VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
reader

FINDIKTA KRİZ BAŞ GÖSTERDİ!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FINDIKTA KRİZ BAŞ GÖSTERDİ!
Abone ol
Türkiye'de fındık piyasasının tekeli İtalyan Ferrero fındık alımlarını aniden durdurdu. Gerileme trendine giren güncel fındık fiyatları alım durunca daha da düştü. Üreticiler ise bu duruma tepkili.

Fındık fiyatları en zor günlerini yaşıyor. Hasadı biten ve fındık alım sürecine geçilen şu günlerde fındık fiyatlarında yeni bir kriz baş gösterdi. Türkiye’de üretilen fındığın yüzde 80’lik kısmını kendi bünyesine alarak tekelleşen İtalyan Ferrero şirketi 8 gündür fındık alımını durdurdu. Bu gelişmeyle beraber düşüş trendinde olan fındık fiyatlarının daha da düşeceği belirtiliyor. Üreticiler ise bu duruma tepkili.

SERBEST PİYASADA FINDIK FİYATLARI ZOR GÜNLER YAŞIYOR

Serbest piyasada fındık fiyatları zor bir süreçten geçiyor. Türkiye’de 1999 yılından beri fındığı elinde bulunduran İtalyan Ferrero fındık alımı işlemlerini aniden durdurdu. Piyasanın yüzde 80’nini elinde bulunduran Ferrero alım yapmayınca serbest piyasada zaten gerileyen fındık fiyatları daha da düştü. Üreticiler ise fındık alımının durdurulmasını fındık fiyatlarını daha da düşürmek için yapıldığını savunuyor.

ALIM DURUNCA FINDIK FİYATLARI DÜŞTÜ

Türk fındığının bir numaralı alıcısı konumunda olan Ferrero fındık üreticileri tarafından birçok suçlamayla karşı karşıya. Üreticiler, Ferrero şirketinin fındık fiyatları ile istediği gibi oynadığını söylüyor. Piyasayı elinde bulunduran Ferrero fındık alımını durdurunca haliyle serbest piyasada fındık fiyatları otomatik olarak düşüyor. 

FINDIK FİYATLARI ANİDEN 23 LİRAYA DÜŞTÜ

Sakarya Karasu’dan fındık alan tüccarlar ise fındık piyasasındaki düşüşün piyasanın en büyük alıcısı olan Ferrero’nun fındık alımını durdurmasından kaynaklandığını belirtti. Tüccarlar, “Piyasa açıldığında fındığı kilosu 25 liradan almaya başlamıştık. Ne oldu da fiyat birden bire 23 liraya düştü. Çünkü Ferrero depolarını doldurdu. Bunun böyle olacağı biliniyordu ama maalesef herkes seyretti.” değerlendirmesinde bulunuyor.

FINDIK ÜRETİCİSİ KAYBEDİYOR, İKTİDAR SEYİRCİ KALIYOR

Fındık üreticileri ve uzmanlar, dünyanın önde gelen ilk 100 şirketi arasında ilk 20’de yer alan bir numaralı fındık alıcı Ferrero’nun fındık fiyatını ucuza kapatmak için çeşitli oyunlar sergilemesine mutlaka müdahale edilmesini istiyor. Uzmanlar, “Bu fiyat oyununun sonucunda fındık üreticisi kaybediyor, Ferrero kazanıyor. İktidar da olup bitene seyirci kalıyor, üreticinin mağduriyeti önemsenmiyor. Her haftaya umutla giren fındık üreticileri bu yılda umduğunu bulamazken, fiyatların artması kısa vadede beklenmiyor.” değerlendirmesinde bulunuyor.

Ferrero’nun Türkiye’de 6’sı fındık fabrikası olmak üzere toplam 7 üretim tesisi bulunuyor. Milli Gazete


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
ORDU’YU BAŞ TEMSİL ETTİÖnceki Haber

ORDU’YU BAŞ TEMSİL ETTİ

FINDIĞI SATTI MEZAR YAPTIRDISonraki Haber

FINDIĞI SATTI MEZAR YAPTIRDI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar