Ordu
DOLAR15.8393
EURO16.7382
ALTIN926.25
reader

FINDIKTA MANÜPLASYON YAPILIYOR!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FINDIKTA MANÜPLASYON YAPILIYOR!
Abone ol
Karadeniz İhracatçı Birliği (KİB) Başkanı Edip Sevinç’in bir haftada ikinci kez yaptığı ‘ihracatta rekor kırıldı fındık tedariki aksamamalı’ açıklaması tepki çekti. Ordu, Giresun ve Trabzon’daki ziraat odaları başkanları Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek TMO’nun elindeki fındığı ucuza almak isteyenlere fırsat tanınmamasını istedi.    

KİB’E CANLI YAYIN DAVETİ

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça: Bu açıklama salt olarak samimi olarak yapılan bir açıklama değil. Bu aba altından sopa gösterme açıklaması. Çünkü TMO’nun elindeki fındığı ucuza almak için yapılan bir açıklama. Şu anda TMO’nun elindeki fındık dünyanın en kaliteli fındığı. Nem oranıyla, çürük oranıyla dünyanın en kaliteli fındığı. Bunu ucuza almak için manevra yapıyorlar. Bizim fındığın ihraç edilmesiyle bir sorunumuz yok edenlere teşekkür de ediyoruz. Ama oyun kuranlarla işimiz var. Ben Sevinç’i nerede isterse orada canlı yayında bu konuları konuşmaya da davet ediyorum. 

TMO’YA ‘DÜŞÜK SATMA’ ÇAĞRISI

Ben bu noktada TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal’a da seslenmek istiyorum. Bu ülkenin parasını, üreticinin altın terini tekelci firma ve onun işbirlikçilerine peşkeş çekmeyin, çektirmeyin. TMO’nun elinde 120 bin ton kadar fındık olduğu belirtiliyor. Bu fındığı adam gibi, aslan gibi değerlendirerek iyi fiyata satın. Bunu yaparsanız gelecek sene bu ülkenin üreticisinin yanında daha güçlü durusunuz. O zaman bu ülke ve bu ülkenin fındık üreticisi kazanır. Yoksa bir avuç kadar olan birileri kazanır ama ülke kan ağlar. Aman ha dikkat, aman ha…

REKOR KIRILDIYSA PARAYI ÜRETİCİ KAZANMADI

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi-Trabzon Arsin Ziraat Odası Başkanı Hasan Kozoğlu: KİB Başkanı Sevinç açıklama yapmış diyor ki rekor kırıldı. Rekor kırıldı da parayı kim kazandı. Bir de şunu açıklasınlar fındığı kaçtan aldınız kaçtan sattınız. Aldığınız zaman dolar ne kadardı sattığınız zaman ne kadardı. Madem rekor kırıldı üretici neden mutsuz. Çünkü o para üreticinin cebine girmedi. Üreticiden fındığı ucuza aldılar, değerinin altında sattılar. Bunlar samimiyet içeren açıklamalar değil. Üretici mutsuz sadece mutlu olan tekelci firma ve onun işbirlikçileri.

TMO’YA OYUN KURULUYOR CUMHURBAŞKANIMIZ DİKKAT 

Burada oyun var. TMO’nun elindeki fındığı almak için elinden geleni yapıyorlar. Bu açıklama da onun bir parçası. TMO elindeki fındığı değerlendirmeye bakmalı. Bu hem bu senenin hem de gelecek senenin fiyatını etkiler. Sakın ha sakın şimdi fındık satmamalı. Şimdi satarsa üreticiyi mağdur eder. Mayıs ayını beklemeli. Beklememesi üreticiye de ülkemize de kaybettirir. Şu anda üreticinin gübre atacak hali yok. Fındığı sattığında 100 lira olan gübre fiyatı şimdi 300 lira olmuş. Cumhurbaşkanımız kendisini yanıltmak isteyenlere karşı dikkatli olmalı.    

BARONLAR ÇOK ÜRETİCİ AZ KAZANDI

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan: 2021 yılı mahsulü ihracat ve iç tüketim miktarında gerçekleşti. Buna rağmen yine çok kazanan fındık baronları, az kazananın ise üretici oldu. Ne yazık ki, fındık fiyatında da büyük oyun oynanmakta ve birileri fındık fiyatını kendi lehine çevirmekte. Bize göre TMO’nun fındık alımlarını Nisan ayına kadar uzatması gerek. Serbest piyasada fındık fiyatları her ne kadar TMO’nun alım fiyatının üzerine çıkmış olsa da, TMO’nun en az Nisan ayına kadar piyasada varlığını sürdürmesini istiyoruz.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ÖĞRENCİLER CAN DOSTLARLA KEYİFLİ VAKİT GEÇİRDİÖnceki Haber

ÖĞRENCİLER CAN DOSTLARLA KEYİFLİ VAKİT G...

ÜNYE İKİNCİ YARIDA İDDİALISonraki Haber

ÜNYE İKİNCİ YARIDA İDDİALI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar