da, şu an Ayvacık’ta fındık 23 lira 50 kuruştur. El insaf! Geçen sene fındığını 26 liraya satan çiftçiden bu yıl bütün girdi fiyatlarının yüzde 100 ila 200 artmasına rağmen 23 liraya fındık almayı hangi vicdana sığdırmaktasınız. Bu durum içe sindirilecek, sineye çekilecek bir durum değildir. TMO 2 yıl önce 24 TL’ye fındık satmıştı. Şimdi üretici 2 yıl önceki fiyata bile fındık satamıyor. Durum gerçekten hiç iyi değil. Bu duruma mutlaka bir el atılması gerekiyor. Üreticinin morali bozuk, insanlarda üretme aşkı şevki kalmadı.

FIRSATÇIYA NİYE İMKAN TANINIYOR

Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk: Serbest piyasanın hali gerçekten hiç iyi değil. Böyle serbest piyasa olabilir mi. Burada tüccar fırsatçılık yapıyor. O fırsatçılık yapıyor da devletimiz niye buna göz yumuyor buna anlam veremiyoruz. Biz bu işe el atılmasını istiyoruz. TMO fiyatının altında fındık alım-satımı olmamalı. Varsa bu da incelenmeli. Ayrıca üreticimiz de fındığı ihtiyacı kadar pazara indirmeli emanete kesinlikle fındık vermemeli. Yoksa milli ürün dediğimiz fındık pul olacak. Yüzde 45 maliyetimiz arttı ama fiyat geçen senenin altında. Bu olacak şey değil.                     

23,50 TL BÜTÜN İKTİSAT KURALLARINA AYKIRIDIR

Tüm Köy Sen-Ordu Şubesi Başkanı Zekai Sağra: TMO’nun 26,50 TL’lik fiyatı bir fecaatti. Serbest piyasadaki fiyatı buna göre değerlendirmek gerekir. Serbest piyasadaki 23,50 TL’lik fiyat bütün ticaret ve iktisat kurallarına aykırıdır. Bu bir soygun ve vurgun düzenidir. Bunun sorumluları da bellidir. Ben de bir üreticiyim ve kendimi maraba olarak hissediyorum, anam ağlıyor. 2018’de TMO 24 TL’den fındık sattı. Şimdi üretici o fiyata bile ürününü satamıyor. Resmen cebren ve hile ile üreticinin rızkına el atılıyor. Rızkını savunmayan zelildir, alçaktır.    


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İSTAVRİT 10 TLÖnceki Haber

İSTAVRİT 10 TL

Prefabrik konteyner satın alınacaktırSonraki Haber

Prefabrik konteyner satın alınacaktır

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar