Ordu
DOLAR13.2787
EURO15.0371
ALTIN760.87

 ‘FINDIK YERİNE PAMUK ÜRETMEYE BAŞLAYACAĞIZ!’

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
 ‘FINDIK YERİNE PAMUK ÜRETMEYE BAŞLAYACAĞIZ!’
Abone ol
Ordulu Profesör Yusuf Demir, “Kuraklık böyle giderse Karadeniz’de pamuk üretmeye başlayacağız. Bu sıcaklık artışı, balıkların kuzeye göç etmesine yol açtı. 5-10 yıl sonra hamsiyi bulamazsak bu duruma kimse şaşırmasın.” dedi.

22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla çevrim içi (online) düzenlenen “Küresel İklim Sürecinde Su ve Çevre” adlı söyleşide, OMÜ’lü akademisyenler; küresel iklim değişikliği sonucunda dünyayı ve hayatı tehdit eden olumsuz gelişmelere ve bu yönde verilen mücadelenin önem ve aciliyetine dikkat çekti.
 


KURAKLIK BÖYLE GİDERSE PAMUK ÜRETMEYE BAŞLAYACAĞIZ


Kuraklık ve tarım ilişkisine odaklanan Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ) Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Yusuf Demir, küresel ısınmanın had safhaya ulaştığını belirterek bu durumun Türkiye’ye yansımalarını ise şu satır başlarıyla özetledi: “NASA’nın yayımladığı haritada Türkiye’deki kuraklık bariz bir şekilde görünüyor. Dünyada tarım güneyden kuzeye doğru kayıyor. Karadeniz Bölgesi kuraklıktan en az etkilenen coğrafyalardan biri fakat kuraklık böyle devam ederse Karadeniz Bölgesi’nde fındık ve çay üretemeyeceğiz, yerine pamuk üretmeye başlayacağız. O hâlde bizim tarımsal anlamda kısa vadede doğru su yönetimi politikalarını bir an önce devreye sokmamız gerekiyor. Aksi durumda tarımsal üretim ve gıda güvenliğinde büyük sıkıntılar yaşayacağız. Yani ülkemizin tarımsal üretim yapısı değişecek. Bu hususta uzmanların, sorunun ciddiyeti ve vahametinin anlaşılması açısından kamuoyuyla daha çok buluşması gerekiyor. Üniversitemizin de bu aşamada rol model bir fonksiyon yüklenmesi ve su, tarım ve çevre konularındaki örnek bir modeli uygulamaya konacak şekilde önce bölgemize, sonra da Türkiye’ye anlatması çok değerli olacaktır.”

5- 10 YIL SONRA HAMSİYİ BULAMAZSAK KİMSE ŞAŞIRMASIN
 

Karadeniz’deki deniz suyu sıcaklığının bu yıl, önceki yıllara nazaran 4 derece daha yüksek olduğuna değinen Demir, bu durumu “Bu sıcaklık artışı, balıkların kuzeye göç etmesine yol açtı. 5-10 yıl sonra hamsiyi bulamazsak bu duruma kimse şaşırmasın. Bundan ötürü taşın altına elimizi değil, gövdemizi koyma vakti gelmiştir.” ifadeleriyle anlattı. –İHA-


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
 TAMİRCİLERDE 'DOLU' MESAİSİÖnceki Haber

 TAMİRCİLERDE 'DOLU' MESAİSİ

FATSA’DAKİ SİLAHLI SALDIRI GÜVENLİK KAMERASINDASonraki Haber

FATSA’DAKİ SİLAHLI SALDIRI GÜVENLİK KAME...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar