Ordu
DOLAR18.5853
EURO18.414
ALTIN1019.3
reader

FINDIKTA DALDAN DÜŞMEDEN YAPILAN HER HASAT ERKENDİR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FINDIKTA DALDAN DÜŞMEDEN YAPILAN HER HASAT ERKENDİR
Abone ol
Giresun Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Abdullah Şahin, daldan düşmeden yapılan her hasadın erken olduğuna dikkat çekerek hem randıman hem de ekonomik açıdan yerden hasat yapılması gerektiğini söyledi.

Giresun Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Abdullah Şahin, yerden hasat yapmamaları konusunda uyarılarda bulundu. Giresun Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Abdullah Şahin yaptığı açıklamada, “Daldan toplanan fındıkta ciddi bir rekolte ve kilo kaybı oluyor. Hasatta önce sahil sonra orta ve yüksek kesimler hasat yapar. Sahil kesimler içinse 14 Ağustos tarihi hasat için verildi ancak şuan fındığını toplayıp patoza verildiğini dahi görüyoruz. Olgunlaşmadan toplanan fındıklar hem randıman, hem alfatoksin için zemin oluşturacağı gibi ekonomik olarak da kaybı vardır. Fındıkta vaktinde hasat ve kurutma çok önemlidir. Üreticilerimiz acele ederek daldan fındığı daha yeşilken toplamaya başlıyor. Daldaki fındık olgunlaşmamıştır. Tam olarak olgunlaşması için yere düşmesi lazım. Yerden toplanan fındık aynı zamanda maliyeti azaltır. Daha az zahmetle daha çok fındık toplanır. Bir de olgunlaşmadan dalda toplanan fındık randıman kaybına neden olur. Olgunlaşmadığı için içi çürüyebilir ve bu da iyi seçilmediğinde depolarda alfatoksine zemin oluştururuz. Bu nedenle fındıkta kurutma ve seçme de oldukça önemlidir” dedi.

TMO FINDIK ÜRETİCİLERİNE ÇİFTÇİLİĞİ ÖĞRETTİ

 

TMO’nun standartlarına göre de kurutmaya ve seçmeye önem vermek gerektiğini ifade eden Şahin, “Fındığı haşatından çuvallamaya kadar standartlara uyarsak hiçbir üreticinin TMO’dan geri döneceğine inanmıyorum. TMO bölgemizde fındık alımına başladığı günden beri fındık üreticilerimize çiftçiliği öğretti. Üreticilerimiz daha bilinçli fındık hasadı yapmakta ve kurutup seçmektedir. Bunu iyi yapan üreticilerimizde hem daha yüksek randımanlı ürün elde etmekte hem de TMO’ya fındığını verebilmektedir” diye konuştu.-İHA-
 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ORDU KÜLTÜRÜYLE UYUMLU DEĞİL   Önceki Haber

ORDU KÜLTÜRÜYLE UYUMLU DEĞİL   

FINDIK BAHÇESİNİ YENİLEMEK İSTEYENLER DİKKATSonraki Haber

FINDIK BAHÇESİNİ YENİLEMEK İSTEYENLER Dİ...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar