Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
reader

FINDIK VE BAL İÇİN SERT SORULAR!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FINDIK VE BAL İÇİN SERT SORULAR!
Abone ol
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda söz alan CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, piyasada sahte balın gerçek baldan daha çok olduğunu söyledi. AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk ise TMO’nun olmaması durumunda fındık fiyatının daha düşük olacağını savundu. Öztürk arıca en büyük alıcı İtalyan firmaya yönelik tepkilere de cevap verdi.  

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen Tarım ve Orman Bakanlığının 2022 bütçesi üzerine milletvekilleri söz aldı, fındık ve balda yaşanan sorunları dile getirdi. 

TÜRKİYE SAHTE BAL CENNETİ

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Türkiye'nin, "sahte bal cenneti" olduğunu ileri sürerek, "Marketlerdeki raflarda yer alan balların yüzde 90'ı sahte. Çocuklarımızı suni balla zehirliyorlar." dedi. Adıgüzel, Tarım ve Orman Bakanlığının bu konuda gerekli denetimleri yapmadığını savundu.

TÜRKİYE'DE ŞİRKET KURDUKTAN SONRA YABANCI OLMAKTAN ÇIKAR

AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin, zor bir dönemde bakanlığa atandığını, görevini 3 yılı aşkın süredir başarıyla yürüttüğünü ifade etti. İnsanlığın, salgın nedeniyle zor günler geçirdiğini, iklim değişiklikleri ve kuraklığın, dünyayı etkilediği gibi Türkiye'yi de etkilediğini aktaran Öztürk, "Gıda fiyatlarındaki ve üretim girdilerindeki aşırı dalgalanmaların arttığı bu dönemde, yerinde müdahalelerle ve doğru politikalarla bu zor dönemi kolay hale getirmeye çalışıyorsunuz. Sayın Bakanım, size ve ekibinize teşekkür ediyoruz." diye konuştu.

Kovid-19 salgınının, gıda güvenliğinin önemini ortaya çıkardığını, dünya genelinde gıda arzında büyük sorunlar yaşanmasına rağmen Türkiye'nin, bu konuda herhangi bir problem yaşamadığını belirten Öztürk, "Tarım ve Orman Bakanlığının ne kadar fedakar çalıştığına bizzat şahidim." dedi.

"Fındık fiyatının düşük olduğu" konusundaki eleştirilere de değinen Öztürk, şunları kaydetti: "TMO, fındıkta müdahale alımı yapmasaydı, bugün bazı arkadaşlarımız fiyatları beğenmiyorlar ama bu fiyatlar daha düşük seviyelere inebilirdi. TMO'nun yerinde müdahaleleri, özellikle sezona girmeden önce açıklanan bu müdahale fiyatları üreticimiz tarafından memnuniyetle karşılanmış ve Türkiye bundan kazançlı çıkmıştır. Son 3 yıldır izlenen alım politikaları sayesinde Türkiye hem ihracatta kazanıyor hem de müstahsilimiz bundan kar ediyor.

Fındık konusunda bir firma ismi verilerek, 'Hükümet buna destek veriyor' deniliyor. Yabancı sermaye Türkiye'de şirket kurduktan sonra artık yabancı olmaktan çıkar ve bir anlamda yerlileşir. Kar transferiyle kendi ülkelerine para götürseler bile üretimden istihdama, vergi vererek Türkiye bütçesine katkı yapan yabancı sermayeli işletmeler de Türk işletmeleridir. Kaldı ki adı geçen firma, bir Türk şirketini satın alarak Türkiye'de yatırım yapmıştır. Sermaye düşmanlığı, 1980 öncesinde klasik sol görüşlü arkadaşların yaptığı bir işti. Geldiğimiz noktada Türkiye'ye değer katan her firma bizim için saygıya değerdir."

Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz, bugün bir rekor kırdıklarını belirterek, Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesi üzerinde 69 milletvekilinin söz aldığını kaydetti. AA


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TRABZON’DA 40 BİN FINDIK FİDANI DAĞITILACAKÖnceki Haber

TRABZON’DA 40 BİN FINDIK FİDANI DAĞITILA...

ORTAR’DAN FINDIK YAĞINDAN PROPOLİSSonraki Haber

ORTAR’DAN FINDIK YAĞINDAN PROPOLİS

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar